گل مژه و درمان آن

گل مژه بصورت یک ضایعه بدون درد و سفتی است که منفرد یا متعـدد روی پلک بالا و پایین ظاهـر میشود. ممکن اســت سایــز آنها در طول زمان بزرگ شود و گاهی قبل از آن ممکن است عفونت دردنـاک پلـک وجود داشته باشد. شانـس عود گل مژه بالاست، بخصوص در افرادی که مرتباً دچار بلفـاریت ( التهاب حاشیه پلک ) هستند

در واقع گل مژه عفونت میکروبی غــدد پلک می باشد که ممکن است همراه با درد بـوده و تولید چرک کند. علائم بیماری بصورت درد، ورم و قرمزی پلک می باشد.  نوع عفونی این بیماری دو نوع دارد؛ داخلی و خارجی، هر دو نوع بیماری  عفونی گل مژه  میتواند به عفونت حاشـیه پلک ( بلفاریت ) رخ دهد.

۱- درمان گل مژه غیر عفونی

ازآنجائیـکه گل مژه غیر عفونی بصورت عمـقی در پوست قرار دارد، درمانـهای موضعی کمکـی به این بیماران نمی کند. بیست وپنج درصـد این بیـماران بهبودی خود به خود پیدا می کند. به بیـمار توصیه می شود که ماساژ با آب گرم و همچنـین ماساژ با گوش پاک کن را جهت باز شدن مجرای غدد، تا چهار بار در روز انجام دهد. راه دیـگر درمان گل مژه غیر عفونی این بیماران استفاده از کورتون تزریقی مستقیماً داخل ضایعه است که در افراد با پوست تیره بعلت ایجاد لکه های سفید روش درمانی مناسـبی نمی باشد. در نهایت در صورت باقی ماندن بیماری ، باید آن را جراحی و تخلیه نمود.

۲- درمان بیماری گل مژه عفونی

کمپرس با آب گرم ، ماساژ لبه پلک با گوش پاک کن و پماد آنتی بیوتیک موضعی اولین خطِ در مان در این بیماران است . در صورت عدم پاسخ به این درمان ، جراحی و تخلیه گل مژه عفونی می بایست انجام گیرد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب "شالازیون از بیماریهای پلک " را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه "عمل زیبایی پلک" مطالعه فرمایید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است