بایکورونال چیست؟

یکی از انواع عمل جراحی زیبایی صورت، بایکورونال یا همان لیفت بایکورونال پیشانی و ابرو است که برای بر طرف کردن چین و چروک های پیشانی و رفع افتادگی ابرو ها انجام می شود.برای اینکه از عمل زیبایی بایکورونال آگاهی پیدا کنیم، باید به مواردی همچون نوع جراحی و محل برش آن بپردازیم، و پس از عمل زیبایی بایکورونال، باید به مدت زمان بهبودی و عوارض احتمالی بایکورونال پرداخته شود. اگر قصد انجام این جراحی را دارید یا می خواهید در این زمینه اطلاعات جامعی کسب کنید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

علت افتادگی ابروها چیست؟

فرآیندی که باعث افتادگی ابرو در فرد می شود، ضعیف شدن یکی از عضله‌های پیشانی است که می تواند به اندازه یک تا دو میلیمتر افتادگی ایجاد کند، این در حالی است که چهار عضله وجود دارند که بُردار نیروی حرکت به طرف پایین را ایجاد می کنند، اما فقط یک عضله پیشانی بُردار نیروی رو به بالا را اعمال می کند. بر اساس تحقیقات به عمل آمده، عصب بُرداری این یک عضله می تواند باعث بالا رفتن مشخص ابروی میانی شود.

لیفت بایکورونال پیشانی چیست؟

لیف بایکورونال پیشانی، یک جراحی برای لیفت یا بالابردن ابرو و درمان چین و چروک های عرضی پیشانی می باشد. در این روش، ناحیه برش ها در بالای پیشانی می باشد و از لاله گوش سمت راست تا لاله گوش سمت چپ می باشد. در صورتی که بیمار پیشانی برجسته ای داشته باشد، جراحی پیشانی ناندرتال برای او انجام صورت می شود.

مزایای لیفت بایکورونال پیشانی

لیفت بایکورونال پیشانی مزایای فراوانی دارد که عبارتند از:

  • لیفت ابروها
  • رفع افتادگی پلک
  • رفع خطوط اخم
  • درمان چین و چروک پیشانی
  • رفع برجستگی پیشانی ( پیشانی ناندرتال)
  • بالا کشیدن پوست پیشانی به سمت بالا
  • اصلاح شکل استخوان پیشانی
  • افزایش فاصله بین چشم و ابروها

محل برش در لیفت بایکورونال پیشانی و ابرو کجاست؟

برای انجام عمل لیفت بایکورونال، در بالای پیشانی، یک برش سرتاسری به سمت فرق سر زده می شود که باعث بلند شدن پوست این ناحیه به سمت جلو می گردد، سپس برای تکمیل لیفت بایکورونال، پوست جلو آمده را، به سمت بالا می کشند و در همان حال که پوست تحت کشش قرار دارد، دوخته شده و در نهایت زخم بسته می شود ؛ انجام این لیفت، منجر به رفع چین و چروک پیشانی، بالا کشیدن ابرو ها،  بر طرف شدن افتادگی ناحیه پلک و ابرو، همچنین برطرف شدن اخم میان دو ابرو و چروک دور چشم ها می شود.

با توجه به اینکه، در عمل لیفت بایکرونال، برش سرتاسری دو تا سه سانت داخل مو زده می شود و بعد از پایان عمل و دوخت آن ناحیه هم کاملا بسته می شود، اما در این روش جای زخم یا اسکار باقی می ماند، البته برای افرادی که موهای پرپشت و با تراکم زیاد دارند، جای آن دیده نمی شود، از این رو به افرادی که، دارای موهای کم پشت و با تراکم موی کم هستند و یا تاسی دارند، توصیه می شود، از انجام دادن این نوع عمل لیفت ابرو و پیشانی پرهیز کنند.

طول درمان در عمل لیفت بایکرونال

نکاتی که باید بعد از عمل و در طول درمان، رعایت کنید، به شرح زیر است:

شما می توانید، یک هفته بعد از عمل، پس از باز کردن بانداژی که دور سرتان بسته شده بود، به حمام بروید و بدون اینکه به ناحیه زخم دست بکشید، فقط به آرامی سر خود را بشویید.

حتما داروی خوراکی تجویز شده برای بعد از عمل را باید درست و سر وقت مصرف کنید ؛ همچنین از کمپرس سرد بر روی چشم ها، پیشانی و گونه ها نیز استفاده کنید.

بعد از عمل، به غیر از کارهای عادی و سبک که بعد از روز سوم می توانید انجام دهید، باید یک هفته استراحت کافی داشته باشید و در خانه بمانید.

نتیجه عمل بایکورونال، به مرور زمان با برطرف شدن ورم ها در مدت زمان بین دو تا سه ماه بعد از عمل جراحی لیفت پیشانی و ابرو مشخص می شود و در این مدت باید فقط به مراقبت های مورد نیاز بپردازید تا به نتایج مطلوب بعد از این عمل دست پیدا کنید.

