تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی بینی / کجی بینی بعد از عمل
۳ دقیقه

کجی بینی بعد از عمل

آنچه می خوانید...

ممکن است در افرادی که به مدت طولانی دچار کجی بینی بوده اند، بعد از مدتی پس از عمل بینی دوباره شروع به کج شدن کند و ممکن است برای جلوگیری از کجی بینی بعد از عمل آن نیاز به ماساژ باشد که معمولا تا ۳ ماه بعد از عمل انحراف بینی طول می کشد. در صورت نیاز به ماساژ بعد از جراحی کجی بینی ، توسط پزشک خود راهنمایی خواهید شد. در صورتی که بطور موثر ماساژ دهید کجی بینی بعد از عمل رفع خواهد شد اما در صورت عدم ماساژ کافی یا در صورتی که تمایل انحراف غضروفها شدید باشد ممکنست بعد از ۳ ماه مقدار کمی کجی بینی بعد از عمل باقی بماند که البته از کجی قبل از عمل بینی خیلی خفیف تر خواهد بود. در صورتی که قبل از عمل جراحی انحراف بینی، سوراخهای بینی افراد مبتلا به بینی کج نامتقارن باشد، بعد از عمل با وجودی که بهتر می شود، ممکن است کاملا قرینه نشوند. بویژه، در افرادی که بطور مادرزادی دچار شکاف لب بوده و بینی نامتقارنی دارند، معمولا نمی توان نیمه تحتانی پره های بینی و سوراخهای بینی را متقارن کرد.

بینیهایی که کجی و انحراف بینی شدیدی در ظاهر دارند باید بدانند که در اکثر اوقات کجی بینی بعد از عمل تا حدودی باقی خواهد ماند و لازم است مجدداٌ یک عمل ترمیمی بینی کوچک انجام داد . کجی بینی بعد از عمل بدلیل تمایل غضروف واستخوان به حالت بازگشت اولیه می باشد .

گاهی اوقات بیماران ، از درمان کجی بینی بعد از عمل خود شکایت می کنند . باید دانست که این کجی بینی بعد از عمل می تواند به علت عدم تقارن طبیعی دو نیمه صورت باشد که قبل از عمل دقت لازم را در مورد تقارن نداشته ایم .

بعد از عمل، در محل هایی که استخوانها شکسته شده اند نامنظمی هایی به دست می خورد که دیده نمی شوند. گاهی ممکن است واکنش بدن برای ایجاد جوشگاه استخوانی زیاد باشد و برجستگی ایجاد نماید. این برجستگی ها بتدریج با ماساژ رفع می شوند اما در برخی موارد برای تسریع روند بهبودی ممکن است از تزریقات موضعی استفاده نمود.

گاهی به تشخیص پزشک نیاز به عمل جراحی برای اصلاح برخی مشکلات بعد از عمل بینی پیش می آید .بهتر است عمل مجدد حداقل یک سال بعد از عمل بینی اول انجام شود مگر در مواردی که یک عارضه مشخص (مانند جابجا شدن پیوند غضروفی) که به راحتی قابل رفع باشد ایجاد شده باشد.

مهمترین نکته ای که بیماران عزیز باید بدانند این است که مشکل نهائی بینی بعد از ۱ سال مشخص خواهد شد و عمل جراحی ترمیمی برای درمان انحراف بینی بهتر است بعد از پایان سال اول صورت گیرد .

بسیاری از اشکالات بینی بعد از پایان سال اول اصلاح و نیاز به جراحی بر طرف خواهد شد .

برای مطالعه ” بینی کج و پیچ خورده ” روی لینک کلیک کنید .

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی