شکستگی بینی

بینی در وسط صورت ، برجسته ترین عضو چهره میباشد. بهمین علت در صدمات صورت بیش از بقیه اجزا صدمه میابد. این صدمات ممکن است بخاطر سوانح رانندگی و تصادف وسایل نقلیه ، موتورسیکلت یا دوچرخه باشد. گاه ضربه صورت ناشی از خشونت ، منازعه یا ورزش میباشد. در بسیاری موارد هم ممکن است حوادث خانه مانند سقوط یا برخورد اشیا عامل ضربه و شکستگی بینی باشد.

بینی از دو بخش غضروفی و استخوانی تشکیل شده است که واکنش متفاوتی در برابر ضربه نشان میدهند. در کودکان قسمت عمده بینی غضروفی است و در نواحی اتصال استخوان به غضروف، مراکز رشد قرار دارد. گاهی در کودکان ضربات بینی بدون اینکه موجب شکستگی شود ، سبب صدمه مراکز رشد میگردد. در معاینه ظاهری تغییر واضحی در شکل بینی دیده نمیشود ولی به تدریج و با گذشت چند سال تغییراتی در شکل بینی بصورت انحراف به یک سمت یا فرورفتگی و افت قسمت میانی یا نوک بینی مشاهده میشود.

علائم ونشانه ها

گاه در شکستگی بینی شدید، بیمار ممکن است دچار گیجی ،منگی و افت هوشیاری، صدمات سینه و یا شکم باشد که رسیدگی به این موارد مهمتر است.اغلب بلافاصله ‍پس از ضربه درد در بینی شروع میشود. گاهی درد زیاد نیست وبتدریج شدت آن کمتر میشود و تنها موقع لمس، درد و حساسیت وجود دارد. در بسیاری از موارد خونریزی بینی  کم یا زیاد وجود دارد. پس از ضربه تورم و کبودی بتدریج شروع و حتی ممکن است دور چشم را هم بگیرد. تغییر شکل بینی ممکن است واضح باشد یا به تدریج پس از کاهش تورم ظاهر شود. گرفتگی بینی  و سختی تنفس در برخی موارد دیده میشود.

تشخیص

مبنای تشخیص شکستگی بینی  معاینه است وعکس رادیوگرافی بویژه در کودکان در بسیاری از موارد مفید نیست زیرا صدمات غضروف را مشخص نکرده و گاهی امکان تشخیص شکستگی جدید از شکستگی قدیمی وجود ندارد.

درمان شکستگی بینی

بلافاصله پس از ضربه  به بینی کمپرس یخ تا ۲۴ساعت روی بینی و صورت انجام تا درد و تورم کم شود.پس از ۲۴ساعت از کمپرس گرم استفاده شود. در صورت وجود بیهوشی،خواب آلودگی،  کاهش فشار خون، تنگی نفس و سایر علایم خطر بلافاصله به اورژانس مراجعه نمایید.شکستگی بینی در مدت چند روز جوش میخورد و فرصت محدودی برای جاانداختن آن وجود دارد و این زمان در کودکان کوتاهتر وکمتر از یک هفته است.

پس از این مدت بینی جوش میخورد و اصلاح شکستگی بینی  نیازمند شکستن مجدد استخوان و جااندازی خواهدبود. در مواردیکه همراه استخوان، غضروف هم صدمه دیده پاشد، باید جراحی تیغه بینی هم بطور همزمان انجام گیرد. در موارد  شکستگی بینی   شدید  ممکن  است  نیاز به جراحیهای مکرر یا جراحی زیبایی باشد.در برخی موارد به دنبال ضربه ، خونریزی بینی  و سپس تجمع لخته در تیغه میانه بینی ایجاد میشود که در اسرع وقت باید تخلیه شود وگرنه ممکن است سبب از بین رفتن غضروف، افت بینی، عفونت و حتی درگیری مغز شود.

تشخیص و درمان شکستگی بینی در کودکان مشکل بوده و ممکن است نیاز به معاینات مکرر و گاه زیر بیهوشی باشد. در بزرگسالان در اغلب موارد امکان جااندازی بطور سرپایی و بدون بیهوشی وجود دارد.

برای مطالعه " اطلاعات  بعد از عمل جراحی زیبایی بینی(رینو پلاستی) " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است