درمان سیاهی و گودی و تیرگی زیر و دور چشم

درمان سیاهی و گودی و تیرگی زیر و دور چشم

هر فردی در زمانی از زندگی خود به گودی و سیاهی زیر چشم مبتلا می‌شود. خستگی مفرط، سالخوردگی و یا حساسیت‌های فصلی می‌توانند باعث ایجاد گودی و سیاهی زیر چشم شوند. با وجود اینکه این عارضه از نظر سلامتی خطری برای فرد ندارد، می‌تواند نگرش فرد نسبت به خود و نگرش دیگران نسبت به او را تغییر دهد. با اینکه نباید افراد را از روی ظاهر آن‌ها قضاوت کرد، متأسفانه تقریباً همه‌ی افراد این کار را انجام می‌دهند. روش‌هایی وجود دارند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها گودی زیر چشم خود را از بین ببرید. برخی از این روش‌ها مانند لیزر درمانی و تزریق چربی راحت بوده و برخی دیگر از این روش‌ها مانند بلفاروپلاستی می‌توانند چالش‌برانگیز باشند. با این‌حال در نتیجه‌ی استفاده از این روش‌ها، شما دیگر به هنگام بیدار شدن از خواب، خستگی قبل را نخواهید داشت.

اگر در زیر چشم شما گودی‌های تیره‌رنگی ایجاد شده‌اند که حتی در زمان سرحالی کامل هم وجود دارند، متخصصین ما می‌توانند با استفاده از روش‌های درمانی مخصوص به شما کمک کنند تا این گودی‌ها را کاهش داده و طراوت و شادابی مورد نظر پوست خود را بازیابید. متخصصین ما به شما کمک خواهند کرد تا بهترین روش درمانی را بسته به علت اصلی ایجاد عارضه انتخاب کنید. شما می‌توانید در یک جلسه‌ی مشاوره شرکت کرده و از نحوه‌ی شروع درمان مطلع شوید. بهترین کار برای رسیدن به ظاهر دلخواه خود، تماس گرفتن با ما از طریق شماره‌های ۲۲۷۹۳۰۲۵ و ۴۴۷۶۳۱۱۰  و تعیین یک وقت ملاقات است.

علل سیاهی و گودی و تیرگی زیر و دور چشم


goodi1

چیزی که ما به‌عنوان گودی تیره‌رنگ زیر چشم می‌شناسیم در واقع سایه‌ای تیره‌رنگ است و رنگ خود پوست مشکلی ندارد. منطقه‌ای که در زیر چشم تیره دیده می‌شود به دلیل عدم تابش نور به سطح درون گودی ایجاد شده است. عارضه‌های مختلفی می‌توانند این مشکل را ایجاد کنند.

عوامل ژنتیکی

این عارضه در موارد زیادی به دلیل عوامل ژنتیکی ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است وجود فاصله‌ی زیاد در بین پلک تحتانی و گونه منجر به ایجاد گودی زیر چشم شود.

نازک شدن پوست

از جمله دیگر علل ایجاد این عارضه می‌توان به از دست رفتن چربی‌های زیر پوست و نازک شدن پوست در گذر زمان اشاره کرد. این مشکل می‌تواند باعث شود تا شما در همه حالت خسته به نظر برسید حتی در زمان‌هایی که کاملاً سرحال هستید.

رنگ‌دانه‌های پوستی

در برخی از موارد، گودی تیره‌ی زیر چشم در واقع سایه نبوده و به دلیل رنگ‌دانه‌های پوستی ایجاد شده است. در این حالت مشکل از خود پوست است. این عارضه یعنی تجمع رنگ‌دانه‌های پوستی بیشتر در پوست‌های تیره‌رنگ دیده می‌شود البته ممکن است به دلیل مشکلات مربوط به بینی و سینوس‌ها مانند انحراف بینی و یا آلرژی نیز رخ دهد. تا جایی که سیاهی دور چشم شما به دلیل گودی ایجاد شده و ربطی به آلرژی و رنگ‌دانه‌های پوستی نداشته باشد، می‌توان آن را با استفاده از روش‌های مختلف به شکل مؤثری درمان کرد.

فقر آهن

سیاهی دور چشم ممکن است در اثر فقر آهن و کم‌خونی رخ داده باشد. در افرادی که آهن کمتری در بدن خود دارند، هموگلوبین که ذره‌ی قرمزرنگ حامل اکسیژن در خون است، راحت‌تر تخریب شده و این مشکل می‌تواند منجر به تیره یا کبود شدن پوست زیر چشم شود.

درمان


مقالات مرتبط

 لیزر

goodi2

لیزر با فرستادن امواج نوری به پوست ناحیه‌ی زیر چشم، علت اصلی ایجاد سیاهی را مورد هدف قرار می‌دهد. نور لیزر توسط رگ‌های خونی و مناطق رنگ‌دانه‌ای پوست جذب شده و باعث لایه‌برداری پوست و کاهش و از بین بردن چین و چروک‌ها می‌شود. این امر سبب بهبود ظاهر چشم‌ها و همچنین کاهش سیاهی دور چشم خواهد شد. با این‌حال اگر پوست دور چشم صاف باشد، ممکن است این روش درمانی نتواند سیاهی آن را برطرف کند. با اینکه لیزر درمانی نسبت به عمل جراحی یک روش کم‌تهاجمی است، تطبیق پیدا کردن فرد با احساس خارش ایجاد شده توسط آن ممکن است نیازمند زمان باشد. عوارض جانبی همراه با این روش درمانی ممکن است شامل قرمزی و تورم موضعی بوده و این روش می‌تواند کیفیت پوست را افزایش داده و خطوط ریز روی آن را از بین ببرد.

