عوارض عمل زیبایی بینی و پیشگیری از آنها

جراحي پلاستيک بيني از شايع ترين جراحي هاي پلاستيک در کشور می باشد. جراحي پلاستيک بيني از مشکل ترين جراحي هاي پلاستيک زيبايي بدن است; چرا که بيني عضوي است در مرکز صورت که علاوه بر لزوم ايجاد تناسب دقيق با اجزاي صورت، نقش مهمي در سلامت بدن دارد و اولين قسمت راه تنفسي را تشکيل مي دهد.
هم اکنون پيشرفت هاي زیادی در زمینه جراحی زیبایی بینی انجام شده است. روش هاي قديمي جراحي بيني در برداشتن بافت هاي بيني متمرکز بود که اين امر ممکن بود در طولاني مدت عوارض زيادي بر جاي گذارد اما در روش هاي جديد جراحي، بافت بيني تقويت مي شود و عوارض آن ها خیلی کمتر از روش های قدیمی می باشد.
اگر يک جراحي از نظر زيبايي به شکلي مناسب انجام شده باشد اما از نظر تنفسي با مشکل مواجه باشد آن جراحي ناموفق است چون وقتي فردي تنفس از راه بيني را از دست مي دهد تمام بافت هاي بدن وي تحت تاثير قرار مي گيرد. اکسيژن کافي به بدن وي نمي رسد و نه تنها در زندگي فردي بلکه در روابط اجتماعي با مشکلاتي مواجه مي شود. به عنوان مثال خواب طبيعي و راحت نخواهد داشت و در طول روز با خواب آلودگي و بي حوصلگي مواجه است. همچنين همواره دهانش باز است که اين امر سبب خشکي گلو و تاثير نامطلوب بر روي ريه مي شود.
هر بيني جراحي شده اي در طي زمان ممکن است با تغييراتي مواجه شود و اين تغييرات تا پايان عمر به صورت تدريجي ادامه داشته باشد. حال اگر در جراحي بيني بافت ها تضعيف شوند، اين روند تغييرات تشديد خواهد شد.
در جراحي بيني نبايد آثار جراحي مشخص باشد،، امروزه بيني هاي عروسکي و سرسره اي، بيني هاي تصنعي تلقي مي شوند و از نظر زيبايي شناسي جايگاهي ندارند. همچنين سعي مي شود در جراحي هاي بيني سوراخ هاي بيني برش نخورند و حالت طبيعي خود را حفظ کند زيرا برش در پره هاي بيني علاوه بر ظاهر غيرطبيعي سبب ايجاد مشکلات تنفسي در طولاني مدت خواهد شد. ممکن است که عوارض تنفسي ای پس از انجام جراحي هاي بيني به دلايل مختلف ايجاد شود که چسبندگي هاي داخل بيني از جمله اين عوارض است.
بيمار نبايد در تنگ کردن سوراخ هاي بيني اصرار  داشته باشد، چرا که در صورت کم شدن پوست بيني، جبران آن بسيار مشکل است. علت شديدترين مشکلا ت تنفسي بيني پس از جراحي تنگي دريچه هاي داخلي بيني است.
اين تنگي معمولا  به دليل برداشتن بيش از حد بافت ها و غضروف ها ايجاد مي شودکه از کم تجربگی و عدم مهارت کافی پزشک حکایت دارد.
گاهي به دليل برداشتن بيش از حد بافت بيني قسمت بالا و پايين بيني از يکديگر جدا مي شوند و اصطلاحا بيني دو تکه مي شود. دستکاري هاي زياد جراحي در داخل بيني ممکن است حتي به پوست هم صدمه برساند. در برخي جراحي ها نيز نوک بيني بيش از حد بالا رفته و يا باريک مي شود. چنين عوارضي سبب مي شود بيني حالتي غير طبيعي و مصنوعي داشته باشد.
درمان يک عارضه جراحي پلاستيک بيني بسيار مشکل تر از چندين بار عمل جراحي بيني است; چرا که جراح در رفع عارضه جراحي با بافت هايي سر و کار دارد که از حالت طبيعي خارج شده و اغلب با کمبود بافت اسکلتي و گاهي حتي با کمبود پوست مواجهند. از طرف ديگر معمولا در اين بيماران ذخيره مناسبي در بيني براي جبران اين نقصان اسکلتي وجود ندارد و در بسياري موارد لازم است بافت پيوندي از قسمت هاي ديگر بدن مانند غضروف گوش، دنده و … برداشته شود.
اعمال جراحي پلاستيک بيني بايد با بيهوشي کامل و در اتاق عمل کاملا مجهز با شرايط و امکانات لازم انجام شود. همچنین لازم است بيماراني که داراي اشکالات جزئي در بيني هستند سعي کنند تا حد امکان از عمل دوباره اجتناب کنند; چرا که ريسک عمل دوباره از عمل اول بسيار بيشتر است. بنابراین لازم است که در انتخاب جراح دقت کافی به عمل آورد تا جراحی با کمترین عوارض انجام شود و نیاز به ترمیم مجدد یا انجام جراحی های بعدی برای از بین بردن عوارض نباشد.

مقالات مرتبط

درمان وزوز گوش

منبع: سایت مردم سالاری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.