کیپ شدن گوش

کیپ شدن یا گرفتگی گوش مشکل شایعی در فشار زیاد و کم هواست که ممکن است افراد زیادی را درگیر کند…

علت کیپ شدن گوش

معمولا علت سوت کشیدن گوش و کیپ شدن گوش می‌تواند مختلف باشد و از جمله: اختلال در عملکرد شیپور استاش، سرماخوردگی، گرفتگی سینوزیت، ورود آب به هنگام شنا، استحمام و... است.

کیپ شدن گوش یا گرفتگی گوش ممکن است به علت اختلال در عملکرد شیپور استاش به وجود می‌آید. این اختلال با تغییرات فشار بروز می‌کند. هوایی که داخل گوش، پشت پرده میانی است باید با هوای خارج گوش برابری کند درغیر این صورت ممکن است هوا در این ناحیه کم کم جذب و مایع در گوش میانی جمع شود.در نتیجه بیماردچار«اوتوسروز» می شود.

کسانی که دچار اختلال در عملکرد شیپوراستاش هستند برای پیشگیری از کیپ شدن گوش باید هنگام مسافرت با هواپیما، قطار و کشتی آدامس یا آبنبات به همراه داشته باشند واز آن در طول سفر استفاده کنند چون جویدن آدامس و خوردن آبنبات با حرکات کام همراه است و باعث رفع کیپ شدن گوش و تعادل هوا می شود.

‌اگر از آدامس و آبنبات استفاده نشود، ممکن است فرد دچار علائم حاد اختلال عملکرد شیپوراستاش و کیپ شدن گوش شود و حتی به پارگی پرده گوش بینجامد.توصیه می شود همه افرادی که به ارتفاعات می‌روند، به منظور پیشگیری از اختلال در عملکرد گوش و کیپ شدن گوش ، آبنبات و یا آدامس مصرف کنند.

گاهی کیپ شدن گوش طولانی مدت می‌شود، زمانی که طولانی می‌شود، می‌توانید با خمیازه کشیدن و یا اینکه با حوله‌ای بخار آب گرم بگیرید و با این حالت، هوا از داخل سینوس‌ها آزاد شده و از راه گوش خارج می‌شود.

اگر کیپ شدن گوش از طریق تنفس عمیق از راه بینی و تکان دادن ماهیچه‌های فک برطرف نشود باید به پزشک مراجعه کرد.

نکته : از طریق بخور می‌توانید تمامی مجاری تنفسی را باز کنید و به رفع کیپ شدن گوش خود کمک کنید .

کیپ شدن گوش بعد از استخر

این حالت به دلیل وارد شدن آب در کانال گوش و جرم موجود در گوش افراد است.

این نوع کیپ شدن گوش و گوش دردها دارای دو علت هستند نوع اول شامل افرادی است که بعد از رفتن به استخر یا آب دریا گاهی اوقات تورمی در کانال خارجی گوش خود احساس می‌کنند این تورم‌ها در مراحل پیشرفته‌تر باعث صرع و کیپ شدن گوش می‌شوند که با آب استخر خصوصا اگر مواد شیمیایی موجود در آن بیش از حد مجاز باشد تشدید می‌شوند.

ولی علت دیگر کیپ شدن گوش مربوط به کسانی است که گوش آن‌ها دارای جرم بوده و زمانی که داخل آب می‌شوند جرم‌ها آب را به خود می‌گیرند و به کانال گوش فشار می‌آورند و باعث کیپ شدن گوش می شوند.

برای پیشگیری از کیپ شدن گوش ، افراد باید بعد از استخر گوش خود را خشک کنند و از گوش پاک کن و دستمال کاغذی و سایر اجسام خارجی برای تمیز کردن گوش استفاده نکنند.

اگر گوش فرد مبتلا به کیپی گوش ،دارای جرم گوش باشد باید با ساکشن از گوش خالی می شود ولی اگر بدون جرم باشد افراد باید از رفتن مکرر به استخر خودداری کنند و از داروهای موضعی که توسط پزشک تجویز می‌شود برای رفع کیپ شدن گوش استفاده کنند.

برای مطالعه " درمان گرفتگی گوش " و " رفع گرفتگی گوش " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
کیپ شدن گوش
۵ از ۱ رای