عوارض جراحی زیبایی بینی و پیشگیری از آن ها

نگاه سطحي به فهرست عوارض جراحي شايد ترس زيادي در متقاضيان ايجاد كند ولي همين ترس چندان بي‌فايده نخواهد بود. زيرا بيمار در انتخاب جراح، دقت بيشتري مي‌كند و از نظر روحي آماده رويارويي با عوارض طبيعي و كوتاه‌مدت آن مي‌شود. این عوارض بیشتر ناشی از عدم مهارت کافی جراح می باشند که با دقت در انتخاب جراح می توان آنها را بسیار کاهش داد.

عوارض عمل جراحی بینی شامل موارد زیر است:

1- عمل بینی و فرورفتگی بالای نوك بینی

این عارضه در اثر برداشته شدن غضروف‌های تیغه بینی یا قسمت میانی بینی ایجاد می‌شود پس مهارت جراح در پیشگیری از این عارضه بسیار مهم می باشد. معمولا در اولین هفته‌های پس از جراحی، تورم موجود در بافت‌ها مانع از آشكار شدن كامل این عارضه می‌شود.

2- عمل بینی و فرورفتگی‌ پره‌های بینی

معمولا این عارضه به دنبال برداشته شدن غضروف‌های پره‌های بینی برای جمع كردن نوك بینی ایجاد می‌شود و اگر که جراح در برداشتن غضروف ها دقت کافی به عمل نیاورد می تواند باعث این عارضه شود. در مواردی كه نوك بینی بیش از حد لازم جمع شود، كم بودن غضروف‌های حمایت كننده نوك بینی و نزدیك شدن بیش از اندازه این غضروف‌ها به یكدیگر ممكن است علاوه بر نمای بیش از اندازه فرورفته بیرونی، موجب اشكال در تنفس از راه بینی شود.

مقالات مرتبط

درمان وزوز گوش

3-عمل بینی و انحراف قسمت غضروفی بینی

این عارضه معمولا به علت باقی ماندن انحراف تیغه داخلی بینی ایجاد می‌شود. پس مهارت جراح نقش مهمی را در پیشگیری از این عارضه بازی می کند. در صورت انحراف قابل توجه تیغه بینی، اسكلت غضروفی بینی نیز به پیروی از آن دچار انحراف می‌شود.

4- عمل بینی  و به داخل کشیده شده پره وسطی (کلومای) بینی

اصطلاح «كلوملا» به پره وسطی بینی اطلاق می‌شود. به طور طبیعی از نظر معیارهای زیبایی بینی، در نمای نیمرخ، پره وسطی بینی باید خود را در ورای پره‌های طرفین بینی نمایان كند.

5- عمل بینی و برداشته شدن بیش از حد پوست پره‌های بینی

در مواردی كه قسمتی زیادی از پره‌های بینی برداشته شود، ممكن است به دلیل صاف شدن چین بین بینی و صورت، اثر بخیه‌ها بر روی پوست صورت نمایان شود. تنگی بیش از حد سوراخ‌های بینی موجب مشكلات تنفسی از راه بینی نیز می‌شود. اگر جراح مهارت کافی داشته باشد، می توان از این عارضه جلوگیری کرد.

اصلاح این حالت از معضلات جراحی پلاستیك بینی است، زیرا جبران پوست از دست رفته در بعضی از موارد مستلزم برداشتن پوست پیوندی از قسمت‌های دیگر مانند لاله گوش است. بنابراین امروزه احتیاط زیادی در مورد برداشتن پره‌های بینی انجام می‌گیرد و پره‌های بیش از حد نمایان كه عملكرد طبیعی بینی را به همراه داشته باشند، بسیار بهتر از پره‌های كوچك شده ای هستند كه موجب اشكالات تنفسی می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.