پرش پلک

پرش ها ی پلک ، تیک وانقباض عضلانی پلک ها بسیار رایج هستند. این گرفتاری ها معمولا پلک پایین یک چشم را درگیر می کنند،اما امکان دارد که پلک بالایی نیز درگیر شود و اغلب آنها دائمی نیستند البته ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشند.

جهت حل گرفتاری پرش پلک ما باید علت اساسی این گرفتاری آزاردهنده را مشخص کنیم. پزشکان به این عارضه myokymia می گویند. انقباض عضلانی ماهیچه های چشم می تواند به وسیله یکی از موارد زیر تشدید شود:

۱-  استرس .

۲-  خستگی

۳-  مصرف زیاد کافئین

۴-  مصرف الکل .

۵-  خشکی چشم

۶-  خستگی چشم

۷- حساسیت

۸- کمبود تغذیه

اغلب، پرش های پلک که به طور ناگهانی آغاز می شوند و خوشبختانه خوش خیم هستند؛ این بدین معناست که این مشکل جدی نیست یا نشانه یک گرفتاری پزشکی نمی باشد. اما پرش پلک گاهی به سختی درمان می شود و تنها راه درمان این مشکل، کشف علت و رفع آنها است.

بسیاری از انواع مهم پرش پلک به دلیل حالات عصبی مثل انقباض های عضلانی غیر قابل کنترل(blepharospasmیا hemifacial spasm)می باشد. این حالات رایج نیستند و توسط یک چشم پزشک باید تشخیص داده شده و درمان شوند.

** علت پرش پلک

۱- استرس

وقتی ما دائما تحت استرس قرار می گیریم، بدن ما به صورت های متفاوتی از خود واکنش نشان می دهد. پرش پلک می تواند یکی از نشانه های استرس در ما باشد به خصوص زمانیکه این مشکل با گرفتاری های بینایی نیز همراه باشد مثل بیماری آستنوپیا. اگر عوامل استرس را کاهش دهید، به یقین پرش پلک شما نیز متوقف خواهد شد. زمانیکه پلک شما پرش دارد، احساس می کنید همه آن را می بینند ولی باید بدانید شما بیش از حد حرکت چشمتان را بزرگ می کنید زیرا معمولا این قبیل حرکات به قدری نامحسوس هستند که دیگران اصلا متوجه آن نمی شوند.

۲-  خستگی

کمبود خواب به دلیل استرس یا بعضی عوامل دیگر انقباض عضله های چشم شما را افزایش می دهد و این حرکات را در پلکتان به وجود می آورد، بنابراین خواب خود را تنظیم کنید.

۳- خستگی چشم

به هر دلیل که به به چشم خود فشار آورید. مثلا شما احتیاج به عینک یا تغییر شماره عینکتان دارید و اهمیت ندهید چشم شما انرژی زیادی را باید صرف کند و این مسئله پرش پلک شما را تشدید می کند.

از علل بسیار رایج فشار مربوط به بینایی استفاده بیش از حد از کامپیوتر، کتابچه، تلفن همراه می باشد که موجب خستگی چشم (eye strain) می شود. اگر پرش پلک ، شما را خیلی اذیت می کند و بسیار طول کشیده است (مثل گرفتاری که برای همسر بیمار من به وجود آمده بود) برای معاینه به یک پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است دید شما نیاز به اصلاح داشته باشد. اگر شما اکثر وقت خود را با کامپیوتر می گذرانید حتما با چشم پزشک در مورد استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر صحبت کنید.

۴-  کافئین و الکل

بسیاری از کارشناسان معتقدند مصرف مقدار زیاد کافئین و الکل، پرش پلک را تشدید می کند. اگر میزان کافئین شما (قهوه، چای، نوشابه گازدار و غیره) افزایش یابد، تمام تلاش های قبلی شما برای بهبود این مشکل از بین می رود.

۵- خشکی چشم

بیش از نیمی از مردم سالخورده به دلیل سن زیاد خشکی چشم دارند. در ضمن خشکی چشم در افرادی که از کامپیوتر و یا از داروهای خاصی (مثل آنتی هیستامین، داروی ضد افسردگی و...) استفاده می کنند و نیز اشخاصی که لنزهای تماسی به کار می برند و کافئین و یا الکل مصرف می کنند بسیار معمول است.اگر شما خسته باشید و تحت فشار قرار گیرید، خشکی چشمتان پیشرفت خواهد کرد. بهترین راه آن است که شما برای تشخیص خشکی چشمتان به پزشک مراجعه کنید. شما امروزه این شانس را دارید که از درمان های مختلف برای کاهش پرش پلک ناشی از خشکی چشم برخوردار شوید.

۶- کمبودهای غذایی

بعضی گزارش ها حاکی از این است که کمبود مواد تغذیه ای خاص مثل منیزیم باعث تشدید انقباض های عضلانی چشم می شود. اگرچه این گزارش ها دارای بدیهیات علمی نیستند .اگر شما مشکوک به کمبود مواد تغذیه ای باشید، این عامل بی تأثیر نخواهد بود .

۷- آلرژی

افرادی که حساسیت دارند دائما از خارش، پف کردگی و آبریزش چشم ها رنج می برند. در این حالت موقعیکه چشم ها مالش داده می شوند، هیستامین موجود در پلک چشم آزاد می شود و اشک جاری می گردد. این مسئله اساسی است زیرا شواهد نشان داده اند هیستامین خود از علل پرش پلک می باشد. به منظور جبران کردن این گرفتاری، عده ای از چشم پزشک ها قطره ها یا قرص های آنتی هیستامین را برای جلوگیری از پرش به کار می برند. اما فراموش نشود که داروهای آنتی هیستامین خود موجب خشکی چشم می شوند.بهترین راه آن است که با چشم پزشک مشورت کنید تا بهترین روش را برای چشمانتان به کار گیرید.

** درمان پرش پلک

در موارد بسیار اندک پرش پلک ادامه دار می شود. درمان بعضی از آنها با تزریق بوتاکس مفید خواهد بود، زیرا این روش جلوی انقباضات ماهیچه را می گیرد. اگر انقباضاتی که موجب پرش پلک شما می شوند نیمی از صورت یا تمام چشم را احاطه کرده باشند حتما به یک چشم پزشک برای تشخیص درست و درمان آن مراجعه کنید. زیرا این انقباضات نهایتا منجر به بسته شدن کامل چشم شما می شود.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب "قرمزی و تورم پلک " را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه "زیبایی پلک " مطالعه فرمایید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است