پارگی پرده صماخ گوش

به ایجاد سوراخ ریز یا از بین رفتن پرده نازکی که مجرای گوش را از گوش میانی جدا می کند، پارگی پرده گوش یا پارگی پرده صماخ گوش می گویند. از آنجائیکه گوش میانی بوسیله شیپور استاش به بینی راه دارد و تعادل فشار در گوش میانی را بر قرار می کند. پارگی پرده صماخ گوش علاوه بر کاهش شنوائی، با ترشح گاهگاهی گوش همراه است. درد گوش در این مشکل خیلی شایع نیست.

دلایل

پارگی پرده صماخ گوش معمولاً به دلیل ضربه یا عفونت می باشد. از جمله دلایل این عارضه موارد زیر را می توان نام برد:

ضربه محکم دست به گوش می تواند باعث پارگی پرده صماخ گوش

شکستگی جمجمه

پارگی پرده صماخ گوش در اثر انفجار ناگهانی

داخل کردن اشیاء خارجی مثل گوش پاک کن درون مجرای گوش می تواند باعث پارگی پرده صماخ گوش شود .

ورود ماده داغ یا اسید به داخل مجرای گوش نیز یکی از دلایل پارگی پرده صماخ گوش می باشد .

عفونت گوش میانی ممکن است باعث درد، کاهش شنوائی و پارگی خود به خود پرده گوش شود که در واژه پزشکی این عفونت گوش میانی را اوتیت همراه با پارگی پرده صماخ گوش می نامند.

در موارد نادر از پارگی پرده صماخ گوش ممکن است بعد از جای گذاری VT یا لوله تهویه (لوله کوچک برای برقراری تعادل فشار هوا در گوش) چه این VT بیفتد یا توسط پزشک خارج شود، یک سوراخ جزئی در پرده باقی بماند. در طول روند ترمیم پارگی پرده صماخ گوش باید از ورود آب و ضربه به گوش جلوگیری کرد. در پارگی هایی که به طور خود به خود ترمیم نمی شود، نیاز به درمان جراحی می باشد.

تاثیرات پارگی پرده صماخ گوش بر شنوائی

پارگی پرده صماخ گوش وسیع تر معمولاً افت شنوائی بیشتری نیز ایجاد می کند. همچنین مکان بروز این عارضه بر وسعت افت شنوائی تاثیر می گذارد. در صورتی که ضربه شدید (شکستگی جمجمه) باعث از هم گسیختگی استخوانچه ها در گوش میانی شود یا اختلال در ساختار گوش داخلی رخ دهد، افت شنوائی شدید ایجاد می شود. در پارگی های پرده صماخ گوش ناشی از ضربه ناگهانی یا انفجار کاهش شنوائی شدیدتر و زنگ گوش ( وزوز گوش ) در پی آن ممکن است رخ دهد. در این مورد از پارگی پرده صماخ گوش شنوائی معمولاً بر می گردد و زنگ گوش کم کم از بین می رود. عفونت مزمن ناشی از پارگی پرده صماخ گوش می تواند باعث افت شنوائی شدید شود.

برای مطالعه " ترمیم پارگی پرده گوش " و " درمان‌ پارگی‌ پرده‌ گوش‌ " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
پارگی پرده صماخ گوش
۴٫۵ از ۲ رای