قوز بینی

قوز بینی یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران برای انجام عمل زیبایی بینی است. بیمار با این شکایت که بینی من قوز دارد به ما مراجعه کرده و می خواهد قوز بینی او را درمان کنیم. ابتدا باید گفت ما ۲ نوع قوز بینی داریم، قوز واقعی بینی و قوز کاذب بینی که باید از هم تفکیک شوند. بسیاری از بیماران قوز کاذب دارند. اگر ما یک بینی با قوز کاذب را با روش قوزهای واقعی درمان کنیم هم بینی و هم چهره زشت شده و هم تنفس دچار اشکال می شود.

● اصول زیبایی بینی

وقتی از نیمرخ نگاه می کنیم، در نیمرخ از نظر اصول زیبایی گودترین قسمت ریشه بینی(بالای بینی) باید در محاذات پلک بالا باشد. دوم این که زاویه ای داریم بین بینی و صورت. اگر از نوک چانه خطی رسم کنیم که از لب ها و قاعده بینی عبور کند و به پیشانی برسد، زاویه بینی با این خط باید حدود ۳۶ درجه باشد. در واقع این زاویه در اثر جلو آمدن پایه بینی ایجاد می شود.

● تشخیص نوع قوز بینی

تشخیص نوع قوز بینی ،حقیقی و کاذب کار راحتی نیست ولی نکات تخمینی برای تشخیص نوع قوز بینی وجود دارد. اگر در نیمرخ گودترین قسمت بینی پایین تر از پلک بالا و مثلا در موازات مردمک است، قوز بینی احتمالا کاذب است. قوز کاذب بینی  در بسیاری از دختران ایرانی دیده می شود. دیگر این که اگر قاعده(نوک) بینی را با انگشتان خود کمی به سمت جلو و بالا کشیده و در اثر آن پشت بینی صاف شود قوز بینی کاذب است.

● رفع قوز بینی

در هر جای دنیا بینی ها با هم فرق می کنند. بینی ایرانی با بینی اروپایی فرق دارد. بینی اروپای شرقی و غربی با هم فرق دارند. در مناطقی از اروپا ارتفاع قاعده بینی خیلی زیاد است یا در یونان و ایتالیا ریشه بینی خیلی پر است که به آن بینی رومی می گویند. حالا در ایران در اکثر مردم ارتفاع قاعده بینی کم است یعنی جلو آمدگی نوک بینی کم است(بیمار اصطلاحا under projected است) و ریشه بینی گودتر از حد عادی است. پس ۲ کمبود و نقطه ضعف در بینی های ایرانی وجود دارد. این ۲ مسئله موجب بروز قوز بینی کاذب در بسیاری از بیماران می شود. طبعا بین ۲ فرورفتگی در بالا و پایین بینی پشت بینی محدب و قوزدار به نظر می رسد.

افرادی که مطلقا قوز بینی کاذب دارند تعدادشان کم است. افرادی هم که مطلقا قوز بینی حقیقی دارند هم تعدادشان زیاد نیست. اکثر افراد جامعه ما در وسط طیف هستند یعنی ترکیبی از قوز بینی حقیقی و کاذب در آن ها دیده می شود. این تبحر جراح است که بتواند بخش حقیقی و کاذب قوز بینی را از هم تفکیک کرده و با هرکدام مطابق شرایط خاص خودشان رفتار کند. اگر تمام قوز بینی را حقیقی فرض کرده و بخواهیم در عمل رفع قوز بینی همه آن را برداریم صورت زشت می شود. بنابراین در عمل زیبایی بینی های قوزدار، اول بینی و صورت آنالیز می شود. اگر قوز بینی مطلقا کاذب باشد اصلا از آن برنمی داریم بلکه با پیوندهای غضروفی پایه بینی را تقویت کرده و گودی ریشه آن را پر می کنیم. یک نکته دیگر این که وقتی قوز بینی کاذب بیمار برداشته شود معمولا بیمار دچار مشکل تنفسی می شود چون قوز بینی کاذب وقتی قطع و برداشته شود اتصال غضروف های طرفی به تیغه بینی از هم جدا شده و ساختار بینی فرو می ریزد و راه تنفسی بسیار تنگ می شود. برای اطلاع از هزینه جراحی بینی و هزینه جراحی بینی استخوانی نیز باید با پزشک مشورت نمایید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است