پولیپ بینی/ تنگی نفس

اگر بیمار زمانی که پولیپ بینی او خیلی بزرگ شده باشد و در داخل بینی وسینوس نیز وارد شود . به طوری که پشت حلق او راکاملاً بسته باشد . و به صورت برجسته داخل دهان و داخل سوراخ های بینی وارد شده باشد، مراجعه کند نباید این اطمینان را داشته باشد که با یک بار عمل پولیپ بینی مشکل او حل شود . یک مریضی که با این حجم و با این وسعت همراه با تنگی نفس مراجعه می کند به طوری که پولیپ بینی تمام فضاهای صورت را گرفته مشکل او به راحتی درمان نمی شود . سینوس ها نسبت به بینی مانند فضاهای لانه زنبوری است . یعنی خانه خانه است و اینها توسط یک حفرات کوچک در مسیر ها و منفذ هایی می آیند و نهایتاً به داخل بینی راه باز می کنند . مریضی که به این شدت مشکل دارد یعنی چندین سال مشکل داشته و نهایتاً به جایی رسیده که پولیپ بینی از بینی او بیرون زده است و فرد دچار تنگی نفس شده است ، طبیعتاً یک چنین مریضی نباید توقع داشته باشد که با یک بار جراحی پولیپ بینی مشکل حل شود .

یکی از عوارض پولیپ بینی که افراد با آن مواجه هستند این است که، علاوه بر بحث مزه ، هم بویایی مخاط دچار مشکل می شود . چون احساس را از دست می دهند . حالا یا به علت دستکاری و یا به علت فشاری که پولیپ بینی در طولانی مدت ایجاد می کند . مخاط تغییر ساختمان می دهد . یعنی درواقع مثل اینکه شما خمیرمایه ی آن مجموعه را تغییر داده اید . که زمانی یک وظیفه ای داشته که انجام دهد اما الان دیگر نمی تواند آن وظیفه را انجام دهد . یک نکته ی دیگر که همکاران و مردم باید به آن توجه کنند این است که بعد از یک مدتی افراد منبلا به پولیپ بینی احساس عبور هوا را کمتر دارند . یعنی بعد از اینکه پولیپ بینی عمل می شود و راه تنفس بینی آنها باز است و تنفس کاملاً خوب است اما باز هم می گویند که احساس تنگی نفس دارند . یعنی حس می کنند که بینی کیپ شده است . چون همین عبور هوا هم باید لذت آن توسط انسان حس شود تا این احساس راحتی را برای فرد داشته باشد . مریض هایی که در طولانی مدت دچار مشکلات بینی مخصوصاً آلرژی و پولیپ بینی هستند ، این احساس را نیز از دست می دهند و بعد از مدتی دچار تنگی نفس می شوند. علاوه بر بو و مزه که از دست می دهند ، بینی بیمار باز است اما آن احساس باز بودن را از بینی خود ندارد . و حس می کند که بینی باز هم بسته است .

شاید در طولانی مدت این تغییرات مخاطی که در اثر پولیپ بینی ایجاد شده باز گردد . آن موکوسی که ایجاد شده طبیعی نیست . مانند اینست که اگر دست شما بشکند و این شکستگی جوش بخورد هرچند که فکر می کنید خوب است و مشکلی ندارد اما نسبت به دست سالم شما باز هم یک اختلافی وجود دارد . هزینه عمل پولیپ بینی نیز به عوامل متعددی از جمله: روش درمان، تکنولوژی مورد استفاده، تخصص و تجربه‌ی متخصص، تسهیلات و محل عمل و وضعیت سلامتی کلی بیمار بستی دارد.

اگر شما به احتقان، گرفتگی بینی، فشار صورت، سرفه و تخلیه مخاط درشت از بینی دچار شده‌اید، احتمالاً به التهاب سینوس‌های بینی مبتلا هستید که اصطلاحاً به آن سینوزیت گفته می‌شود.

سینوس‌های شما به شکل حفره‌های فرو رفته‌ای در استخوان گونه، اطراف چشم‌ها و پشت بینی شما هستند. این حفره‌ها حاوی مخاط هستند که به گرم، مرطوب و تمیز کردن هوایی که تنفس می‌کنید، کمک می‌کنند. هنگامی که جسمی مانع از تخلیه طبیعی مخاط از داخل سینوس‌ها می‌شود، ممکن است سینوس در اثر تجمع ‌مخاط دچار عفونت شود.

عفونت سینوس‌ها می‌تواند ناشی از واکنش آلرژی یا خودایمنی هم باشد که طی آن، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول‌های سالم بدن حمله می‌کند. پزشکان برای برطرف کردن این مشکل نیز عمل جراحی سینوزیت را به شما توصیه می‌کنند. جراحی آندوسکوپی سینوس یک عمل جراحی است که به منظور رفع انسداد مجاری سینوس‌ها انجام می‌شود. انسداد و گرفتگی سینوس‌ها می‌تواند منجر به بروز سینوزیت شود که در اثر آن غشای مخاطی سینوس‌ها متورم می‌شود و مجرای سینوس را مسدود می‌کند. در نتیجه سینوس دردناک می‌شود، به طور مداوم ترشح می‌کند و تنفس عادی بیمار را با اختلال مواجه می‌سازد.

برای مطالعه "درمان پولیپ بینی" و "درمان پولیپ بینی با لیزر "روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است