پوست و جراحی پلاستیک

پوست به نحوی تعدیل شده در بخش های مختلف و با نام مخاط یا غشای مخاطی، مثلاً در لایه ی مفروش کننده مهبل (واژن) ، مثانه ، ریه ، روده ، بینی و دهان ادامه می یابد. غشای مخاطی، فاقد لایه ی بسیار کراتینی پوست سطح خارجی بدن است. لایه ی کراتینی پوست را به صورت لایه ای مقاوم به آب در می آورد که باعث می شود مایعات بدن در اتمسفر خشک قرار گیرند.

 پوست علاوه بر پوشاندن و محافظت از اعضای بدن با پراکنده کردن گرمای حاصل از افزایش جریان خون در رگ های خونی و ایجاد سطحی برای تبخیر عرق، به منظور سرد شدن بدن در موارد بالا، موجب خنک شدن بدن می شود. با کاهش دما، رگ های خونی تنگ تر می شوند و تولید عرق کاهش می یابد. پوست به عنوان سد در مقابل باکتری ها و ویروس ها عمل می کند.

 پوست به کمک ملانین، بدن را در برابر اشعه ی فرابنفش محافظت می کند و در برخورد با اشعه ی مزبور، ویتامین D می سازد. بدون وجود پوست امکان برقراری حالت تعادل با محیط اطراف وجود ندارد.

جراحی پلاستیک (Plastic surgery) :

 جراحی پلاستیک نوعی تخصص پزشکی است که به اصلاح یا ترمیم فرم و عملکرد می پردازد. اگرچه جراحی پلاستیک به عنوان جراحی زیبایی (aesthetic surgery) یا cosmetic surgery  شهرت یافته ولی انواع گروه های دیگر مانند جراحی جمجمه و صورت (craniofacial surgery)، جراحی دست (hand surgery)، جراحی سوختگی (burn surgery)، جراحی میکروسکوپی (microsurgery) و جراحی ترمیمی (reconstructive surgery) را نیز شامل می شود. در اینجا واژه ی پلاستیک از لغت یونانی (plastikos) به معنای قالب گیری و شکل دهی گرفته شده و ارتباطی با ماده ی پلیمر صناعی موسوم به پلاستیک ندارد.

* منبع : راهنمای پزشکی خانواده - جراحی پلاستیک(ترمیمی و زیبایی )

برای مطالعه "  تاریخچه جراحی پلاستیک " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است