تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی پلک / مراقبت های بعد از جراحی پلک
۱۷ دقیقه
مراقبت بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

آنچه می خوانید...

جراحی زیبایی پلک به یکی از پرطرفدارترین جراحی های پلاستیک صورت تبدیل شده است. افرادی که درگیر مشکلاتی مانند افتادگی و پف پلک هستند می توانند به کمک این تکنیک چهره ای زیباتر و جذاب تر پیدا کنند. مراقبت های بعد از جراحی پلک مانند هر عمل دیگری باید به خوبی رعایت شود و کسانی که می خواهند عمل پلک انچام دهند باید به خوبی آن ها را آموزش ببینند. ما در این مقاله به طور کامل مراقبت های بعد از جراحی پلک را به شما آموزش می دهیم. با ما در ادامه همراه باشید…

جراحی پلک، دومین جراحی پرطرفدار کشور

اما همواره راه­‌های بسیاری برای شاداب­سازی و جوان‌سازی چهره وجود دارد که به شما کمک می­کند تا سالیان زیادی همچنان یک چهره جذاب و گیرا داشته باشید. یکی از جراحی­‌های زیبایی که در سطح دنیا مورد توجه است جراحی پلک است. این جراحی برای زیباسازی چشم‌ها و در مواردی برای رفع ناهنجاری‌ها و مشکلات پلک انجام می­شود. جراحی پلک پس از جراحی بینی دومین جراحی زیبایی پر متقاضی در کشور ما است.

جراحی پلک

جراحی پلک چیست؟

جراحی زیبایی پلک یا در اصطلاح پزشکی بلفاروپلاستی یک نوع از جراحی‌های زیبایی است که در جهت درمان و یا زیباسازی چشم­ها صورت می­گیرد. این جراحی و مراقبت بعد از جراحی پلک یک روند حساس و دقیق است که طی یک عمل ۱ تا ۳ ساعته توسط جراح فوق تخصص جراحی پلاستیک صورت انجام می­گیرد.

جراحی پلک در هر ۴ پلک قابل انجام است. در طی هر عمل جراحی ممکن است تنها دو پلک بالا یا دو پلک پایین و یا هر چهار پلک به صورت هم‌زمان مورد جراحی قرار بگیرد. به طور کلی جراحی پلک به عملی گفته می­شود که طی آن مقداری از پوست، ماهیچه یا چربی چشم خارج شده و یا جابجا می­ شود.

مراقبت بعد از جراحی پلک

انواع مشکلات پلک

عمل جراحی پلک به دو منظور انجام می­شود. این عمل هم به صورت درمانی و هم به صورت زیبایی انجام می­گیرد. در هر دو نوع جراحی مراقب بعد از جراحی پلک در تعیین نتیجه آن بسیار مهم است. در نوع اول جراحی که به منظور درمان انجام می­شود برای پلک‌­هایی است که در نتیجه عوامل ژنتیکی و ارثی و یا در اثر بیماری خاصی پلک‌ها دچار افتادگی و یا پف غیرعادی می­شوند و عمل دیدن را با اختلال روبرو می‌کنند.

افتادگی پلک

در خصوص افتادگی پلک در اثر بیماری چنانچه پلک بالایی دچار افتادگی شود دید چشم محدود شده و دچار مشکل می­شود. اگر پلک پایین دچار کشیدگی و افتادگی شود سلامت چشم به خطر افتاده و چشم دچار خشکی و در نهایت زخم و عفونت می­شود. در هر دو این موارد در شرایط حاد نیاز به عمل جراحی ترمیمی است. مراقبت بعد از جراحی پلک یکی از عوامل مهم در نتیجه این جراحی است.

پف غیر عادی چشم

در خصوص چشم‌هایی که دچار پف غیرعادی هستند مانند چشمه‌ای آسیایی که در ایران نیز با نام چشم مغولی یا ژاپنی شناخته می­شوند میزان زیاد پف مانع از دید چشم شده و شعاع دید را محدود می­کنند. در این مورد با یک دوره درمانی پلک و مراقبت بعد از جراحی پلک مشکل بیمار حل شده و دید آن به حالت عادی باز می­گردد.

