کم شنوایی حسی عصبی

علائم

کاهش حساسیت شنوایی ناشی از ناهنجاری های گوش داخلی و یا راه های عصبی شنوایی ، کم شنوایی حسی عصبی (SNHL) نامیده می شود.

علائم کم شنوایی حسی عصبی در روی رادیوگرام هم منحنی نتایج BC,AC بدین صورت است که : هر دو منحنی در خارج از محدوده طبیعی قرار گرفته و هیچ گونه فاصله ایی بین این دو منحنی وجود ندارد.

برخی از علائم کم شنوایی حسی عصبی بدین شرح است:

۱- اشخاص غالباً بلندتر از حد معمول صحبت می کنند زیرا به علت در گیری گوش داخلی نمی توانند صدای خود و نیز اطرافیان را به طور طبیعی بشنوند برای جبران این مسئله صحبت کردن فرد به طور غیر عادی بلندتر از حد معمول است.

۲- فرد مبتلا به کم شنوایی حسی عصبی متناسب با میزان افت در تمایز گفتار دچار مشکل می شوند که البته بسته به علت مشکل تواند تمایز گفتار بسیار بدتر از آستانه های شنوایی باشد.

۳- الگوی کم شنوایی حسی عصبی می تواند به هر شکلی دیده شود اما عمدتاً کم شنوایی در فرکانس های بالا دیده می شود.

۴- افرادی با پدیده ایی به نام رکروتمان مواجه هستند . بدین معنا که در این افراد افزایش فیزیکی شدت صدا با افزایش سریع احساس بلندی به صورت ناهنجار همراه است یعنی یک صدا با شدت متوسط برای فرد مبتلا به کم شنوایی حسی عصبی با بلندی شدیدی در ک می شود.

۵- افراد مبتلا به کم شنوایی حسی عصبی برای شنیدن مدام در تلاش هستید، احساس تنش عصبی فزاینده یا ناراحتی یا خستگی می کنید.

۶- بیماران با کم شنوایی حسی عصبی حس می کنند برای درک گفت وگو در جامعه یا محل کار تحت فشار هستند.

۷- تصورفرد مبتلا به کم شنوایی حسی عصبی براین است که همه زیرلبی و آهسته سخن می گویند یا مردم آن گونه که پیوسته عادت داشتند، واضح حرف نمی زنند.

۸- بارها و بارها در درک سخنان، اشتباه می کنند یا نیاز دارید که گفته ها تکرار شوند.

۹- در بیماران دچار کم شنوایی حسی عصبی ، حس می کنید که موقع شنیدن باید به سیمای گوینده خیره شوند.

۱۱- بیماران صدای رادیو و تلویزیون را به اندازه ای بلند می کنید که دیگران از زیادی آن شکوه می کنند. دارای سابقه خانوادگی کم شنوایی حسی عصبی هستید.از مرض قند، قلب، تیروئید یا گردش خون رنج می برند.

۱۴- افرا مبتلا به کم شنوایی حسی عصبی ، با داروهای سمی گوش سر و کار داشته یا از آنها استفاده کرده اند.عفونت های پیاپی گوش، وزوز دایمی گوش یا سرگیجه دارند.

۱۵- بیماران مبتلا به کم شنوایی حسی عصبی ، از وزوز گوش معمولا با صدایی شبیه زنگ ، صوت، صدایی وزوز زنبور و… شکایت دارند. اکثراً وزوز گوش در فرکانس هایی رخ می دهد که آستانه های شنوایی در آن فرکانس ها افت پیدا کرده اند.

علل

امکان دارد کم شنوایی حسی عصبی حاصل مشکلات و نارسایی های قبل از تولد و همچنین حین به دنیا آمدن، عفونت های ویروسی و باکتریایی (عفونت های دستگاه تنفسی سرخجه، مننژیت و جز اینها)، توارث، ضربه، قرار داشتن بیش از حد در معرض اصوات بلند، مصرف داروهای سمی گوش یا یک توده (تومور) خوش خیم در گوش داخلی باشد. نام دیگر کم شنوایی حسی عصبی (که ضمناً کری عصبی نیز خوانده می شود) در اغلب اوقات فقط یک پدیده طبیعی حاصل از افزایش سن است. این حالت از کم شنوایی حسی عصبی ، پیرگوشی نام دارد و به صورت ناهماهنگی میان سطح کم شنوایی و میزان درک فرد، خود را می نمایاند. این مساله عمدتاً پیامد ضایعه گیرنده های یاخته ای مژکدار ریز (میکروسکپی) در حلزون گوش پدیدار می شود که عامل کم شنوایی، برگشت ناپذیرست. در اکثریت قریب به اتفاق بیماران چنانچه این یاخته ها (سلول ها)ی مژکدار با اصوات تقویت شده تحریک شوند، عملکرد خوبی دارند. حدود ۹۵ درصد کم شنوایان، دچار کم شنوایی حسی عصبی اند که این مشکل را می توان با استفاده از سمعک درمان کرد و به طور کلی با جراحی یا دارو اصلاح کرد. کم شنوایی ۶۰ درصد افراد بیش از ۶۵ سال به حدی است که باید از سمعک استفاده کنند.

عوارض

کم شنوایی حسی عصبی ، گونه ای ناتوانی نادیدنی است. افراد مبتلا به آسیب شنوایی در جهانی زندگی می کنند که سایران از جمله خانواده هایشان از آنان انتظار دارند خوب و طبیعی بشنوند. بیماران مبتلا به کم شنوایی حسی عصبی ممکن است احساس کنند که مورد تمسخر قرار گرفته یا دست کم گرفته می شوند. همین طور امکان دارد دریابند که از سوی خانواده، دوستان و نیز غریبه ها مدام آماج خشم و غیظ واقع می شوند.

در افراد مبتلا به کم شنوایی حسی عصبی ،تلاش برای اثبات این که هیچ مشکلی نیست و حفظ ظاهر آنان را تحت فشار روحی فراوانی می نهد، براعصاب و نیروی شان فشار می آورد زیرا باید مدام مواظب باشند که خیلی بلند صحبت نکنند، آنها باید برای شنیدن مکالمات کوشش زیادی بکنند و غالباً از لب خوانی سود جویند.

تعجبی ندارد چنانچه افراد مبتلا به کم شنوایی حسی عصبی در نهایت برآن شوند که دیگر فعالیت های اجتماعی نداشته باشند، زیرا یارای مقابله با دشواری های آن را ندارند. چنانچه تصور می کنید دچار کم شنوایی حسی عصبی هستید، به پزشک رجوع کنید و از وی بخواهید تا شما را به پزشک متخصص معرفی کند.

برای مطالعه " کم شنوایی انتقالی " و " علل کم شنوایی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
کم شنوایی حسی عصبی
۱ از ۱ رای