وقفه تنفسی درخواب

خرخر صداییست که در هنگام دم درحین خواب در اثر لرزش بافتهای نرم مسیر تنفسی (از بینی تا حنجره) ایجاد می شود. معمولا عواملی که مسیر تنفس را تنگ می کنند سبب ایجاد خرخر می شوند. از جمله عوامل موثر در ایجاد خرخر موارد زیر را می توان نام برد:

انحراف تیغه بینی

تنگی مادرزادی بینی و حلق

پولیپ بینی

احتقان بینی

بزرگی لوزه ها

بزرگی زبان

چاقی

بلندی کام نرم و زبان کوچک

معمولا خوابیدن در حالت طاق باز، خرخر و وقفه تنفسی درخواب را تشدید می کند.

درمان وقفه تنفسی درخواب

در کودکان عامل اصلی وقفه تنفسی درخواب اغلب موارد بزرگی لوزه‌ها است که معمولا با جراحی و برداشتن لوزه‌ها وقفه تنفسی درخواب نیز ازبین می‌رود. در بزرگسالان علاوه بر بزرگی لوزه‌ها (که در بزرگسالی چندان شایع نیست) سایر موارد ذکر شده در لیست بالا می‌توانند در وقفه تنفسی درخواب نقش داشته باشند که درمان وقفه تنفسی درخواب شامل جراحی‌هایی است که بر کام نرم، بینی، زبان و حلق انجام می‌شود. انتخاب روش جراحی با پزشک و بر اساس معاینه می‌باشد.

جراحی در درمان وقفه تنفسی درخواب می‌تواند با لیزر، رادیوفرکوئنسی، کوبلیشن یا تیغ جراحی صورت می‌گیرد.

وقفه تنفسی درخواب بیش از ده ثانیه در حین خواب آپنه نام دارد. عوامل موثر بر ایجاد آپنه تقریبا همان عواملی است که در ایجاد خرخر نقش دارد اما با شدت بیشتر. افرادی که دچار وقفه تنفسی درخواب می‌شوند معمولا خواب آلودگی شدید در حین خواب دارند و از احساس خستگی و سردرد صبحگاهی شکایت دارند. یک پنجم علت تصادفات ترافیکی و حوادث شغلی به علت خواب آلودگی ناشی از آپنه می‌باشد.

خرخر و خرناس

خرخر به تنهایی برای خود فرد معمولا ضرری ندارد. اما در بسیاری از موارد خرناس همراه با وقفه تنفسی درخواب می‌باشد. وقفه‌های تنفسی، کاهش اکسیژن رسانی خون، کاهش حجم هوایی که به ریه‌ها می رسد، خطرات جدی برای فرد ایجاد می‌کند. از جمله مشکلاتی که به علت وقفه تنفسی درخواب رخ می‌دهد موارد زیر را می‌توان نام برد:

فشار خون و فشار خون های مقاوم به درمان

افزایش خطر سکته‌های قلبی

افزایش خطر سکته‌های مغزی

نارسایی قلبی ، ریوی

خواب آلودگی شدید روزانه به رغم ساعات کافی خواب

کاهش قدرت تمرکز

کاهش میل جنسی

روشهای درمانی وقفه تنفسی درخواب

علاوه بر کاهش وزن در افراد چاق میتوان از روشهای زیر نیز بهره جست:

جراحی که نسبت به درمان خرناس جراحی‌های وسیعتری را می‌طلبد.

CPAP

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است