پف غیر عادی چشم

عمل جراحی زیبایی پلک

عمل‌هایی که به منظور زیباسازی صورت انجام ­می­شود زمانی که پوست بیمار در اثر بالا رفتن سن دچار چروک و افتادگی می­شود طی یک جراحی پوست اطراف چشم ترمیم شده و چشم‌ها حالت شاداب­‌تری به خود می­گیرند. همچنین جراحی پلک در سنین جوانی نیز برای تغییر حالت چشم‌ها نیز انجام می­شود.

عوامل ایجاد کننده مشکلات پلک

عوامل بی‌شماری در این زمینه تأثیرگذار هستند. یکی از عوامل تأثیرگذار عوامل ارثی و ژنتیکی است که فرد در به وجود آمدن آن نقشی ندارد و می‌تواند در سن مناسب برای جراحی پلک نسبت به رفع آن اقدام کند. در اثر عوامل ارثی و مادرزادی ممکن است فردی دارای پف بیش از حد چشم باشد و یا به دلیل ناهنجاری مادرزادی دچار عدم تقارن و افتادگی در هر کدام از پلک‌های بالا و پایین باشد. در این موارد به استفاده از عمل و مراقبت بعد از جراحی پلک تا حد زیادی ناهنجاری موجود رفع می­شود.

عوامل محیطی تاثیر گذار بر افتادگی پلک

عوامل محیطی تأثیرگذار عواملی هستند که فرد به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر روی افتادگی پلک‌ها تأثیر دارد. از جمله این عوامل بالا رفتن سن و در پی آن افتادگی و چین و چروک پوست، تحریکات شدید چشم مانند خارش و یا مالیدن مداوم چشم، بی­خوابی طولانی و مکرر، عوامل روحی مانند غم و استرس و فشار عصبی، اشعه­‌های مضر آفتاب در نتیجه استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب مناسب و آلرژی­های فصلی هستند. در این موارد چنانچه جراحی پلک صورت گیرد ولی مراقبت بعد از جراحی پلک به درستی انجام نشود نتیجه لازم را نخواهد داشت.

افتادگی پلک

انواع مراجعه‌کنندگان جراحی پلک

مراجعه‌کنندگان برای انجام جراحی پلک به ۳ دسته کلی تقسیم می­شوند. این افراد بر اساس نیاز و مشکل خود به جراح مراجعه کرده و درصدد رفع مشکل خود هستند. این ۳ دسته عبارت‌اند از:

 1. جوانان

این افراد بیشتر به دنبال جنبه زیبایی جراحی هستند. جوانان برای تغییر حالت چشم‌ها و زیباتر شده آن‌ها اقدام به جراحی می­کنند. این افراد به دنبال درشت­تر کردن چشم‌ها و تغییر حالت آن‌ها از چشم­های آسیایی به چشم‌های درشت و یا رفع پف پلک هستند. در نتیجه عمل جراحی مراقبت بعد از جراحی پلک و تغییر حالت چشم‌ها ابروها مقداری به بالا کشیده شده و چشم‌ها درشت­تر نشان می­دهند.

 1. میانسالان

در این دسته از مراجعه­ کنندگان به دلیل بالا رفتن سن و شل شدن و چروک پوسته‌ای اطراف چشم و در نتیجه افتادگی پلک‌ها چهره حالت غمگین و محزونی پیدا کرده و حالت ناخوشایندی برای صورت ایجاد می­کند. این افراد به وسیله جراحی و مراقبت بعد از جراحی پلک چهره شاداب­تر و جوان‌تری پیدا می­کنند. این نوع از جراحی پلک در اصطلاح پزشکی بلفاروپلاستی رجوونشین گفته می­شود. این جراحی یکی از ۷ جراحی زیبایی مطرح در دنیا است.

 1. بیماران

این افراد به دلیل عوامل ژنتیکی و مادرزادی و یا به دلیل سانحه و حادثه ­ای دچار مشکلات حاد چشمی و پلکی می­ شوند و برای درمان تحت دوره عمل جراحی و مراقبت بعد از جراحی پلک قرار می­ گیرند. از جمله بیماری ­های این افراد اختلالات پلک مانند شلی و افتادگی پلک، افتادگی پوست پلک بالایی بر روی مژه ­ها، شل شدن پلک پایین و بازماندن پلک و خشکی چشم، مشکل عملکرد چشم و اختلال بینایی در نتیجه افتادگی پلک است. به این نوع از جراحی پلک در اصطلاح پزشکی بلفاروپلاستی فانکشنال گفته می­شود که شامل روند کلی جراحی پلک و مراقبت بعد از جراحی پلک می­شود.

