عوارض جراحی زیبایی بینی و پیشگیری از آن ها

نگاه سطحی به فهرست عوارض جراحی شاید ترس زیادی در متقاضیان ایجاد کند ولی همین ترس چندان بی‌فایده نخواهد بود. زیرا بیمار در انتخاب جراح، دقت بیشتری می‌کند و از نظر روحی آماده رویارویی با عوارض طبیعی و کوتاه‌مدت آن می‌شود. این عوارض بیشتر ناشی از عدم مهارت کافی جراح می باشند که با دقت در انتخاب جراح می توان آنها را بسیار کاهش داد.

عوارض عمل جراحی بینی شامل موارد زیر است:

۱- عمل بینی و فرورفتگی بالای نوک بینی

این عارضه در اثر برداشته شدن غضروف‌های تیغه بینی یا قسمت میانی بینی ایجاد می‌شود پس مهارت جراح در پیشگیری از این عارضه بسیار مهم می باشد. معمولا در اولین هفته‌های پس از جراحی، تورم موجود در بافت‌ها مانع از آشکار شدن کامل این عارضه می‌شود.

۲- عمل بینی و فرورفتگی‌ پره‌های بینی

معمولا این عارضه به دنبال برداشته شدن غضروف‌های پره‌های بینی برای جمع کردن نوک بینی ایجاد می‌شود و اگر که جراح در برداشتن غضروف ها دقت کافی به عمل نیاورد می تواند باعث این عارضه شود. در مواردی که نوک بینی بیش از حد لازم جمع شود، کم بودن غضروف‌های حمایت کننده نوک بینی و نزدیک شدن بیش از اندازه این غضروف‌ها به یکدیگر ممکن است علاوه بر نمای بیش از اندازه فرورفته بیرونی، موجب اشکال در تنفس از راه بینی شود.

۳-عمل بینی و انحراف قسمت غضروفی بینی

این عارضه معمولا به علت باقی ماندن انحراف تیغه داخلی بینی ایجاد می‌شود. پس مهارت جراح نقش مهمی را در پیشگیری از این عارضه بازی می کند. در صورت انحراف قابل توجه تیغه بینی، اسکلت غضروفی بینی نیز به پیروی از آن دچار انحراف می‌شود.

۴- عمل بینی  و به داخل کشیده شده پره وسطی (کلومای) بینی

اصطلاح «کلوملا» به پره وسطی بینی اطلاق می‌شود. به طور طبیعی از نظر معیارهای زیبایی بینی، در نمای نیمرخ، پره وسطی بینی باید خود را در ورای پره‌های طرفین بینی نمایان کند.

۵- عمل بینی و برداشته شدن بیش از حد پوست پره‌های بینی

در مواردی که قسمتی زیادی از پره‌های بینی برداشته شود، ممکن است به دلیل صاف شدن چین بین بینی و صورت، اثر بخیه‌ها بر روی پوست صورت نمایان شود. تنگی بیش از حد سوراخ‌های بینی موجب مشکلات تنفسی از راه بینی نیز می‌شود. اگر جراح مهارت کافی داشته باشد، می توان از این عارضه جلوگیری کرد.

اصلاح این حالت از معضلات جراحی پلاستیک بینی است، زیرا جبران پوست از دست رفته در بعضی از موارد مستلزم برداشتن پوست پیوندی از قسمت‌های دیگر مانند لاله گوش است. بنابراین امروزه احتیاط زیادی در مورد برداشتن پره‌های بینی انجام می‌گیرد و پره‌های بیش از حد نمایان که عملکرد طبیعی بینی را به همراه داشته باشند، بسیار بهتر از پره‌های کوچک شده ای هستند که موجب اشکالات تنفسی می‌شوند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است