عوارض عمل جراحی بینی

عوارض عمل جراحی بینی

عوارض  عمل جراحی زیبایی بینی  را می توانیم به دو گروه تقسیم نمائیم:

۱- آسیب دیدن عملکرد بینی یا  گرفتگی بینی

۲- تغییرات نامطلوب فرم بینی .

علت گرفتگی بینی

علت گرفتگی بینی متعاقب عمل جراحی زیبایی بینی عبارتند از:

  • اصلاح نکردن گرفتگی های مکانیکی در حین عمل جراحی

چنانچه از قبل از عمل جراحی بینی ، بزرگی شاخک های بینی و یا انحراف تیغه بینی وجود داشته باشد جراح باید تلاش نماید این موانع به ظاهر مختصر را هم برطرف کند. با توجه به اینکه بینی با عمل جراحی معمولاً کوچک تر می شود چنانچه مانعی که از قبل وجود داشته و گرفتگی هم ایجاد نکرده را برطرف نکنیم وقتی بینی جمع تر شود این مانع به ظاهر بی اهمیت مسیر تنفسی بینی را تنگ خواهد کرد.

  • تورم مخاط داخل بینی

چنانچه بدلیل سینوزیت مزمن و یا آلرژی شدید مخاط داخل بینی متورم باشد ممکن است باعث گرفتگی بینی و انسداد تنفسی شود.

  •  چسبندگی های داخل بینی

اگر جراح در حین عمل جراحی بینی ، داخل بینی را زیاد دستکاری نماید باعث زخمی شدن مخاط بینی می شود. اگر مخاط زخمی شده در مجاورت یکدیگر قرارگیرند به هنگام ترمیم به یکدیگر می چسبند و راه داخل بینی را تنگ می نمایند.

  • تنگ کردن بیش از حد سوراخهای بینی .

  • برداشتن بیش از اندازه از غضروف های نوک بینی.

این امر منجر به تنگی مدخل بینی می شود.  تاکنون با علت گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی بینی آشنا شدیم امّــا اگر جراح بینی از تجربۀ کافی برخوردار نباشد علاوه بر مختل شدن عملکرد بینی این احتمال وجود دارد که ظاهر بینی فرم مطلوب و مورد نظر را پیدا نکند و به شکل نامطلوبی در آید.

علت نامطلوب بودن فرم بینی

  • غیر قرینه بودن سوراخهای بینی

شکل و اندازۀ سوراخهای بینی تحت تأثیر قسمت های مجاورش می باشد. بطوریکه وضعیت غضروف های نوک بینی، قسمت جلویی و پایینی تیغۀ بینی، اتصال بینی به لب بالا ونحوه و میزان برداشتن از سوراخهای بینی همه و همه بر روی شکل سوراخ بینی تأثیر می گذارند. اگر به سوراخهای بینی فردی که عمل نکرده بنگریم معمولاً دو سوراخ بینی دقیقاً عین هم نیستند امّـــا فردی که عمل می کند بعد از عمل جراحی بینی انتظار دارد که سوراخها کاملا قرینه باشند. جراح بینی در طی عمل جراحی بینی باید تلاش نماید که میزان غیرقرینگی را برطرف کرده و تا آنجا که ممکن است آنرا اصلاح نماید.

  •  کجی بینی

در مواردی که انحراف تیغه بینی شدید باشد معمولا بر روی شکل ظاهری بینی هم تأثیر می گذارد و ظاهر بینی هم قرینه و صاف نیست. اصلاح کامل انحراف تیغه بینی از کجی ظاهری بعد از عمل جراحی بینی جلوگیری میکند. اگر انحراف تیغۀ داخلی بینی قبل از عمل جراحی بینی خفیف باشد و جراح بینی آنرا در طی عمل جراحی بینیاصلاح نکند این کجی به جا مانده علاوه بر آنکه ممکن است باعث گرفتگی بینیشود می تواند باعث کجی بعد ازعمل جراحی بینینیز شود.

  • غیر طبیعی بودن ظاهر بینی

اگر جراح بینی به میزان زیادی از بافت های بینی بردارد نتیجۀ آن بینی است که قوس زیادی دارد و اصطلاحاً بینی سرسره ای است، زاویۀ زیادی دارد و اصطلاحاً بینی خوکی است و در نمای رخ هم خیلی باریک است. روشن است که این بینی دیگر نمای نرمال و طبیعی را نداشته و ظاهری مصنوعی به فرد می دهد که مطلوب نیست. بنابراین جراح بینی باید محتاط باشد و از ایجاد تغییرات زیادی که به بینی نمایی غیر طبیعی می دهند بپرهیزد.

  • منگنه ای شدن یا وجود فرو رفتگی هایی در دو طرف بینی

بروز این مشکل علاوه بر اینکه به ظاهر بینی نمای نامطلوبی می دهد باعث میشود قسمت فرو رفته بینی مانعی در مسیر راه هوایی باشد و فرد دچار گرفتگی بینی شود. علت بروز این عارضه برداشتن بیش از حد از غضروف بینی است. به طور طبیعی غضروفی که نوک بینی را تشکیل می دهد امتداد یافته و در لابلای قسمتی از دیوارۀ خارجی سوراخ بینی قرار می گیرد. وجود این غضروف باعث می شود فشار منفی ای که به هنگام دم به قسمت های مختلف بینی وارد می شود نتواند پره های بینی را به داخل بکشد. در طی عمل جراحی بینی معمولاً مقداری از این غضروفها برداشته می شود تا نوک بینی جمع تر شود. اگر چنانچه بیش از مقدار لازم برداشته شود غضروف باقیمانده دیگر نمی تواند در مقابل فشار منفی هنگام دم مقاومت کند و به داخل کشیده می شود و سوراخ بینی تنگ شده و مسیر تنفسی با مشکل مواجه می شود.

  • کاهش حس بویایی

پایانه های اعصاب بویایی در سقف حفرۀ داخل بینی قرار گرفته اند. این ناحیه در طی  عمل جراحی بینی معمولاً دستکاری نمی شود بنابراین احتمال آسیب دیدن حس بویایی بعد از عمل جراحی بینی وجود ندارد مگر در دو حالت:

حالت اول:

اینکه فردی که تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته است از قبل مبتلا به پولیپ بینی بوده است و همزمان با عمل جراحی بینی تحت عمل پولیپ کتومی نیز قرار گرفته باشد. با توجه به اینکه ممکن است پولیپها در قسمت نزدیک به سقف حفره بینی قرار گرفته باشند برداشتن آنها و دستکاری آن قسمت ممکن است منجر به آسیب دیدن پایانه های بویایی شود. اگر فردی مبتلا به پولیپ وسیع بینی باشد بهتر است که ابتدا در یک عمل مجزا پولیپها برداشته شوند و سپس با فاصلۀ چند ماه بعد تحت عمل جراحی بینی قرار گیرند.

حالت دوم:

اگر به دلایلی که قبلاً ذکر کرده ام فردی در اثر عمل جراحی بینی به درجاتی دچار گرفتگی بینی شود ، به همان میزان نیز دچار کاهش حس بویایی میشود زیرا برای اینکه بتوانیم بویی را حس کنیم باید مولکولهای فرّار آن ماده بتوانند از طریق بینی خود را به پایانه های اعصاب بویایی برسانند. چنانچه بینی مسدود باشد این مولکولها قادر نیستند وارد بینی شوند تا بتوانند اعصاب بویایی را تحریک کنند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است