مراقبت بعد از جراحی پلک

شرایط ابتدایی جراحی پلک

برای انجام جراحی پلک باید وضعیت پلک و مشکلات آن به حدی رسیده باشد که قابل انجام جراحی و مراقبت بعد از جراحی پلک باشد. این نوع از جراحی به دلیل دقت و ظرافت زیادی که در جراحی نیاز دارد جزء جراحی­های با ریسک بالا به شمار می­آید. به همین دلیل بهتر است تا زمانی که نیاز به این جراحی ضرورتی ندارد برای عمل اقدام نشود. برای انجام جراحی پلک یک سری شرایط اولیه نیاز است که شامل موارد زیر می­شود.

 1. افتادگی در قسمت بالا و پایین پلک که منجر به محدود شدن وسعت دید فرد می­شود و همچنین در زیبایی چهره تأثیر مشهود دارد
 2. وجود پوست اضافه در قسمت بالای پلک که منجر به کم شدن دید بیمار می­گردد
 3. داشتن پوست اضافه در پلک پایین که منجر به ظاهری نازیبا و مشکلات چشمی در فرد می­شود
 4. وجود پف و چین و چروک غیرعادی در چشم فرد در نتیجه عوامل ارثی و محیطی
جراحی پلک

تعیین نحوه جراحی افتادگی پلک

جراحی پلک به چندین روش انجام می­شود که این روش‌ها به دو دسته با برش و بدون برش تقسیم می­شوند. هر کدام از این روشها ویژگی­ها و شرایط خاص خود را دارند. تعیین نوع جراحی و مراقبت بعد از جراحی پلک با توجه به شرایط فرد و نوع جراحی تعیین می­شود. ازجمله عوامل تأثیرگذار بر نوع جراحی عبارت‌اند از:

 1. جنسیت بیمار

به دلیل تفاوت در نوع پوست زن و مرد نوع جراحی بدون برش و با برش در این افراد متفاوت است. جراحی در این افراد باید به گونه­ای انجام شود که کمترین اثر بر روی پوست پس از عمل و مراقبت بعد از جراحی پلک نمایان باشد.

 1. شکل و وضعیت افتادگی پلک‌ها

نوع افتادگی در پلک‌های بالا و پایین چشم و میزان چروک پوست اطراف پلک یکی از عوامل تأثیرگذار بر تعیین نوع جراحی است. نوع جراحی پلک بر میزان مراقبت بعد از جراحی پلک تأثیرگذار است.

 1. میزان افتادگی پلک‌ها

شدت افتادگی پلک‌های بالا و پایین و تعیین میزان عمق جراحی برای رفع مشکل پلک نیز یکی از عوامل تعیین نوع جراحی و نوع مراقبت بعد از جراحی پلک است.

 1. میزان پف چشم‌ها

 2. در افرادی که به دلیل وجود پف در پلک بالا و پایین به پزشک مراجعه می­کنند میزان پف چشم از عواملی است که نوع جراحی و مراقبت بعد از جراحی پلک را برای فرد تعیین می­کند.

همچنین زمان جراحی و سن بیمار و مشکلات و بیماری­های زمینه­ای بیمار از عوامل تعیین‌کننده در نوع جراحی با بیهوشی و یا بی‌حسی موضعی است. پیش از جراحی پزشک جراح با اطلاع از وضعیت عمومی بیمار و طول مدت جراحی نوع بیهوشی را تعیین می­کند.

میزان پف چشم ها

نکات مهم پیش از جراحی پلک

چنانچه قصد شما برای جراحی پلک قطعی است و برای انجام آن مطمئن هستید و می‌خواهید نتیجه مطلوب از جراحی همراه با مراقبت بعد از جراحی پلک را بگیرید لازم است یک سری نکات را پیش از جراحی رعایت کنید. از شش ماه پیش از جراحی از مصرف هرگونه الکل و دخانیات مانند سیگار و قلیان باید پرهیز شود. همچنین در طی مراقبت بعد از جراحی به منظور داشتن انعقاد خون کافی باید از ده روز قبل از جراحی از خوردن داروهای آسپرین، ایبوپروفن، ایندومتاسین، پیروکسیکام، مفنامیک اسید خودداری شود. چنانچه نیاز ضروری به مسکن داشتید تنها مجاز به استفاده از استامینوفن هستید.

