عوارض راینوپلاستی

عوارض احتمالی راینوپلاستی :

۱-عفونت از عوارض جراحی راینوپلاستی .

۲-خونریزی  بینی از عوارض جراحی راینوپلاستی .

۳-انسداد بینی و سخت شدن تنفس از راه بینی از عوارض جراحی راینوپلاستی .

۴-عدم رضایت از نتایج  (از نظر زیبایی بینی) از عوارض جراحی  راینوپلاستی .

۵- نیاز به انجام جراحی های دوباره بعد از جراحی راینوپلاستی ، از عوارض جراحی راینوپلاستی .

۶- سوارخ شدن تیغه ی بینی (که در این موارد، سوراخ کوچک شده در تیغه بینی موجب عبور هوا و در نتیجه ایجاد صدای سوت مانند در هنگام حرف زدن یا آواز خواندن و فریاد زدن می شود)

تورم بینی و کبودی اطراف چشم از عوارض عادی راینوپلاستی است و پس از مدتی برطرف می شود. شکل نوک بینی به اندازه و محل غضروف های جانبی تحتانی تیغه ی بینی و ضخامت پوست بینی بستگی دارد و محل و اندازه ی این غضروف و ارتباط قسمت دُمی آن با تیغه ی بینی را می توان با جراحی تغییر داد ولی درباره ی ضخامت پوست بینی  نمی توان کار چندانی انجام داد. نیم رخ بینی را هم می توان تغییر داد، یعنی می توان در صورت برجسته بودن بیش از حد بینی ، استخوان اضافی را با غضروف یا بدون آن برداشت تا اصلاح شود.

از بین رفتن غضروف تیغه ی بینی در اثر عفونت یا ضربه را که موجب ایجاد تقعر شدید در محل می شود می توان با جراحی راینوپلاستی ترمیم کرد. اگر تغییر شکل بینی، به صورت زینی خفیف باشد معمولاً با استخوان یا غضروف موجود قابل اصلاح است ولی در صورت شدید بودن باید از پیوند استخوان دنده یا لگن خود فرد و یا از کاشت آلوپلاست (ماده ی غیر آلی و غیر فعالی مانند پلاستیک)، یا غضروف دنده ای استفاده کرد. بینی پهن را می توان با اُستئوتومی (بریدن و برداشتن قطعه ای از استخوان) باریک کرد. این کار را می توان در انحراف تیغه ی بینی هم به منظور آوردن آن به خط وسط انجام داد.)

*نکته:

در جراحی  راینوپلاستی باز (خارجی)، بافت جوشگاهی (اِسکار یا جای عمل) به طور دایمی باقی می ماند ولی به دلیل التیام بسیار خوب بافت مزبور، کمتر کسی از این روش خرده گرفته است.

در مواردی که به دلیل ابتلا به سرطان پوست ، قسمتی از بینی یا تمام آن برداشته می شود، روش های مختلفی مانند پیوندهای مرکب گوش، فلپ های مصنوعی و حتی فلپ های دور دست به کار می روند. عادت کردن به تغییر قیافه، برای خانواده و دوستان فرد دشوار است. پزشک جراح  باید از هویت قومی و نژادی فرد آگاه باشد و تمایل او را برای حفظ این ویژگی ها  به خوبی بیازماید.

منبع :راهنمای پزشکی خانواده- جراحی پلاستیک (ترمیمی و زیبایی)

برای مطالعه ی "تکنیک های نوین جراحی بینی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است