کم شنوایی بزرگسالان

حدود پنج تا شش میلیون نفر در ایران (۲۰ تا ۲۵ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا) در جاتی از کم شنوایی بزرگسالان دارند. اغلب کم شنوایی در بزرگسالان اتفاق می افتد. تنها یک میلیون از این افراد زیر ۱۸ سال هستند.

کم شنوایی بزرگسالان می تواند خفیف، متوسط، شدید یا کامل باشد. این حالت می تواند نشانه آسیب به گوش خارجی، گوش میانی، گوش داخلی یا عصب شنوایی باشد.

گوش خارجی شامل گوش قابل مشاهده و کانال گوش است. گوش میانی یک حفره پر از هواست که شامل سه استخوانچه می باشد. گوش میانی توسط پرده گوش از کانال گوش جدا می شود. بعضی از انواع کم شنوایی بزرگسالان ناشی از ممانعت از انتقال امواج صوتی در طول گوش خارجی و میانی است. این نوع کم شنوایی بزرگسالان معمولاً با دارو یا جراحی می تواند تصحیح شود.

بعضی ازعوامل کم شنوایی بزرگسالان در گوش خارجی و میانی می شوند عبارتند از:

- تجمع جرم گوش یا جسم خارجی در گوش منجر به کم شنوایی بزرگسالان می گردد .

- پرده گوش سوراخ منجر به کم شنوایی بزرگسالان می شود .

- کم شنوایی بزرگسالان ناشی از استخوانچه های به هم چسبیده یا از هم جدا شده .

- عفونت و ضربه باعث می شود که کم شنوایی بزرگسالان حادث گردد .

- کم شنوایی بزرگسالان ناشی از کیست یا تومور و  بد شکلی ها

شایعترین علت کم شنوایی بزرگسالان ، آسیب ساختمانهای گوش داخلی یا آسیب به عصب شنوایی است که ایمپالس ها را از گوش داخلی به مغز می رساند. این حالت معمولاً برگشت پذیر نیست اما به وسیله سمعک ها می توان به بیمار مبتلا به کم شنوایی کمک کرد.

علل کم شنوایی بزرگسالان

بعضی علل کم شنوایی بزرگسالان عبارتند از:

● ضربه

● سروصدا

● عفونت یا بیماری

● داروها

● کهولت سن

کم شنوایی بزرگسالان می تواند تدریجی یا ناگهانی باشد. روند طبیعی پیری نیز می تواند منجر به کم شنوایی بزرگسالان شود. از آنجا که کم شنوایی بزرگسالان اغلب تدریجی است، خیلی از بالغین از وجودش آگاه نیستند. آنها تنها ممکن است احساس کنند که افراد واضح صحبت نمی کنند. مواجهه با سروصدا اغلب عامل کم شنوایی بزرگسالان بخصوص در جمعیت مردان است. بیماری مینیر سومین علت شایع اختلال کم شنوایی بزرگسالان. علائم شامل کم شنوایی بزرگسالان ، وزوز گوش و مشکلات تعادلی است.

اگر شما احساس کم شنوایی می کنید، با پزشک خود جهت انجام یک تست شنوایی بزرگسالان تماس بگیرید. تست شنوایی می تواند درجه و نوع کم شنوایی بزرگسالان را تعیین کند.

چگونه صداها را میشنویم؟

گوش سه قسمت اصلی  دارد: گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی. گوش خارجی به کانال گوش باز می شود. پرده گوش کانال گوش را از گوش میانی جدا می کند. استخوانچه های گوش میانی انتقال صدا به گوش داخلی را به عهده دارند. گوش داخلی حاوی عصب شنوائی است که به مغز منتهی می شود.

هرگونه منبع صوتی، ارتعاشات یا امواج صوتی را به هوا انتقال می دهد. این امواج از ورودی گوش عبور کرده و از طریق مجرای گوش به پرده گوش برخود می کنند وسبب ارتعاش آن می شوند. ارتعاشات به نوبه خود به استخوانچه های گوش میانی منتقل می شود که این استخوانچه ها ارتعاش را به عصب شنوایی در گوش داخلی منتقل می کنند. در اینجا ارتعاشات تبدیل به ایمپالس های عصبی می شود و مستقیماً به مغز می روند؛ جائیکه ایمپالس ها به عنوان صدا تفسیر می شود. (موزیک، صدا، بوق ماشین و...)

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب کم شنوایی حسی عصبی و کم شنوایی انتقالی را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افت شنوایی مطالعه فرمایید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است