وزوز گوش: علت و درمان آن

وزوز گوش (tinnitus) مشکلی می‌باشد که در آن فرد صداهایی همچون وزوز، زنگ یا سایر صداها گه بنظر می‌رسد در منشاءشان گوش یا سر است، می‌شوند که یکی از مشکلات شایع است و معمولا از هر ۵ نفر ۱ نفر به این مشکل دچار می‌باشند. وزوز گوش خودش به تنهایی بیماری محسوب نمی‌شود، بلکه نشانه ابتلای افراد به سایر بیماری ها و مشکلات از جمله از دست دادن شنوایی وابسته به سن، آسیب دیدن گوش، جسم خارجی در گوش و مشکلات سیستم گردش خون باشد.

هرچند وزوز گوش آزاردهنده می‌باشد ولی معمولا نشانه یک مشکل جدی نمی‌باشد. هرچند با افزایش سن بدتر می‌شود، اما در اکثر افراد با انجام اقدامات درمانی می‌شود مشکل را بهبود بخشید. درمان مشکلی که این بیماری نشانه آن است، معمولا موثر است. سایر روش های درمان شامل کاهش صدا و یا پوشاندن صدا می‌باشد. وزوز گوش می‌تواند ذهنی و یا واقعی باشد، در نوع ذهنی فقط فرد قادر به شنیدن صدای وزوز بوده ولی در نوع عینی پزشک نیز هنگام معاینه ممکن است قادر به شنیدن صدا باشد.

علت

تعداد مختلفی از مشکلات می‌توانند باعث وزوز گوش و یا بدتر و بیشتر شدن صدا شوند، با اینحال دلیل قطعی بیماری هنوز کشف نشده است.

دلایل معمولی که باعث ایجاد وزوز گوش می‌شود، شامل:

* کاهش و از دست دادن شنوایی مربوط به سن.
* قرار گرفتن در معرض سر و صدای بلند. صداهای شدید و زیاد همچون صدای وسایل صنعتی و یا جنگی و همچنین سر و صدای بلند وسایل موسیقی که برای مدت طولانی با صدای بلند روشن باشند، باعث از دست دادن شنوایی فرد می‌شوند.
* گرفتگی گوش با جرم گوش  و واکس گوش.
* بعضی از انواع بیماری ها بخصوص بعضی از انواع بیماری های خونی.
* بعضی از انواع دارو ها همچون آنتی بیوتیک ها، داروهای درمان سرطان، داروهای ضد افسردگی، آسپرین و …

عوامل

هر کسی ممکن است دچار وزوز گوش شود، اما افراد زیر در خطر بیشتری قرار دارند:

* افرادیکه بصورت طولانی مدت در برابر سر و صدای بلند قرار می‌گیرند.
* افزایش سن نیز یکی دیگر از عوامل است و افراد مسن در خطر بیشتری هستند.
* مردان بیشتر از زنان دچار این مشکل وزوز گوش می‌شوند.
* افراد سیگاری بیشتر از سایر افراد دچار این مشکل می‌شوند.
* افرادیکه دچار بیماری های قلبی و عروقی هستند.

عوراض

وزوز گوش میتواند بر کیفیت زندگی تاثیر بگذارد، هرچند عوارض آن برروی افراد متفاوت است، اما شما ممکن است در صورت بروز ابتلا به آن دچار مشکلاتی همچون خستگی، استرس، مشکلات خواب، مشکل در تمرکز، مشکلات حافظه، افسردگی، اضطراب و نگرانی گردد.

درمان وزوز گوش

اگر وزوز گوش بدلیل مشکلی دیگر باشد، پزشک با درمان آن مشکل به بهبود این مشکل هم کمک می‌کند و معمولا با درمان مشکلات دیگر بیماری صدای گوش هم حل می‌شود. این درمان ها شامل خالی کردن واکس گوش، درمان مشکلات قلبی عروقی و یا تغییر دارویی باشد. الته در بیشتر مواقع دلیل اصلی وزوز گوش پیدا نمی‌شود، در ابن شرابط پزشک از روش های دیگری استفاده می‌کند. این روش ها شامل استفاده از ماشین های نویز سفید (White noise machines)، استفاده از سمعک و ماسک های صدا(چیزی شبیه سمعک که درون گوش قرار می‌گیرد) می‌شوند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است