تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی بینی / مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی
۵ دقیقه

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

آنچه می خوانید...

مراقبت بعد از عمل جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است و باید با دقت انجام گیرد. در طی دوران نقاهت پس از جراحی بینی روند ترمیم زخم ها و التیام بافت باید به بهترین نحو انجام شود. بنابراین حصول به نتایج مطلوب در جراحی پلاستیک بینی بدون انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی به طور دقیق از جانب پزشک و بیمار امکان پذیر نیست. بنابراین توصیه می شود که دستورالعمل های تجویز شده توسط پزشک را با دقت اجرا کنید تا بهترین نتیجه ممکن را از عمل زیبایی بینی خود بگیرید.

در این مقاله

 • اسپلینت بینی (یا همان گچ روی بینی ) جهت مراقبت بعد از عمل بینی برای مدت حدود یک هفته روی بینی شما باقی خواهد ماند. اسپلینت د ر انتهای عمل جراحی روی بینی بیمار گذاشته می ‌شود.
 • این قالب بین روز چهارم تا هفتم بعد از عمل بینی توسط جراح از روی بینی برداشته می ‌شود. در طی این مدت لازم است از وارد شدن هر ضربه و نیز از دست زدن به آن اجتناب شود و اسپلینت بینی را دست کاری و جابجا نکنید. در همان روز برداشتن قالب، بیمار می ‌تواند قبل از مراجعه به مطب برای جراحی زیبایی بینی به طور کامل به حمام برود و سر و صورت خود را بشوید.
 • در این حالت چسب‌ها شل می ‌شود و برداشتن قالب را تسهیل می‌ کند. تا قبل از آن اسپلینت بینی را خشک نگه دارید.
 • معمولا هیچ برش و یا بخیه ‌ای روی پوست بینی وجود ندارد. در تعدادی از بیماران که بخیه دارند، بین روز چهارم تا هفتم بخیه بینی توسط جراح برداشته می ‌شود.
چسب روی بینی
 • پس از عمل زیبایی بینی، از فعالیت فیزیکی سنگین تا یک ماه خودداری نمایید.
 • در هفته اول پس از عمل مراقبت های بعد از جراحی بینی را رعایت نمایید ، سعی شود عطسه با دهان باز انجام شود و از حرکات شدید صورت در هنگام خنده  و نیز از گریه اجتناب شود و از قهقهه و حرکت بیش از حد صورت به مدت یک هفته خودداری نمایید. همچنین تا هنگامیکه به شما اجازه داده نشده از فین کردن خودداری نمایید.
 • در صورت لزوم می توانید بینی را به آرامی با گاز استریل پاک کنید. می توانید پانسمان( گاز استریل ) جلوی بینی خود را تا وقتی که ترشحات متوقف شود تعویض کنید. فین کردن ممکن است به جدا شدن بخیه های داخل بینی و یا احیانا پاره شدن مخاط داخل بینی بیانجامد.
 • پس از رینوپلاستی بینی تا مدتی، از غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی مدت دارند مانند مانند استیک، کباب برگ، ساندویچ و امثال آن ها اجتناب کنید. به غیر از این شما هیچ محدودیت غذایی دیگری ندارید. در طی روزهای اول پس از جراحی بهتر است گوشت و مواد مغذی دیگر ابتدا در مخلوط کن نرم شود تا جویدن کمتری لازم باشد. همچنین از خوردن چای و قهوه داغ در این روزها اجتناب شود. نوشیدن مایعات کافی مانند آب میوه و سوپ به رفع خشکی دهان کمک می ‌کند.
غذاهای ساده بخورید
 • پس از جراحی پلاستیک بینی ، بیشتر استراحت کنید ، مراقبت های بعد از عمل بینی را بطور صحیح انجام دهید و از مقاربت جنسی تا ۱۰ روز خودداری نمایید. به طور کلی بعد از جراحی بینی باید به مدت دو هفته از هر گونه فعالیتی که به آزاد سازی وسیع آدرنالین در بدن می انجامد (مثل استمنا) خودداری کرد زیرا به افزایش تورم بعد از عمل بینی و احیانا خونریزی از بینی خواهد انجامید .
بیشتر استراحت کنید
بیشتر استراحت کنید
 •  پس از عمل بینی ، تا مدتی دندانها را فقط بامسواک نرم به آرامی مسواک کنید.
 • پس از عمل جراحی پلاستیک بینی از دستکاری لب بالا خودداری کنید.
 • از دو هفته قبل و تا دو هفته بعد از عمل بینی از مصرف مُسکن هایی نظیر بروفن و آسپیرین خودداری نمائید
 • پس از عمل جراحی پلاستیک بینی ، به مدت ۱۴-۱۰ روز از مکالمات تلفنی طولانی و فعالیتهای اجتماعی خودداری کنید.
 • به مدت یک هفته پس از جراحی بینی در طی مراقبت بعد از جراحی زیبایی بینی از شستن موها خودداری نمایید مگر اینکه شخص دیگری این کار را برای شما انجام دهد.به هیچ وجه پانسمان بینی را مرطوب نکنید.
 • در طی روزهای اول پس از عمل همانند قبل از عمل جراحی بینی باید از هر گونه ضربه به بینی پرهیز شود. به عنوان مثال در هنگام خواب باید طاق باز خوابید و در هنگام پوشیدن و درآوردن لباس از لباس ‌های دگمه ‌دار یا زیپ دار استفاده کرد تا ضربه ‌ای به بینی وارد نشود. پس از جراحی بینی به مدت یک هفته از لباسهائی که از جلو یا عقب بسته می‌شوند استفاده کنید. از پوشیدن پلوور،ژاکت تی شرت و یقه اسکی اجتناب کنید.
 • پس از عمل جراحی پلاستیک بینی به مدت شش هفته از آفتاب شدید دوری کنید. گرما ممکن است باعث تورم بینی شود.
 • پس از عمل جراجی زیبایی بینی به مدت یک ماه از شنا کردن پرهیز کنید.
 • بابت ورم و تغییر رنگ بینی ،چشمها ولب بالا  و کبودی بعد از عمل بینی که بعد از برداشتن پانسمان ممکن است وجود داشته باشند نگرانی به خود راه ندهید این تغییرات معمولاً ظرف ۳-۲ هفته پس از عمل بینی بر طرف می شوند. کبودی زیر چشم بعد از عمل بینی معمولا با گذاشتن یخ روی آن، برطرف خواهد شد.
 • انجام دقیق مراقبت بعد از جراحی بینی در تسریع روند بهبوی تاثیر فراوانی دارد.

جراحی زیبایی بینی در کلینیک زیبایی دکتر سرمست با بهترین روش ها و با استفاده از جدیدترین تجهیزات انجام می شود، به گونه ای که بیمار پس از جراحی، هم از زیبایی و هم از سلامت بینی خود کاملا رضایت دارد.

هزینه جراحی بینی

هزینه جراحی زیبایی بینی براساس اقداماتی است که برروی بینی انجام می شود که به طور معمول شامل هزینه کلینیک و هزینه دستمزد جراح هست. هزینه جراحی بینی به دلایل فوق متغیر است و در مشاوری قبل از عمل بسته به نوع بینی و عمل انجام جراحی بینی مشخص می گردد .

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =