مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی

اطلاعات لازم در مورد روز اول و زمان بلافاصله پس از جراحی زیبایی بینی :

۱ ـ تامپون های داخل بینی packing :

پس از عمل جراحی بینی  در هر یک از سوراخهای بینی ، تامپون بینی قرار داده می شوند . این تامپون بینی  ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از عمل جراحی بینی ، بسته به اینکه آیا عمل جراحی بینی  اصلاح انحراف بینی هم انجام شده باشد یا نه خارج می شوند . خارج شدن تامپون بینی   کاملاً بدون درد و مشکل خواهد بود .

۲ ـ  پانسمان زیر بینی :

پس از عمل جراحی بینی یک پانسمان کوچک در زیر قاعده بینی ، روی سوراخهای بینی و بالای لب قرار داده می شود . معمولاً این پانسمان تا روز بعد که زمان خارج کردن تامپون بینی  است باقی می ماند ولی اگر بر اثر خونریزی بینی  کلاً  خیس شود می توان آن را در روز اول پس از عمل جراحی بینی  تعویض نمود . گاهی اوقات مقداری نشت خون از کناره های پانسمان زیر بینی در روز اول یا دوم پس ازعمل جراحی بینی  دیده می شود  که قابل انتظار است و نباید موجب نگرانی شود . کناره های بینی و اطراف پانسمان زیر بینی ، ممکن است لخته های خون روی پوست  دیده شوند که می توانید که آرامی با گوش پاک کن که توسط سرم شستشو مرطوب شده است آنها را پاک کنید .

۳ ـ پوشش روی بینی " splint " :

یک اسپلنت ترموپلاستیک  پس از اتمام عمل جراحی زیبایی بینی  قرار داده می شود . هدف از قرار دادن اسپلینت در درجه اول نگهداری موقعیت جدیدی است که به استخوانها بینی در حین عمل جراحی زیبایی بینی داده شده است . هدف دوم قرار گرفتناسپلینت  به صورت یک محافظ روی بینی است . اسپلینت بینی معمولاً پس از یک هفته به صورت کامل برداشته می شود در صورت لزوم این اسپلینت قبل از یک هفته تعویض  خواهد شد . از خیس شدن اسپلینت و چسبهای روی آن جلوگیری کنید تا زودتر از موقع شل نشود .

مراقبت ها و اطلاعات لازم در مورد هفته اول پس از جراحی زیبایی بینی :

۱ ـ استفاده از "کمپرس یخ " بعد از عمل جراحی بینی :

در روز اول و شب اول پس از عمل جراحی بینی  ( تا حدود نیمه شب ) باید از کمپرس یخ کاملاً سرد روی چشمها و کنار بینی به صورت متناوب استفاده نمایید . این کار باعث کاهش خونریزی بینی  ، کاهش تورم و کاهش کبودی اطراف چشمها  خواهد شد . قراردادن کمپرس یخ نباید باعث آزردگی یا قرمزی پوست شود . اگر پک خیلی یخ باشد می توان از یک پارچه نازک به عنوان واسطه با پوست استفاده کرد.  کمپرس سرد نباید به صورت مداوم در محل قرار داده شود بهتر است چند دقیقه ( حداکثر ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ) از کمپرس یخ  استفاده نمود و برای حدود ۵ دقیقه آن را برداشت .

۲ ـ " تورم صورت " بعد از عمل جراحی بینی :

تورم صورت و بخصوص پلکها معمولاً در روز دوم پس از عمل جراحی زیبایی بینی به حداکثر خود می رسد ( مثلاً اگر عمل جراحی زیبایی بینی روز سه شنبه باشد حداکثر تورم پنجشنبه خواهد بود ) این تورم معمولاً سریعاً پس از چند روز رو به کاهش میگذارد . تورم پلکها پس از عمل جراحی زیبایی بینی  یک پدیده معمول و قابل انتظار است و نباید باعث نگرانی شود .

۳ ـ "سیاهی اطراف چشم ها " بعد از عمل جراحی بینی :

سیاه شدن و کبودی اطراف چشم ها  در بیماران مختلف بسیار متفاوت است . معمولاً اکثریت بیماران حداقل سیاه شدن اطراف و زیر چشم ها را دارند .

۴ ـ" گرفتگی بینی " بعد از عمل جراحی بینی  :

معمولاً پس ازعمل جراحی زیبایی بینی  و بخصوص اگر همراه آن اصلاح انحراف تیغه بینی هم انجام شده باشد ، بیمار احساس گرفتگی متوسط تا شدید بینی دارد که این امردر هفته اول شدیدتر است و به مرور برطرف خواهد شد . علت  گرفتگی بینی ،  تورم مخاط بینی از داخل است . لخته های داخل بینی را می توانید به آرامی با گوش پاک کن تمیز نمایید ولی از دستکاری شدید پرهیز کنید . از فین کردن حتماً پرهیز نمایید .

برای مطالعه " دستورات بعد از عمل جراحی رینوپلاستی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است