پوست

مختصری درباره ی پوست :

پوست بزرگترین عضو بدن است و به شکل غشایی مستحکم و قابل انعطاف تمام سطح بدن را می پوشاند. بیشترین چیزی که دیگران از ما می بینند، پوست بدن ما است و از این رو تعجب آور نیست که آن گروه از جراحانی که زخم های محل جراحی بیماران آنها بهبود و ترمیم می یابند و جایی از خود باقی نمی گذارند نزد مردم اعتبار بیشتری دارند.

پوست در بخش های مختلف بدن، ضخامت، قابلیت ارتجاع (کش سانی)، قوم و تحرک متفاوتی دارد. ضخامت پوست روی گردن ۲۲۵/۰ سانتی متر؛ضخامت پوست  روی ابرو حدود ۱۶/۰ سانتی متر؛ ضخامت پوست  در اکثر قسمت های صورت ۰۷/۰ تا ۱/۰ سانتی متر وضخامت پوست  در روی پلک بالا ۰۳۲/۰ سانتی متر است.

لایه های اصلی تشکیل دهنده پوست :

پوست از سه لایه ی اصلی تشکیل شده است که از بیرون به داخل عبارتند از: اپیدرم (روپوست) ، درم (پوست حقیقی) و هیپودرم (زیر پوست یا لایه ی چربی زیر پوست).

در اکثر پستانداران ، پوست  لایه ی چهارمی هم وجود دارد که panniculus carnosus نامیده می شود و لایه عضلانی مخطط منقطع در زیر لایه ی چربی است و باعث می شود پوست حیواناتی مثل سگ، گربه و موش شُل باشد. در انسان این لایه در جریان تکامل از بین می رود و تنها در گردن به شکل عضله ی پلاتیسما (Plastisma) باقی می ماند.

* منبع : راهنمای پزشکی خانواده - جراحی پلاستیک(ترمیمی و زیبایی )

برای مطالعه " لایه اپیدرم پوست " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است