نحوه جراحی افتادگی پلک

جراحی افتادگی پلک با توجه به نوع و شدت افتادگی و پف پلک و همچنین پلک و بالا و پایین متفاوت است. در هر عمل جراحی ممکن است از یک تا چهار پلک به صورت همزمان جراحی شود. همچنین این جراحی در بعضی از مواقع همزمان به جراحی­های زیبایی دیگر انجام می­شود. نوع مراقبت بعد از جراحی پلک در این نوع جراحی­ها بسیار مهم است. جراحی با توجه به نوع پلک به چند صورت انجام می­شود که عبارت‌اند از:

 1. جراحی پلک بالا

هنگام جراحی پلک بالا برای رفع افتادگی و پف چشم یک شکاف بسیار ظریف در ردیف مژه­های بیمار ایجاد می­شود. پس از ایجاد شکاف لایه پوست نازک به احتیاط کامل توسط جراح بلند می­شود. در این مرحله بافت چربی و ماهیچه­ای چشم نمایان می­شود. با توجه به نوع جراحی چربی­های موجود برداشته شده و یا جابجا می­شوند. پس از اتمام جراحی بخیه­های بسیار ریزی به صورت جذبی در پشت پلک بیمار زده می­شود. جراحی پلک بالا دارای حساسیت و ریسک بسیار بالایی است و نیاز به مراقب بعد از جراحی پلک دقیقی دارد و اکثر مواقع تنها برای مقاصد درمانی این جراحی انجام می­شود.

 1. جراحی پلک پایین

جراحی پلک پایین در اکثر مواقع در پی جراحی زیبایی صورت می­گیرد. برای جراحی پلک پایین در نوع با برش یک شکاف بسیار ظریف در زیر مژ­ها انجام می­گیرد. با توجه به نوع جراحی چربی­های موجود خارج شده و یا به قسمت‌هایی که دارای چربی کمتری هستند ماند گودی چشم منتقل می­شوند. در نوع بدون برش جراحی پلک پایین یک خراش سطحی بر روی سطح داخلی چشم ایجاد می­شود و از آن راه چربی­های موجود جابجا می­شوند. در عمل پلک پایین مراقبت بعد از جراحی پلک در بهبود آن بسیار مؤثر است.

جراحی پلک پایین

 1. جراحی پف چشم

در این نوع جراحی پلک هر چهار پلک به صورت همزمان مورد جراحی قرار می­گیرد. این مشکل بیشتر در افرادی با چشم‌های آسیایی وجود دارد که پف زیاد چشم مانع از دید کامل آن‌ها می­شود. در این افراد به دلیل چربی زیاد در چشم، افراد فاقد پلک بالا هستند که پس از خروج چربی­های اضافه این مشکل افراد نیز حل می­شود. در تکنیک­های جدید جراحی به جای خروج چربی­ها آن‌ها را به قسمت‌های کم چربی جابجا می­کنند. در این عمل به دلیل درگیر بودن هر دو چشم کار مراقبت بعد از جراحی پلک بسیار مهم و حساس است.

عوارض عمومی پس از جراحی پلک

بعد از هرگونه جراحی تعدادی عوارض مشخص وجود دارد که در همه بیماران یکسان بوده و به شدت‌های متفاوت دیده می­شود. این نوع از عوارض عادی بوده و پس از طی ۲ تا ۳ هفته پس از جراحی اثرات آن از بین خواهد رفت. این عوارض عبارت‌اند از:

 1. خونریزی سطحی و کم به مدت سه روز از جای بخیه‌ها
 2. وجود کبودی در اطراف چشم و پلک‌ها
 3. خشکی چشم در اثر استفاده از مواد برای جراحی
 4. تورم پلک‌ها و چشم‌ها به دلیل وجود بخیه
 5. تحریک غدد اشکی به مدت سه روز
 6. تاری دید خفیف پس از باز کردن چشم به دلیل استفاده از پمادها برای بهبود محل بخیه
 7. درد محدود و طبیعی در محل ایجاد برش و بخیه
 8. بسته نشدن کامل پلک تا دو هفته پس از جراحی به دلیل وجود بخیه و زخم روی پلک
 9. در صورتی که قبل از جراحی عدم تقارن بین پلک‌ها وجود داشته است پس از جراحی نیز اندکی از آن باقی خواهد ماند
 10. حساسیت به نور و دوبینی در سه روز اول پس از جراحی
 11. وجود پف و بی‌حسی در پلک‌ها به دلیل وجود بخیه بر روی سطح پلک‌ها
 12. سنگین بودن پلک‌ها و احساس خواب‌آلودگی پس از جراحی

