وزوز و گرفتگی گوش

وزوز گوش (tinnitus) و گرفتگی مشکلی می‌باشد که در آن فرد صداهایی همچون وزوز، زنگ یا سایر صداها گه بنظر می‌رسد در منشاء وزوز گوش یا سر است، می‌شوند. وزوز گوش یکی از مشکلات شایع است و معمولا از هر ۵ نفر ۱ نفر به این مشکل دچار می‌باشند. وزوز و گرفتگی گوش خودش به تنهایی بیماری محسوب نمی‌شود، بلکه وزوز و گرفتگی گوش نشانه ابتلای افراد به سایر بیماری ها و مشکلات از جمله از دست دادن شنوایی وابسته به سن، آسیب دیدن گوش، جسم خارجی در گوش و مشکلات سیستم گردش خون باشد.

هرچند وزوز گوش آزاردهنده می‌باشد ولی معمولا نشانه یک مشکل جدی نمی‌باشد. هرچند با افزایش سن بدتر می‌شود، اما در اکثر افراد با انجام اقدامات درمانی می‌شود مشکل وزوز گوش را بهبود بخشید. درمان علت وزوز گوش و گرفتگی گوش ، معمولا موثر است. سایر روش های درمان شامل کاهش صدا و یا پوشاندن صدا می‌باشد.

وزوز گوش می‌تواند ذهنی و یا واقعی باشد، در نوع ذهنی فقط فرد قادر به شنیدن صدای وزوز گوش بوده ولی در نوع عینی پزشک نیز هنگام معاینه ممکن است قادر به شنیدن صدا وزوز گوش باشد.

دلایل

تعداد مختلفی از مشکلات می‌توانند باعث بروز این مشکل و یا بدتر و بیشتر شدن صدا شوند، با اینحال دلیل قطعی بیماری وزوز و گرفتگی گوش هنوز کشف نشده است. دلایل معمولی که باعث ایجاد این مشکل می‌شود، شامل:

کاهش و از دست دادن شنوایی مربوط به سن.

قرار گرفتن در معرض سر و صدای بلند. صداهای شدید و زیاد همچون صدای وسایل صنعتی و یا جنگی و همچنین سر و صدای بلند وسایل موسیقی که برای مدت طولانی با صدای بلند روشن باشند، باعث از دست دادن شنوایی و وزوز سوت کشیدن گوش و گرفتگی گوش فرد می‌شوند.

جرم ها و واکس گوش.

بعضی از انواع بیماری ها بخصوص بعضی از انواع بیماری های خونی از علل وزوز و گرفتگی گوش می باشند .

بعضی از انواع دارو ها همچون آنتی بیوتیک ها، داروهای درمان سرطان، داروهای ضد افسردگی، آسپرین و …نیز می توانند منجر به وزوز و گرفتگی گوش شوند .

چه کسانی دچار وزوز و گرفتگی گوش می‌شوند؟

هر کسی ممکن است دچاراین عارضه شود، اما افراد زیر در معرض خطر بیشتری قرار دارند:

افرادیکه بصورت طولانی مدت در برابر سر و صدای بلند قرار می‌گیرند.

افزایش سن نیز یکی دیگر از عوامل وزوز و گرفتگی گوش است و افراد مسن در خطر بیشتری هستند.

مردان بیشتر از زنان دچار این مشکل وزوز و گرفتگی گوش می‌شوند.

افراد سیگاری بیشتر از سایر افراد دچار این مشکل می‌شوند.

وزوز و گرفتگی گوش در افرادیکه دچار بیماری های قلبی و عروقی هستند بیشتر دیده می شود.

عوراض

این مشکل میتواند بر کیفیت زندگی تاثیر بگذارد، هرچند عوارض وزوز و گرفتگی گوش بر روی افراد متفاوت است، اما شما ممکن است در صورت ابتلا مشکلاتی همچون خستگی، استرس، مشکلات خواب، مشکل در تمرکز، مشکلات حافظه، افسردگی، اضطراب و نگرانی گردد.

برای مطالعه " درمان وزوز گوش" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
وزوز و گرفتگی گوش
۵ از ۱ رای