عوارض و پیشگیری از سینوزیت

عوارض سینوزیت :

اگر عفونت سینوس ها  پیشرفته کرده و از محدوده های سینوس فراتر رود، علایم و نشانه های جدیدی ظاهر می گردند که جزء عوارض سینوزیت هستند. در این میان، به ویژه گسترش عفونت از سینوس اتموئید و پیشانی خطرناک است. زیرا این سینوس ها با کاسة چشم، عصب بینایی و سخت شامة مغز در لوب پیشانی ارتباط نزدیک دارند. برخی علایم  عفونت سینوس ها که همزمان با نشانه های سینوزیت و یا اندکی بعد از آن بروز می کنند خطرناک بوده و باید فوراً به گسترش و پیشرفت عفونت سینوسی فکر کرد.

 علائم  عفونت سینوس ها  :

 *  سردرد پا برجا در تمام نقاط سر در اثر عفونت سینوس ها .

*  تشنج  در اثر عفونت سینوس ها .

*  استفراغ در اثر عفونت سینوس ها .

*  تب و لرز در اثر عفونت سینوس ها.

*  تورم پیشانی و پلک ها در اثر عفونت سینوس ها.

*  تاری دید در اثر عفونت سینوس ها.

*  دوبینی در اثر عفونت سینوس ها.

*درد مستمر در پشت چشمها  در اثر عفونت سینوس ها.

*  ضعف قوای حس در اثر عفونت سینوس ها.

نشانه هایی دال بر تغییر شخصیت و یا افزایش فشار داخل جمجمه.

موارد نامبرده می توانند ناشی از درگیری کاسة چشم ( عفونت، آبسه، . . . ) مننژیت، آبسة مغز، عفونت استخوان، تجمع و عدم تخلیة عفونت که منجر به انسداد مجاری خروجی، فشار بر بافت های مجاور و خوردگی استخوانی می گردد باشند.

پیشگیری از سینوزیت :

گرچه جلوگیری صد درصد از بیماری سینوس ها هم مانند انواع سرماخوردگی و عفونتهای باکتریال ممکن نیست، اما راههایی برای کاهش تعداد و شدت حملات سینوزیت حاد و احتمال تبدیل آن به سینوزیت مزمن وجود دارد.

استفاده از دستگاه بخور، تهویة مطبوع، فیلترهای مناسب جهت ممانعت از ورود آلرژنهای هوا، دوری و اجتناب از دود سیگار و آلاینده های طبیعی، مصرف نکردن الکل، خودداری از شنا در استخرهای حاوی کلرین و بخصوص شیرجه زدن در افراد مستعد، استفاده از قطره های ضد احتقان بینی پیش از پرواز با هواپیما ( اختلاف فشار حین پرواز، سبب احساس ناراحتی در گوش میانی و سینوس ها می گردد. )، مصرف داروهای ضد احتقان دهانی و یا دوره های کوتاه مدت استفاده از اسپری بینی ضد احتقان در طی سرماخوردگی و یا حملات آلرژی و همچنین مصرف مایعات فراوان وتنفس متناوب از هر دو سوراخ بینی برای به جریان انداختن ترشحات بینی در حین عفونت های تنفسی همه از توصیه های پزشکی متداول برای پیشگیری از سینوزیت هستند.

چنانچه چند حمله سینوزیت در طی یکسال رخ دهد، سینوزیت راجعه نام می گیرد که آسم، آلرژی، هوای مرطوب و آلوده کننده های موجود در هوا از عوامل تأثیر گذار بر سینوزیت  هستند.

درمان سینوزیت و جراحی آن، در کلینیک دکتر سرمست با بهترین روش ها و با استفاده از جدیدترین تجهیزات انجام می شود، به گونه ای که بیمار پس از جراحی، از سلامت خود کاملا رضایت دارد

به این پست امتیاز دهید.
عوارض و پیشگیری از سینوزیت
۴ از ۲ رای