تزریق ژل

goodi3

ژل‌های زیر پوستی با دقت تمام به درون گودی زیر چشم و یا در زیر آن تزریق می‌شوند تا حجم بافت در این ناحیه افزایش پیدا کرده و گودی زیر چشم برطرف گردد. بلافاصله پس از تزریق ژل می‌توانید اثر آن را مشاهده کنید ولی به یاد داشته باشید که آثار نهایی درمان پس از رفع کامل تورم قابل‌ مشاهده خواهد بود. تمامی روش‌های درمانی خطراتی را به همراه دارند و آگاهی از این خطرات قبل از شروع درمان می‌تواند تا حد زیادی به شما در تصمیم‌گیری کمک کند البته در طول جلسه‌ی مشاوره در مورد این خطرات بحث خواهد شد.

خطرات تزریق ژل به زیر چشم کم بوده و عوارض جانبی ناشی از این عمل نادرند ولی ممکن است مواردی چون تورم، کبودی خفیف و یا نتیجه‌ی نامناسب درمان و ناهموار شدن سطح پوست در برخی از موارد دیده شوند. تورم و کبودی با گذشت زمان از بین می‌روند و هرگونه ناهمواری و توده‌ی زیر پوست را نیز می‌توان با ماساژ و یا در صورت نیاز با استفاده از هیالورونیداز (حلال ژل تزریق شده) رفع کرد.

تزریق چربی

goodi4

چربی اتولوگ (چربی خود بدن که در شرایط ضدعفونی شده از آن برداشت می‌شود) بهترین روش درمانی برای رفع گودی و تیرگی زیر چشم بوده که می‌تواند ماندگاری زیاد (بیش از ۲ سال) و اثرات قابل توجهی داشته باشد. چربی تزریق شده چین و چروک‌ها را از بین برده، باعث برآمده شدن گودی زیر چشم شده و انعطاف پذیری بافت‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

در طول عمل تزریق چربی، معمولاً از ناحیه‌ای مانند شکم فرد و با استفاده از لیپوساکشن، چربی را برداشت کرده و پس از فرآوری، آن را با کمک یک سرنگ به ناحیه‌ی زیر چشم تزریق می‌کنند. این روش نسبت به تزریق ژل روشی تهاجمی‌تر و البته با ماندگاری بالاتر است. آثار ناشی از تزریق چربی ممکن است تا سال‌ها باقی بمانند. با اینکه تزریق چربی می‌تواند به‌ خوبی عارضه‌هایی چون گودی و سیاهی زیر چشم را درمان کند، نمی‌توان از آن برای رفع مشکلاتی چون افتادگی پلک فوقانی و یا تورم پلک تحتانی استفاده کرد.

بلفاروپلاستی

goodi5

اگر تصمیم به انجام عمل جراحی بگیرید، بلفاروپلاستی (جراحی پلک) می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد. برخی از خانم‌ها به ‌صورت ژنتیکی استعداد ایجاد گودی و تیرگی زیر چشم را دارند در حالی‌که برخی دیگر به تورم پلک تحتانی مبتلا هستند که باعث افتادن سایه در زیر چشم خواهد شد. عمل بلفاروپلاستی می‌تواند مشکل دوم را رفع کند. این عمل دو نوع دارد: در نوع اول آن، بافت چربی از درون پلک چشم برداشته شده در حالی‌که در نوع دوم که رواج بیشتری هم دارد، بافت چربی به همراه پوست برداشته شده و عضلات منطقه نیز سفت می‌شوند. اکثر افراد تصمیم می‌گیرند که این عمل را بر روی هر دو پلک خود انجام دهند چرا که این کار باعث ایجاد نتایج بهتری می‌شود. این عمل جراحی می‌تواند تا مدتی فرایند پیری را متوقف کرده و ظاهر شما را جوان‌تر نشان دهد.

پیشگیری از ایجاد سیاهی دور چشم


راهکارهای ساده‌ای برای رفع گودی زیر چشم وجود دارند. در برخی از مواقع، مشکل خفیف یا موقتی است که می‌توان از روش‌های درمانی خانگی و کم‌هزینه برای رفع آن استفاده کرد.

  • سیگار را ترک کنید.
  • هر شب حداقل ۷ ساعت بخوابید.
  • کمپرس سرد
  • دوری از اشعه‌ی خورشید (عینک‌های آفتابی پلاریزه و کرم ضد آفتاب با SPF 30 و بالاتر)
  • بالاتر قرار گرفتن سر نسبت به بدن به هنگام خوابیدن می‌تواند تا حدی به کاهش تورم زیر چشم کمک کند.
  • بازکننده‌های بینی مانند اسپری نمکی و یا محلول نمک می‌توانند از گشاد شدن رگ‌های خونی جلوگیری کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.