شکستگی بینی

شکستگی بینی ، شایع ترین آسیب استخوانی در صورت است .شکستگی بینی به ترک خوردگی، شکستگی یا صدمه استخوان یا غضروف بینی گفته می شود که در بسیاری از موارد با شکستگی سایر استخوان های صورت همراه است. با توجه به شیوع زیاد آن ، مراجعه کنندگان به مطب و درمانگاه همواره سؤالاتی در مورد نحوه تشخیص شکستگی بینی  دارند و اینکه آیا همواره نیاز به رادیوگرافی هست ؟ و زمان جا اندازی و روش جا اندازی شکستگی بینی  چگونه است ؟ و عوارض و اثرات شکستگی بینی بر روی صورت چیست ؟

شکستگی بینی بیشتر در مردان اتفاق می افتد و نسب تشکستگی بینی  حدود ۲ به ۱ در مرد به زن و در سنین ۱۵ تا ۳۰ سال شایع تر می باشد . آسیب به صورت در بیماران جوانتر ، بیشتر باعث جابجایی و شکستگی قطعات بزرگتر استخوان بینی می شود ، در حالیکه بیماران مسن تر استخوانهای شکننده دارند و بیشتر دچار خُرد شدگی استخوان می شوند . هنگامیکه استحکام بینی از دست برود ممکن است تغییرات نامطلوب در ظاهر و عملکرد بینی ایجاد شود . بنابراین جراح گوش و حلق و بینی باید بر مبنای ماهیّت و وسعت آسیب ، درمان خاصی را در نظر قرار دهد . ۸۰% شکستگی های بینی در منطقه تبدیل قطعه نازک انتهایی به قطعه ضخیم ابتدایی در ۳/۱ تا نیمه استخوان بینی است .

شیوع آسیب به صورت در کودکان بسیار کمتر از بالغین است . فاکتورهای فیزیکی مهم در کودکان و اندازه کوچک بینی آنها باعث می شود که نیروهای شدید را محدود کرده و بافت نرم ، زیاد در حکم حفاظتی برای اسکلت صورت عمل می کند .شکستگی  بینی در کودکان کم سن و سال بیشتر در غضروف اتفاق می افتد تا استخوان ، قابلیّت ارتجاع و نرم بودن غضروف استخوان در کودکان مسئول عدم جابجایی قابل توجه در شکستگی بینی است .

طبقه بندی  شکستگی بینی

شکستگی  بینی به ۲ دسته تقسیم می شوند :

۱)  انواع کناری ؛ که در اثر نیروی وارد به کنار بینی ، باعث فرورفتگی یک سمت و برآمدگی سمت دیگر بینی می شود . این نوع شکستگی  بینی شایع تر است .

۲)  انواع قدامی یا روبرو ؛ در این حالت آسیب از بالا به صورت و بینی وارد می آید . این نوع شکستگی بینی  ناشایع تر است و معمولاً نیاز به نیرویی با انرژی بالایی دارد . در این حالت شکستگی بینی  پُل بینی فرو رفته می شود و تغییر شکل ظاهری مشخصی را ایجاد می کند .

تشخیص شکستگی بینی بدلیل آنکه پس از آسیب ، تورم ایجاد می شود و تغییر شکل های جزئی را می پوشاند ، پس از کاهش تورم ، ۲ ـ ۴ روز پس از آسیب انجام می گیرد .

علایم شکستگی بینی

- درد بینی و خونریزی بینی

- تورم و تغییر شکل و رنگ بینی در اثر شکستگی بینی

- گاهی شکستگی بینی با بروز اشکال در تنفس از راه بینی خود را نشان می دهد .

تشخیص شکستگی بینی

- معاینه بینی – رادیوگرافی تیغه بینی

پیشگیری از شکستگی بینی

پیشگیری از شکستگی بینی با جلوگیری از وارد آمدن ضربه به بینی، استفاده از کلاه محافظ در ورزش های تماسی، موتورسواری یا دوچرخه سواری، استفاده کمربند ایمنی در اتومبیل.

شکستگی های خفیف بینی و بدون تغییر شکل بینی، معمولاً طی ۴ هفته بهبود می یابند و شکستگی های عمده بینی با گچ گیری یا عمل جراحی ترمیم می شوند. شکستگی بینی در صورت نیاز به درمان جراحی، باید این کار را طی دو هفته اول پس از شکستگی بینی انجام داد. در صورتی که که بیش از دو هفته از زمان شکستگی بینی گذشته باشد باید درمان جراحی شکستگی بینی تا ۶ ماه بعد به تعویق بیفتد.

عوارض شکستگی بینی

- عفونت بینی و سینوس ها ناشی از شکستگی بینی

- به ندرت بروز شوک در اثر خونریزی بینی و شکستگی بینی

- ایجاد اختلال دایمی بینی، یا انحراف تیغه بینی در اثر شکستگی بینی.

درمان شکستگی بینی

- درمان شکستگی بینی با قرار دان کیسه یخ بر روی بینی، بلافاصله پس از ضربه، به منظور به حداقل رساندن تورم بینی.

- مراجعه فوری به پزشک در صورت شدید یا مقاوم بودن خونریزی ناشی از شکستگی بینی .

- درمان جراحی شکستگی بینی در صورت تغییر شکل بینی یا ایجاد اختلال تنفسی از راه بینی.

- درمان درد ناشی از شکستگی بینی با مسکن های بدون نیاز به نسخه در صورت وجود درد خفیف.

- تجویز آنتی بیوتیک در درمان شکستگی بینی در صورت ایجاد عفونت.

- استراحت تا هنگام توقف خونریزی ناشی از شکستگی بینی.

درمان شکستگی بینی کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است