گرفتگی وانسداد بینی(پولیپ بینی)

پولیپ یا گرفتگی مسیر تنفسی در بینی که اغلب حالت غیر سرطانی دارد می تواند راه هوایی و تنفسی فرد را مسدود نموده، موجب بروز انواع آلرژی ها و حساسیت ها در فرد شود.

همینطور به دلیل کمبود اکسیژن ورودی قلب نیز با کمبود اکسیژن مواجه شده و وادار  به پمپاژ سریعتر خون می شود که در طولانی مدت می تواند باعث نارسایی قلبی و مشکلات قلبی-عروقی برای فرد گردد.

علت پولیپ بینی

اگرچه هنوز علت ایجاد پولیپ بینی مشخص نشده است ولی التهاب و عفونت های مزمن داخل بینی و سینوس از جمله عوامل اصلی پیدایش آن به شمار می آید. پولیپ معمولا براساس اندازه و مکانی که در آن ایجاد می شود، با هم تفاوت خواهد داشت و علائم متفاوتی نیز ایجاد خواهد کرد اما، اولین علامت پولیپ بینی، گرفتگی و انسداد بینی است.

عوارض پولیپ بینی

بینی دو وظیفه اصلی به عهده دارد که باید آنها را بخوبی انجام دهد؛ اول از همه وظیفه انتقال هوا از بینی به ریه و پس از آن، درک بوهای مختلف و حس بویایی است بنابراین طبیعی است زمانی که بینی انسداد پیدا کند، این دو عمل هم با اختلال روبه رو می شود. هوا هنگام عبور از بینی، گرم و مرطوب شده و ذرات و باکتری های مضر آن نیز گرفته می شود. در نتیجه هوای تمیز وارد ریه ها خواهد شد. در صورتی که اگر بینی دچار انسداد شود، این اعمال نیز به درستی انجام نشده و شرایط به این خوبی پیش نخواهد رفت.

علاوه بر این، در چنین شرایطی بیمار ناچار است از طریق دهان تنفس کند و به همین دلیل، گلو و دهانش خشک می شود و شب ها نیز دچار خرخر شبانه خواهد شد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است