عوارض احتمالی عمل بایکورونال

این عمل هم مثل عمل های جراحی دیگر، غیر از مزیت هایی که دارد، دارای عوارضی نیز هست که از جمله آنها، عفونت جای زخم است که بعد از برش و دوخت پوست احتمال بروز آن هست، اما تجربه نشان داده که این مورد به ندرت اتفاق می افتد. از عوارض دیگر، احتمال عدم قرینگی در ابروها بعد از عمل بایکرونال است و همچنین ماندگاری جای برش در این عمل، البته جای زخم به مرور زمان کم رنگ می شود، اما کلا از بین نمی رود، از این رو، خانم های جوانی می توانند این عمل را انجام دهند که، موهای پر پشتی دارند و خط رویش مو در آنها پایین است.

حالا با توجه به مطلب بالا، این سوال پیش می آید که، برای آقایانی که تاسی دارند و یا خط رویش موی آنها بالاست و همچنین خانم هایی با تراکم کم مو و خط رویش موی بالا، از چه نوع عمل لیفت پیشانی می توانند استفاده کنند؟ قطعا برای این افراد، عمل « لیفت آندوسکوپیک » پیشانی توصیه می شود.

یکی از جدید ترین روش ها برای رفع افتادگی ابرو و پیشانی، عمل جراحی لیفت آندوسکوپی ابرو و پیشانی است و نسبت به عمل با روش باز، مزایای زیادی دارد. در این روش بر خلاف روش برش، با ایجاد چند سوراخ کوچک در داخل موها، پوست ناحیه پیشانی و ابرو بالا کشیده می شود، سپس همان پوست با یک پیچ در همان ناحیه فیکس و محکم می شود ؛ پیچ ها بعد از گذشت حدودا سه تا چهار هفته بعد از جراحی، باز می شود و مزیت این روش این است که، اثری از جای زخم بزرگ و پیدا در آن وجود ندارد.

طول درمان در عمل جراحی لیفت پیشانی

بانداژی که بعد از عمل، دور سر شما قرار گرفته، بعد از گذشت چهار الی پنج روز باز می شود، اما پیچ ها تقریبا بین سه تا چهار هفته بعد از عمل برداشته می شوند، این را باید گفت: تاکنون از طرف کسانی که این عمل را انجام داده اند، ابراز درد زیاد نشده است، پس نباید نگران درد این عمل جراحی باشید و با مصرف مسکن های معمولی نیز می توان درد آن را مهار کرد. قابل توجه اینکه , پیچ هایی که از آنها در عمل لیفت آندسکوپی پیشانی استفاده می شود، آنقدر ریز هستند که نه تنها قابل دیدن نیستند، بلکه به ندرت پیش می آید که قابل لمس هم باشند، پس معمولا در طی مدت طول درمان، کمترین اذیت را برای شخص عمل شده دارند. البته با توجه به اینکه، روند پیر شدن پوست و سلول های هر شخص با شخص دیگر متفاوت است، ولی ماندگاری این عمل معمولا بسیار بالاست و تقریبا دائمی است و اثر پانزده تا بیست ساله را دارد.

آیا رفع افتادگی ابرو با روش غیر جراحی امکان پذیر است؟

افتادگی ابرو غیر ارادی است و بر اثر القای حالت های روزمره مثل، حالت احساسی، خستگی، نا امیدی و خشم به وجود می آید. اگرافتادگی ابرو، کمتر از ۲ میلیمتر باشد، تنها می توان آن را با تزریق بوتاکس اصلاح کرد ؛ جالب است بدانید، درمان خط اخم و برآمدگی بین دو ابرو، پس از لیفت ابرو توسط تزریق بوتاکس تصادفاْ کشف شد.

افتادگی‌هایی که قابل درمان با  تزریق بوتاکس نیستند، افتادگی‌های متوسط تا شدید ابرو، بین سه تا ده میلیمتر است که معمولا به شیوه های جراحی نیاز درمان می شوند. لیفت آندوسکوپی ابرو در لیفت بایکرونال کلاسیک مورد استقبال گسترده ای قرار گرفته است، زیرا در لیفت آندوسکوپی، فقط چند شکاف معدود در پشت پوست ایجاد می شود و زخم های حاصل از این شکاف‌ها کمتر قابل دیدن است. اتصال های فیبری ابرو به حاشیه های کاسه چشم، از طریق آندوسکوپی، قطع شده و عضلات منقبض کننده ریشه‌کن می شوند. تزریق بوتاکس  می تواند به طرق مختلف، جراحی لیفت ابرو را تکمیل کند؛ با توجه به اینکه، نتایج لیفت های ابرو، پیش بینی نشده است و به بهبود پس از جراحی بستگی دارد، لازم است که سیستم عضلانی ابرو به عنوان باز تثبیت ضریعی در حدود ۱۲ هفته بی حرکت باشد.

در این مدت، جراحان برای اینکه بتوانند، ابروهای بیمار را در محل های بالا آورده شده تثبیت کنند، تا مانع از بازگشت سریع آنها شوند، برای حفظ ابروها در مکان های بالا آورده شده، از تزریق بوتاکس استفاده می کنند برای دوری از هرگونه عارضه احتمالی، پیش درمانی توسط تزریق بوتاکس بسیار مناسب است. با توجه به اینکه، پس از لیفت اندوسکوپیک ابرو، بالا رفتگی‌های ایجاد شده، در حدود چهل درصد، اغلب بعد از شش ماه سازش پیدا می کنند، با تزریق بوتاکس می توان، طول زمان لیفت را افزایش داد، همچنین می توان برای اصلاح عدم تقارن ابرو پس از جراحی لیفت ابرو، از تزریق بوتاکس استفاده کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.