تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی بینی / مزایای جراحی تیپ پلاستی چیست؟
۵ دقیقه

مزایای جراحی تیپ پلاستی چیست؟

آنچه می خوانید...

عمل تیپ پلاستی تقریباً یک ساعت زمان می برد. از این افراد خواسته می شود که یک ساعت بعد هم در کلینیک بمانند تا اثر بیهوشی یا بی حسی به طور کامل از بین برود و سپس دوباره چکاپ می شوند و درمان های مورد نیاز بعد از جراحی پلاستیک را دریافت می کنند.

معمولاً از بیماران خواسته می شود که هفت روز بعد هم برای چکاپ های بعدی، درمان و برداشتن بخیه به کلینیک مراجعه کنند. حداقل از دو هفته قبل و بعد از جراحی فرد نباید سیگار بکشد تا ریکاوری او سریع تر انجام شود و بهترین نتیجه را بگیرد.

انواع تیپ پلاستی

جراحی غضروف باعث جابجایی غضروف، تغییر شکل و یا کاشت غضروف بسته به نوع بینی فرد می شود. بعد از کاشت یا ایمپلنت راضی کننده ترین و طبیعی ترین نتیجه توسط پیوند پدیدار می شود. در این روش هم از غضروف گوش و هم از غضروف پره های بینی بسته به نوع بینی فرد برای پیوند استفاده می کنند.

کوچک کردن پره های بینی

بینی با پره های بزدگ ظاهر خوبی ندارد، در نتیجه ممکن است که بیش از حد بلند نشان داده شود و روی شکل کلی آن تاثیر بگذارد. کوچک کردن پره های بینی هیچ تاثیری روی غضروف و استخوان ندار.

از آن جایی که این فرایند برای کوچک کردن پهنای بینی استفاده می شود، جراح روی پوست ماهیچه سطحی بینی کار می کند.

تیپ پلاستی به چه افرادی پیشنهاد می شود ؟

تیپ پلاستی به افرادی پیشنهاد می شود که نوک بینی بلندی دارند و یا نوک بینی آن ها بیش از حد پایین است و همچنین برای نوک بلند بینی و یا بیش از حد کوتاه مناسب است.

تیپ پلاستی نوک بینی را تراشیده و تیزتر می کند و برای افرادی که از ظاهر بینی خود راضی نیستند، مناسب خواهد بود. بهبود وضعیت نوک بینی همچنین تاثیر زیادی روی ظاهر کلی فرد دارد.

تیپ پلاستی چگونه عمل می کند ؟

اتصال غضروف تیپ پلاستی با اتصال غضروف فرآیندی است که اطراف بینی را درگیر می کند و باعث می شود که نوک بینی تراشیده تر به نظر برسد. اتصال و پیوند غضروفی به افرادی پیشنهاد می شود که نوک بینی آن ها شکل خوبی دارد اما می خواهند آن را کوچک تر کنند و سپس سایز غضروف مورد بررسی قرار می گیرد. پزشک بسته به سایز بینی میزان کاهش غضروف و برش آن را تعیین می کند.

ایمپلنت غضروف

ایمپلنت غضروف در تیپ پلاستی، عمل جراحی است که یک ایمپلنت را در نوک بینی قرار می دهد. این فرآیند به افرادی پیشنهاد می شود که می خواهند ظاهر دراماتیک تری داشته باشند. اگر احساس می کنید بینی شما بیش از حد تخت است، ایمپلنت غضروف برای شما مناسب است.

بلندی غضروف هیچ نوع پیوندی را شامل نمی شود که البته بستگی به وضعیت بینی هم دارد. اگر بینی پهن و تخت باشد، چربی های مورد نیاز از نوک بینی برداشته می شود و بنابراین ظاهر کوچکتری خواهد داشت.

تغییر پوزیشن یا وضعیت غضروف

تغییر پوزیشن غضروف در تیپ پلاستی فرایندی است که غضروف پره های بینی در وضعیت متفاوتی قرار می گیرند و بینی حالت متناسبی پیدا می کند . این نوع جراحی پلاستیک به افرادی پیشنهاد می شود که بینی های کوتاه دارند و یا عمل جراحی آن ها در رینوپلاستی شکست خورده است.

همچنین برای افرادی که به دلیل تصادف دچار تغییر شکل بینی شده اند، مناسب می باشد. انجام این نوع عمل کمی پیچیده است و گاهی اوقات هم نیاز به یک جراحی ترمیمی همراه با ایمپلنت دارد که البته همه این ها بستگی به وضعیت بینی فرد دارد.

کوچک کردن پره های بینی

کوچک کردن پره های بینی

خارج سازی

 فرآیند خارج سازی به معنای برداشتن پوست اضافی از پره های بینی است و ممکن است مقداری زخم ایجاد کند که اصلا مشخص نیست. این زخم در قسمت پایین بینی قرار دارد و افراد هنگام تنفس هیچ مشکلی نخواهند داشت. این نوع جراحی برای افرادی که پوست اضافی در پره های بینی دارند یا احساس می کنند بینی شان خیلی پهن است، مناسب است و همچنین برای پره های ضخیم بینی هم مناسب می باشد. همچنین برای افرادی که ظاهر دراماتیک تر می خواهند ، عمل جراحی مناسبی خواهد بود.

اتصال و یا فشردگی

در این پروسه پوست فرد را از دو طرف بینی یعنی قسمت پره ها به یکدیگر نزدیک تر می کنند و از پهنای پایینی کم می شود. مقدار بسیار کمی برش در داخل پره های بینی ایجاد می شود که البته روی سایز اصلی بینی تاثیر گذار نیست و بنابراین تنفس را دچار مشکل نمی کند.

این پروسه نسبت به پروسه خارج سازی به زمان ریکاوری کم تری نیاز دارد و از آن جایی که داخل بینی انجام می شود، زخم ها مشخص نیستند اما به افرادی که بینی با ظاهر طبیعی می خواهند، پیشنهاد می شود.

مراقبت و وضعیت افراد بعد از تیپ پلاستی

کبودی و ورم ممکن است دو الی سه هفته بعد از جراحی برای فرد ایجاد شود.
ممکن است فوت کردن بینی و یا سرفه عاملی برای خونریزی باشد.
سیگار کشیدن ممکن است ریکاوری بعد از جراحی را حداقل تا ۴ هفته به تاخیر بیندازد.
پیشنهاد می کنیم که هرگز به زخم ها دست نزنید و پوست زخم شده را نَکَنید.

نکاتی کلی و ضروری در زمینه روند انجام تیپ پلاستی

روند انجام عمل بدین نحو است که ابتدا با سرنگ هایی مخصوص مواد بی حسی موضعی بر زیر پوست بینی تزریق می شود و سپس بعد از تکمیل روند بی حسی پزشک می تواند کار خود را انجام دهد. این بی حسی هیچ گونه درد و ناراحتی را متوجه بیمار نمی کند.

همانطور که قبلا گفته شد این مواد بی حس کننده دارای خاصیتی آنتی باکتریال هستند و عارضه هایی از قبیل عفونت را برای بخش بینی وصورت فرد ایجاد نمی کنند. بعلاوه تمامی اینها اگر مشکلاتی در این نواحی بوجود بیاید این مواد بسیاری از آنها را حل و رفع می کنند.

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =