گرفتگی گوش نشانه چیست؟

شایع‌ترین دلیل گرفتگی گوش افزایش بیش از اندازه ترشحات گوش و وجود جرم گوش است که به خاطر انباشته‌ شدن جرم بر روی هم می‌تواند باعث گرفتگی گوش شود.

گرفتگی گوش می‌تواند در هر کدام از مجاری گوش از جمله مجرای میانی، داخلی و خارجی گوش دیده شود.

بروز هر گونه جرم یا تورم و التهاب در مجرای گوش خارجی می‌تواند به گرفتگی گوش و در نهایت سنگینی آن منجر شود.

گوش میانی شامل پرده گوش و استخوانچه‌ها است و هر نوع سوراخ در گوش یا تورم و التهاب در این ناحیه، همچنین قطع ارتباط در استخوانچه‌ها بر اثر ضربه یا عفونت مکرر پرده گوش می‌تواند به گرفتگی گوش بینجامد.

بیشتر مشکلات در این ناحیه می‌تواند مادرزادی باشد اما به دنبال انفجار یا صداهای شدید می‌تواند موجب آسیب به سلول‌های شنوایی و عصب گوش شود که در ادامه به سنگینی و گرفتگی گوش تبدیل شود.

همانگونه که در سرماخوردگی ترشحات بینی و حلق افزایش می‌یابد و گرفتگی در این نواحی به وجود می‌آید ترشحات گوش در سرماخوردگی نیز افزایش می‌یابد و به مثابه سدی در مقابل انتقال صدا عمل می‌کند و فرد احساس سنگینی و گرفتگی گوش می‌کند.

درمان گرفتگی گوش

برطرف کردن علت بیماری زمینه‌ای و عوامل ایجادکننده راه درمان گرفتگی گوش است.

گرفتگی گوش به علت هوایی که در گوش میانی وجود دارد،جذب شده،خلأ ایجاد می گردد و پرده گوش به سمت داخل کشیده می شود.نیمه شب هنگامی که احساس می کنید سیخ داغی را وارد گوشتان می کنند از خواب بیدار می شوید.عواملی مانند عفونت، که ممکن است در اثر شنا کردن ایجاد شود،فشار ناشی از سفر با هواپیما و شیرجه زدن در آب های عمیق نیز از عوامل بروز گوش درد و گرفتگی گوش می باشند.موارد عجیبی نظیر وارد شدن خرده های مو به گوش حین کوتاه کردن آن و در نتیجه تحریک آن نیز در بروز گوش درد نقش دارند.گاهی ممکن است منشأ گرفتگی گوش یا سوزش آن از دندان، لوزه ها،گلو، زبان یا فک ناشی شود.به محض بروز گوش درد و گرفتگی گوش لازم است نزد متخصص بروید اما تا رسیدن به مطب دکتر می توان از روش های زیر جهت تسکین درد و گرفتگی گوش استفاده نمود.

۱- نشستن :  چند دقیقه نشستن باعث کاهش التهاب و شروع مجدد تهویه در مجاری شیپور استاش میگردد.عمل بلع به تخفیف درد و گرفتگی گوش کمک می کند.در صورت امکان سر را تکان دهید و در راستای قائم نگه دارید. با این کار تهویه هوای شیپور استاش با سهولت بیشتری انجام می گیرد.

۲- سشوار:  در گذشته پدر بزرگ ها دود سیگار را داخل گوش می دمیدند. در حقیقت در این کار آنان حکمتی است.در واقع این دود سیگار نیست که باعث تخفیف درد می شود،بلکه گرمای ان درد و گرفتگی گوش را تسکین می دهد .

 برای گرما دادن به گوش و رفع گرفتگی گوش می توانید سشوار را با درجه حرارت کم در فاصله ۵۰ سانتیمتری از نقطه درد مقابل گوش گرفته، به  آن حرارت دهید .

۳ - تکان دادن گوش :  برای آن که به اوتیت خارجی (نظیر آنچه شنا گران به آن دچار می شوند) مبتلایید ویا اوتیت میانی (عفونت گوش میانی)،گوش خارجی را محکم بگیرید و تکان دهید. اگر با تکان دادن ان دردی را احساس نکردید احتمالأ مشکل مربوط به گوش میانی است که باعث گرفتگی گوش گردیده است.در غیر این صرت عفونت در مجرای گوش بیرونی است.(اوتیت به معنای التهاب گوش است ) .

برای مطالعه " درمان گرفتگی گوش " و " رفع گرفتگی گوش " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است