فرو رفتن جسم خارجی در بینی

کودکان خردسال ممکن است اشیای کوچکی را به داخل بینی خود فرو کنند. جسم خارجی در بینی می توانند سبب انسداد بینی و ایجاد عفونت شوند. اجسام نوک تیز می توانند به بافت ها آسیب برسانند و باتری های «کتابی» می توانند سبب سوختگی و خونریزی شوند. سعی نکنید جسم خارجی در بینی را بیرون بیاورید؛ ممکن است (به بافت ها) آسیب برسانید و یا جسم را بیش از پیش به داخل راه تنفسی فرو کنید. تشخیص نشانه های وجود جسم خارجی در بینی :

تنفس سخت یا صدادار از راه بینی

تورم بینی

ترشح بدبو

دارای لکه های خونی که نشان می دهد احتمالاً یک جسم خارجی مدتی است که (در بینی ) گیر افتاده است .

احتیاط ! سعی نکنید جسم خارجی در بینی را خارج کنید حتی اگر می توانید آن را مشاهده کنید.

۱) سعی کنید مصدوم را خونسرد و آرام کنید. به او بگویید که با سرعت طبیعی ، از راه دهان نفس بکشد. به مصدوم توصیه کنید که داخل بینی خود را با هدف خارج کردن جسم خارجی در بینی ، دستکاری نکند.

۲) شرایط انتقال مصدوم به پزشک را مهیا کنید زیرا در آنجا، پزشک می تواند جسم خارجی در بینی را بدون خطر خارج کند. کودکان به طور معمول اجسام خارجی را در بینی خود یا کودک دیگر قرار می دهند. باطری بع عنوان جسم خارجی در بینی می تواند در عرض چند ساعت باعث نکروز مخاط بینی شود. که علت آن بر قراری یک جریان الکتریکی مداوم است. در اجسام خارجی دو طرفه احتمال انسداد حاد راههای هوایی وجود دارد. موادی مثل خشکبار به علت تورم و باد کردن به دنبال جذب رطوبت سخت تر خارج می شوند و ممکن است در حین خارج کردن جسم خارجی در بینی باعث آسیب مخاط شوند. جسم خارجی در بینی غالبا در بچه ها دیده می شود. در افراد دچار نقص ایمنی احتمال عوارض عفونی به دنبال جسم خارجی در بینی بیشتر است. کسب اطلاعات در مورد مدت زمان وجود جسم خارجی در بینی، محل بروز علائم و ماهیت جسم خارجی در بینی (شکل،اندازه، جسم…) بسیار مهم هستند.

نشانه های جسم خارجی در بینی

ترشح یک طرفه چرکی از بینی قویا جسم خارجی در بینی را مطرح می کند. انسداد بینی، دلمه بستن بینی از علائم شایع دیگر وجود جسم خارجی در بینی هستند. در موارد طول کشیده لایه های کلسیم روی جسم خارجی در بینی تجمع می یابند و باعث ایجاد رینولیت(Rhinolith) می شوند. نشانه های جسم خارجی در بینی ترشح یک طرفه( خصوصا نوع چرکی و یا بد بو) احساس بوی تعفن در بینی درد دو طرفه یا یک طرفه بینی رینو سینوزیت مکرر عطسه های مقاوم خونریزی بینی سردرد سرفه ترشح پشت حلق انسداد بینی سابقه قبلی جسم خارجی در بینی، گوش وحلق در موارد معمولی جسم خارجی در بینی نیاز به آزمایش نمی باشد.

برای مطالعه " خارج کردن جسم خارجی در بینی " روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است