معیارهایی در تشخیص زیبایی بینی

در مورد زیبایی شناسی بینی اصول و معیارهایی وجود دارد که جراحان بینی بر اساس آنها به جراحی زیبایی بینی می پردازند. این معیار ها به صورت جهانی تعریف شده اند و توسط بسیاری از جراحی زیبایی در سراسر دنیا مورد قبول هستند و استفاده می شوند. امروزه با پیشرفت علوم کامپیوتر، نرم افزار های خاصی طراحی شده اند که می توانند این معیار ها را به صورت کاملا دقیق اندازه گیری کنند و به هر چه دقیق تر انجام شدن عمل جراحی بینی کمک شایانی نمایند. بنابراین، مانند تمام حوزه های دیگر دانش، تکنولوژی به ما کمک می کند تا نتایج بهتری از به کار گیری دانسته های خود بگیریم.

در صورتهای جذاب تناسبهای خاصی وجود دارد که بین آنها مشترک است. در تجزیه و تحلیل بینی نکاتی وجود دارند که رعایت آنها باعث زیباتر شدن بینی چه در طراحی و چه در عمل می شوند:

*پهنای قسمت استخوانی بینی نباید بیشتر از ۸۰% پهنای ناحیه پره های بینی باشد. درغیر این صورت، قسمت استخوانی را باریک می کنیم.

*پهنای قسمت پره های بینی باید تقریبا” مساوی فاصله گوشه داخلی دو چشم باشد که معادل پهنای یک چشم است. اگر فاصله بین دو چشم کمتر از پهنای چشم باشد بهتر است بینی کمی پهن تر از فاصله بین دو چشم باشد.

*در نمای زیر سوراخهای بینی باید مثل شکل زیر نمای بالهای مرغ دریایی در حال پرواز را ایجاد کنند.

*در نمای سر بالا باید یک مثلث متساوی الاضلاع ببینیم.  سوراخ های بینی باید به شکل قطره های اشک باشند.

*فرو رفته ترین ناحیه بینی در ناحیه اتصال به پیشانی در نمای نیمرخ بین مژه های بالایی و چین پلک بالایی است (در صورتیکه بیمار به جلو نگاه کند).

*یکی از معیارهای مهم در اندازه بینی، میزان جلو آمدگی (پروژکسیون) نوک بینی است (Tip projection). راههای مختلفی برای اندازه گیری میزان جلو آمدگی مناسب نوک بینی وجود دارد که یکی از آنها یکسان بودن اندازه جلوآمدگی نوک بینی با پهنای  ناحیه پره هاست.

روش دیگر، اندازه گیری براساس طول بینی است. اگر طول بینی اندازه مناسب داشته باشد، میزان جلوآمدگی نوک بینی ۰٫۶۷ این طول می باشد.

طول ایده آل بینی˟۰٫۶۷=پروژکسیون ایده آل نوک بینی

*بعد از اینکه میزان جلو آمدگی ایده آل نوک بینی را مشخص کردیم، پشت بینی را ارزیابی می کنیم .
در خانمها پشت بینی حدودا” ۲میلی متر عقب تر از خطی است که زاویه بینی –پیشانی را به نوک بینی ایده آل وصل می کند. در مردان این خط کمی جلو تر است. با این اندازه گیری تصمیم میگیریم که در عمل جراحی از این ناحیه چیری برداریم یا به آن اضافه کنیم.

*یکی از معیارهای مهم، میزان چرخش نوک بینی (Tip rotation) است. این میزان را براساس زاویه بین بینی و لب (Nasolabial angle) تعیین می کنیم.

این زاویه بین دو خط زیر می باشد:

۱)  خطی که از قسمت جلو و عقب سوراخ بینی می گذرد.

۲)  خط عمود برصفحه افقی صورت در حالیکه بیمار به جلو نگاه می کند.

در خانم ها این زاویه ۹۵ تا ۱۰۰ درجه و درآقایان ۹۰ تا ۹۵ درجه مناسب به نظر می رسد. در افراد کوتاه قد این زاویه می تواند کمی بیشتر از افراد بلند قد باشد.

*زاویه کلوملا با لبول نوک بینی که در شکل زیر می بینید تقریبا”۳۵ تا ۴۰درجه است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است