مراقبت های پس از جراحی بینی

-  در موقع خوابیدن در یک هفته اول پس از جراحی بینی ،حتی الامکان از دو بالش استفاده نمایید.

-  شما پس از جراحی بینی احتمالاً ترشحات خونی از بینی برای ٣ – ۴ روز خواهید داشت و می توانید گاز زیر بینی خود را هر وقت لازم بود عوض کنید .در صورتیکه ترشحات خونی قطع شدند می توانید گاز زیر بینی را بردارید.

- برای جلوگیری از خونریزی ، از فین کردن در دو هفته اول پس از جراحی بینی خودداری کنید.سعی کنید عطسه نکنید یا از طریق دهان عطسه نمایید.

- برای جلوگیری از خیس شدن گچ بینی، موها باید از پشت ( مثل آرایشگاه )،شسته شوند. روزی که برای برداشتن گچ مراجعه می کنید به طور معمول دوش بگیرید.در این روز خیس شدن گچ اشکالی ندارد.

- لبه های داخلی سوراخ بینی و هر یک از بخیه ها را با گوش پاک کن آغشته به آب اکسیژنه تمیز نموده و سپس یک لایه نازک از پماد چشمی روی آن بمالید.ممکن است این کار در ٢ – ٣ روز اول چندین بار لازم باشد و در روزهای بعد کمتر انجام شود. نوک گوش پاک کن را تا انتهای پنبه آن می توانید وارد بینی کنید، نه بیشتر.

- در سه هفته اول پس از جراحی بینی ، از فعالیتهای شدید که ضربان قلب شما را بیشتر از ١٠٠ ضربان در دقیقه نمایند خودداری کنید( مثل ایروبیک ، وزنه برداری ، و خم شدن ).

- بعد از دو هفته باید به تدریج فعالیتهای خود را افزایش دهید تا در پایان هفته سوم به حالت عادی برگردید.از ورزشهای برخوردی برای حداقل ۴ – ۶ هفته اجتناب نمایید.از برداشتن اجسام سنگین تر از ۵ گیلوگرم در سه هفته اول پس از عمل بینی خودداری کنید .

- از ضربه به بینی برای ۴ هفته اول پس از جراحی بینی جلوگیری نمایید .

- بعد از برداشتن گچ بینی تا ۴ هفته عینک نزنید.در صورت لزوم می توانید عینک را با چسب به پیشانی بچسبانید. لنزها را می توانید به محض اینکه ورم در حدی کم شد که بتوانید آنها را داخل چشم بگذارید استفاده کنید.

- پوست بینی پس از جراحی بینی به نور آفتاب حساس می باشد . تا ۶ ماه از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید خودداری کنید. از کلاه لبه بلند یا کرم ضد آفتاب با SPF معادل ٢٠ یا بیشتر با محافظت UVA و UVB استفاده نمایید.محل برشها بخصوص ،در زمان ترمیم حساسیت زیادی به نور آفتاب دارند.

- گچ بینی حدود یک هفته پس از جراحی بینی برداشته می شود.

- نوک بینی گاهی بعد از جراحی بینی بی حس است و دندانهای جلویی گاهی اختلال حسی دارند.این حالتها به تدریج از بین می روند.وقتی نوک بینی بی حس است بزرگ حس می شود مثل وقتی که در اعمال دندان پزشکی لب شما بی حس می شود و شما آن را بزرگتر حس می کنید.

- مقدار زیادی از ورم در٢ – ٣ هفته اول پس ازعمل بینی از بین می رود. حدودیک سال طول می کشد تا ١٠% آخر تورم از بین برود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است