عوارض محدود پس از جراحی پلک

عمل جراحی پلک به دلیل حساسیت نوع عضو مورد جراحی یک نوع جراحی با ریسک بالا است که اگر توسط متخصص با تجربه و دانش آن انجام نشود ممکن است عواقب جبران­ناپذیری به همراه داشته باشد. چنانچه خود جراحی و مراقبت بعد از جراحی پلک به درستی انجام نشود امکان بروز مشکلاتی برای بیمار هست. به عنوان مثال تعدادی از این عوارض عبارت‌اند از:

 1. خونریزی شدید چشم

خونریزی شدید چشم در صورتی پیش می­آید که چشم حین جراحی دچار آسیب شده باشد و آسیب به بافت چشم منجر به خونریزی شود. در این نوع خونریزی ممکن است به بافت عصب بینایی چشم فشاری وارد شده باشد که منجر به نابینایی شود. این نوع از خونریزی معمولاً زیاد بوده و با خونریزی طبیعی چشم پس از جراحی متفاوت است. در صورت بروز چنین اتفاقی باید به سرعت با پزشک مشورت شود.

 1. خشکی شدید چشم

چنانچه پس از سه روز از جراحی بیمار دچار خشکی شدید چشم بوده و این خشکی با اشک مصنوعی نیز برطرف نشد ممکن است به غدد اشکی چشم حین جراحی آسیب وارد شده باشد. خشکی چشم عواقب جبران ناپذیری به دنبال دارد.

 1. برگشت پلک به داخل و یا خارج

در این مورد اگر بخیه به خوبی انجام نگیرد تا جراحی و برش پلک به درستی انجام نشود ممکن است منجر به برگشت پلک به داخل یا خارج چشم شود. چنانچه پوست پلک پایین بیش از اندازه برداشته شود پس از بهبود بخیه­ها چشم حالت کشیده پیدا کرده و بخش سفیدی چشم بیشتر از حد خود نمایان می­شود و چشم حالت نامتناسبی پیدا کرده و موجب می­شود ظاهر زیبایی نداشته باشد.

 1. ناتوانی در بستن چشم

عدم توانایی در بستن پلک به صورت کامل در حدود ۳ هفته پس از جراحی طبیعی است. چنانچه پس از طی مدت نقاهت و مراقبت بعد از جراحی پلک همچنان پلک به صورت کامل بسته نشود ممکن است پوست پلک بالا بیش از حد برداشته شده و موجب بروز این مشکل شده باشد. در ایجاد این مشکل به صورت طولانی و دائمی قرنیه به مرور خشک شده و منجر به زخم شدن، عفونت و در نهایت کدر شدن چشم و کوری می­شود.

 1. وجود درد طولانی مدت

در طی سه هفته پس از جراحی پلک و تا زمانی که بخیه­ها جذب پلک می­شوند وجود میزانی محدود از درد در پلک‌ها طبیعی است. چنانچه طی این مدت و پس از آن درد زیاد و غیرقابل تحمل بود حتما باید با پزشک جراح مشورت شود.

 1. وجود تاری دید شدید

در روزهای ابتدای پس از جراحی به دلیل استفاده از داروها و پماد برای مراقبت بعد از جراحی پلک میزانی از تاری دید وجود دارد و طبیعی است. چنانچه این تاری بیشتر از حد عادی بوده و یا طولانی مدت ادامه پیدا کرد حتماً باید به سرعت با پزشک معالج مشورت شود.

دوران نقاهت پس از جراحی پلک

دوران نقاهت و یا مراقبت بعد از جراحی پلک به روزهایی گفته می­شود که در آن مدت با رعایت دستورات پزشک روند درمان کامل می­شود. مواردی که در ادامه ذکر می­شود نکاتی است که ممکن است پس از جراحی برای هر فردی پیش آمده و مورد سؤال قرار بگیرد. توجه به این نکات بیمار را از روند جراحی و مراقبت بعد از جراحی پلک آگاه کرده و بروز هرگونه مشکل را کاهش می‌دهد.

