قرمزی بینی

ـ چه وقت در هنگام قرمزی بینی به پزشک مراجعه کنیم:

۱. قرمزی بینی همیشگی باشد.

۲. برآمدگی‌های جوش مانند روی بینی است.

قرمزی بینی نشانه چیست؟

قرمزی بینی در هنگام اسکی کردن نشان می‌‌دهد که حسابی از این ورزش لذت برده‌اید. اما قرمزی بینی به‌دنبال وارد شدن به یک اتاق خنک، خوردن یک فنجان قهوهٔ داغ، یا سخنرانی در برابر یک جمعیت مفهومی دیگر دارد.

علت قرمزی بینی را می‌توان در یک عبارت خلاصه کرد، حساسیت بیش از حد رگ‌های خونی سیگاری‌ها و مبتلایان به بیماری‌های تیروئید رگ‌های حساسی دارند. در این افراد، ورود به یک اتاق خنک رگ‌های خونی سطح پوست را منقبض کرده و خون را به مرکز بدن می‌فرستد. با گرم شدن بدن، خود دوباره به پوست هجوم می‌آورد و بینی گلگون می‌شود.

بینی با تنش‌های هیجانی هم قرمز می‌شود. تنش جوشش آدرنالین را در بدن باعث می‌شود که رگ‌های خونی را گشاد می‌کند. کسانی که مستعد این واکنش ، قرمزی بینی هستند، سخنرانی در برابر عموم، یک برنامهٔ کاری فشرده، یا جر و بحث تندبینی آنها را قرمز می‌کند.

اما اگر بینی شما زیاد قرمز می‌شود یا مدام قرمز است، دچار گلگونگی هستید؛ گلگونگی اختلال پوستی است که در آن، رگ‌های خونی بینی گشاد شده‌‌اند. پنج درصد مردم به گلگونگی یا قرمزی بینی مبتلا هستند که در سنین بین ۳۰ تا ۴۰ سالگی خود را بروز می‌دهد. رگ‌های خونی تراوش دارند و التهاب خفیفی به‌وجود می‌آورند که بینی (و چانه، گونه‌ها و پیشانی) طوری قرمز می‌شود که انگار زیاد در معرض آفتاب بوده‌اید.

قرمزی بینی ممکن است دوره‌ای باشد و به‌تدریج دائمی و چشمگیر شود. گاهی با کورک‌های پر از چرک همراه است. و در مراحل پیشرفته، بینی در اثر بازسازی بافت قلنبه و متورم می‌شود. کورک به صورت یک یا چند برآمدگی قرمز رنگ دردناک یا دانه‌های چرکی قابل مشاهده است. با معاینه دقیق می‌توان دید که کورک در مرکز فولیکول مو قرار دارد.  پزشک اغلب کشت باکتری برای درمان کورک بینی با آنتی‌بیوتیک مناسب انجام می‌‌دهد.

هنوز دلیل ایجاد قرمزی بینی کاملا معلوم نیست و زنان بیشتر از مردان دچار گلگونگی می‌شوند، که ممکن است به‌علت یک ارتباط هورمونی باشد. بیشتر زنان در هنگام شروع یائسگی، اول متوجه قرمزی بینی می‌شوند که در این زمان سطح استروژن بدن پائین آمده و گر گرفتگی شروع می‌شود.

قرمز شدن ناگهانی بینی و صورت ممکن است ناشی از وزش باد، رطوبت بالا، ورزش شدید و نیز مصرف داروهای فشار خون باشد. سابیدن زیاد پوست صورت و حساسیت به کرم‌های پوستی، الکل، غذاهای تند، زیاد قرار گرفتن در برابر نور خورشید قرمزی بینی را بدتر می‌کند.

برای مطالعه " درمان قرمزی بینی " روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
قرمزی بینی
۵ از ۱ رای