عوارض عمل زیبایی بینی و پیشگیری از آنها

جراحی پلاستیک بینی از شایع ترین جراحی های پلاستیک در کشور می باشد. جراحی پلاستیک بینی از مشکل ترین جراحی های پلاستیک زیبایی بدن است; چرا که بینی عضوی است در مرکز صورت که علاوه بر لزوم ایجاد تناسب دقیق با اجزای صورت، نقش مهمی در سلامت بدن دارد و اولین قسمت راه تنفسی را تشکیل می دهد.
هم اکنون پیشرفت های زیادی در زمینه جراحی زیبایی بینی انجام شده است. روش های قدیمی جراحی بینی در برداشتن بافت های بینی متمرکز بود که این امر ممکن بود در طولانی مدت عوارض زیادی بر جای گذارد اما در روش های جدید جراحی، بافت بینی تقویت می شود و عوارض آن ها خیلی کمتر از روش های قدیمی می باشد.
اگر یک جراحی از نظر زیبایی به شکلی مناسب انجام شده باشد اما از نظر تنفسی با مشکل مواجه باشد آن جراحی ناموفق است چون وقتی فردی تنفس از راه بینی را از دست می دهد تمام بافت های بدن وی تحت تاثیر قرار می گیرد. اکسیژن کافی به بدن وی نمی رسد و نه تنها در زندگی فردی بلکه در روابط اجتماعی با مشکلاتی مواجه می شود. به عنوان مثال خواب طبیعی و راحت نخواهد داشت و در طول روز با خواب آلودگی و بی حوصلگی مواجه است. همچنین همواره دهانش باز است که این امر سبب خشکی گلو و تاثیر نامطلوب بر روی ریه می شود.
هر بینی جراحی شده ای در طی زمان ممکن است با تغییراتی مواجه شود و این تغییرات تا پایان عمر به صورت تدریجی ادامه داشته باشد. حال اگر در جراحی بینی بافت ها تضعیف شوند، این روند تغییرات تشدید خواهد شد.
در جراحی بینی نباید آثار جراحی مشخص باشد،، امروزه بینی های عروسکی و سرسره ای، بینی های تصنعی تلقی می شوند و از نظر زیبایی شناسی جایگاهی ندارند. همچنین سعی می شود در جراحی های بینی سوراخ های بینی برش نخورند و حالت طبیعی خود را حفظ کند زیرا برش در پره های بینی علاوه بر ظاهر غیرطبیعی سبب ایجاد مشکلات تنفسی در طولانی مدت خواهد شد. ممکن است که عوارض تنفسی ای پس از انجام جراحی های بینی به دلایل مختلف ایجاد شود که چسبندگی های داخل بینی از جمله این عوارض است.
بیمار نباید در تنگ کردن سوراخ های بینی اصرار  داشته باشد، چرا که در صورت کم شدن پوست بینی، جبران آن بسیار مشکل است. علت شدیدترین مشکلا ت تنفسی بینی پس از جراحی تنگی دریچه های داخلی بینی است.
این تنگی معمولا  به دلیل برداشتن بیش از حد بافت ها و غضروف ها ایجاد می شودکه از کم تجربگی و عدم مهارت کافی پزشک حکایت دارد.
گاهی به دلیل برداشتن بیش از حد بافت بینی قسمت بالا و پایین بینی از یکدیگر جدا می شوند و اصطلاحا بینی دو تکه می شود. دستکاری های زیاد جراحی در داخل بینی ممکن است حتی به پوست هم صدمه برساند. در برخی جراحی ها نیز نوک بینی بیش از حد بالا رفته و یا باریک می شود. چنین عوارضی سبب می شود بینی حالتی غیر طبیعی و مصنوعی داشته باشد.
درمان یک عارضه جراحی پلاستیک بینی بسیار مشکل تر از چندین بار عمل جراحی بینی است; چرا که جراح در رفع عارضه جراحی با بافت هایی سر و کار دارد که از حالت طبیعی خارج شده و اغلب با کمبود بافت اسکلتی و گاهی حتی با کمبود پوست مواجهند. از طرف دیگر معمولا در این بیماران ذخیره مناسبی در بینی برای جبران این نقصان اسکلتی وجود ندارد و در بسیاری موارد لازم است بافت پیوندی از قسمت های دیگر بدن مانند غضروف گوش، دنده و ... برداشته شود.
اعمال جراحی پلاستیک بینی باید با بیهوشی کامل و در اتاق عمل کاملا مجهز با شرایط و امکانات لازم انجام شود. همچنین لازم است بیمارانی که دارای اشکالات جزئی در بینی هستند سعی کنند تا حد امکان از عمل دوباره اجتناب کنند; چرا که ریسک عمل دوباره از عمل اول بسیار بیشتر است. بنابراین لازم است که در انتخاب جراح دقت کافی به عمل آورد تا جراحی با کمترین عوارض انجام شود و نیاز به ترمیم مجدد یا انجام جراحی های بعدی برای از بین بردن عوارض نباشد.

منبع: سایت مردم سالاری

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است