نقاهت پس از جراحی

 1. پس از جراحی از چند ساعت تا یک شب بستری در بیمارستان الزامی است. بستری شدن برای بهبود مراقبت بعد از جراحی پلک ضروری است.
 2. بلافاصله بعد از جراحی و بیرون آمدن از اتاق عمل چشم‌ها باز شده و نیاز به پانسمان ندارند.
 3. بخیه استفاده شده در این نوع جراحی از نوع جذبی است و نیاز به کشیدن ندارد. وجود بخیه جذبی در روند مراقبت بعد از جراحی پلک و بهبود پلک‌ها کمک بسیاری می­کند.
 4. دو روز استراحت بعد از جراحی و عدم انجام فعالیت‌های سنگین توصیه می­شود.
 5. بعد از خارج شدن از اتاق عمل تا ۴۸ ساعت استفاده از کمپرس یخ الزامی است.
 6. هنگام خوابیدن سر باید نسبت به بدن در زاویه ۳۰ درجه قرار گرفته تا مانع از کبودی و تورم بیش از حد چشم شود.
 7. استفاده از آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک جراح تا یک هفته پس از جراحی هنگام مراقبت بعد از جراحی پلک برای پیشگیری از عفونت چشم الزامی است.
 8. دوری از اشعه­های مضر تا دو هفته پس از جراحی الزامی است.
 9. از مصرف هرگونه دخانیات و الکل دو هفته قبل و بعد از جراحی برای پیشگیری از بروز مشکلات و بیماری‌ها پرهیز شود.
 10. استفاده از هرگونه از مواد آرایشی تا دو هفته پس از جراحی ممنوع است.
 11. در سه روز پس از جراحی تنها با استفاده از سرم شستشو پاک‌سازی چشم‌ها و مراقبت بعد از جراحی انجام شود.
 12. بعد از سه روز برای شستشوی چشم‌ها می­توان از آب معمولی استفاده کرد.
 13. به مدت دو هفته استفاده از هرگونه لنز ممنوع بوده و پس از آن باید به پزشک جراح در این زمینه مشورت گردد.
 14. یکی از نکات مهم در مراقبت بعد از جراحی پلک استفاده نکردن از داروهای آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن طی دو هفته قبل و بعد از جراحی است.
 15. تا پس از دوران نقاهت باید از هرگونه فعالیت زیاد چشم پرهیز شود.
 16. به مدت دو هفته از مطالعه کتاب، استفاده از کامپیوتر و تماشای طولانی مدت تلویزیون پرهیز شود.
 17. تا زمان بر طرف شدن علائم ظاهری جراحی مانند تورم و کبودی چشم از پمادها و داروهای تجویز شده پزشک استفاده شود.
 18. هیچ‌کدام از دستورات پزشک به صورت خودسرانه قطع نشود و تا زمان صلاحدید پزشک مربوطه ادامه یابد.
 19. تا مدتی پس از جراحی از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کرده و به آرامی راه بروید.
 20. برای رفع زودتر کبودی­ها و تورم پلک‌ها تا حد زیادی مایعات بنوشید.

نکته قابل توجه در خصوص جراحی پلک

باید به این نکته واقف بود که عمل جراحی و مراقبت بعد از جراحی پلک تا حد زیادی موجب بهبود افتادگی پلک و همچنین رفع ناهنجاری­های آن می­شود؛ اما این جراحی و ترمیم به صورت دائمی نمی­تواند مانع از افتادگی پوست اطراف چشم شود. پوست اطراف چشم بسیار نازک بوده و اتصالی به استخوان دور چشم ندارد به همین دلیل عواملی مانند بالا رفتن سن، استفاده از دخانیات و الکل و سبک زندگی ناسالم این روند را سرعت می‌بخشد.

سخن آخر

چنانچه می‌خواهید پس از جراحی و طی زمان مراقبت بعد از جراحی پلک تا سالیان زیادی چشمان جذاب و زیبایی داشته باشید باید ورزش، تغذیه سالم، خواب کافی، مراقب از پوست صورت، عدم استفاده از دخانیات و الکل را در دستور زندگی روزانه خود قرار دهید تا نهایت نتیجه مورد نظر از جراحی را دریافت کنید. نتیجه نهایی جراحی پس از گذشت حدود ۶ ماه الی ده ماه پس از جراحی مشخص می­شود. در این مدت شما می­تواند با بهره­گیری از سبک زندگی سالم به روند بهبود جراحی کمک کنید.

 

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 11 =