ایجاد چال خنده با عمل جراحی

ایجاد چال خنده با عمل جراحی

 

چال خنده یک گودی طبیعی ناشی از شکاف کوچک در یکی از عضلات گونه به نام عضله شیپوری می‌باشد. با وجود آن که ایجاد چال گونه و خنده یک ویژگی ارثی است، اما می‌توان آن را با یک عمل جراحی با حداقل تهاجم (دیمپل پلاستی) برطرف نمود. حتی اگر علت گودی نقص در عضله باشد، در بسیاری از فرهنگ‌ها آن را به عنوان یک ویژگی بسیار جذاب به‌شمار می آورند. چال خنده نشانه‌ای از جوانی و زیبایی است که به لبخند شخص جلوه بیشتری می‌بخشد. افرادی که دارای چال طبیعی گونه هستند به مرور زمان با افزیش سن و تغییرات پوست، عضله و وزن خود، ممکن است شاهد کاهش گودی آن باشند یا آن را از دست بدهند.

عمل جراحی چال گونه را می‌توان بر روی هر نوع و اندازه گونه انجام داد. شما می‌توانید برای ایجاد چال خنده مکان دلخواه را روی گونه خود انتخاب کنید، تشخیص مناسب بودن این مکان بر عهده پزشک جراح  خواهد بود.

چه کسی کاندید مناسبی برای جراحی چال خنده است؟


 تمام افراد به جز کسانی که دارای فاکتورهای خطرساز زیر هستند، کاندید مناسبی برای این عمل جراحی می‌باشند:

  • اختلالات خونریزی دهنده
  • بیماران دارای عوارض شدید و بیماریهای زمینه‌ای

این جراحی برای افراد زیر توصیه می شود:

  • مردان و زنانی که می خواهند چال خنده داشته باشند.
  • بیماران دارای صورت گرد که مایل به داشتن مشخصه خاصی در چهره خود هستند.

آیا به مصرف هر گونه دارو قبل یا بعد از عمل ایجاد چال خنده نیاز خواهید داشت؟


 پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد که از صبح روز عمل خود مصرف آن را آغاز کنید. مصرف این آنتی بیوتیک‌ها تا چند روز پس از عمل ادامه خواهد یافت. معمولا” درد ناشی از این عمل قابل کنترل و خفیف است. مصرف مسکن‌های تایلنول یا ادویل (آسپرین) برای بسیاری از بیماران کارساز است. پزشک از شما خواهد خواست حداقل ۱ هفته قبل از عمل خود از مصرف ادویل، موترین و یا سایر داروهای NSAID (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) خودداری کنید، زیرا این داروها باعث رقیق شدن خون می‌شود.

 مشاوره قبل از عمل


 در طول مشاوره قبل از عمل، پزشک سابقه پزشکی دقیق شما را تهیه خواهد کرد، همچنین تمام عوارض پزشکی قبلی، داروهای مصرف شده و آلرژی‌های شما را بررسی خواهد نمود. پس از تایید شما به عنوان کاندید مناسب این عمل، پزشک گونه‌های شما را از داخل و خارج برای تعیین محل گودی جدید بررسی خواهد کرد.

مراحل عمل


 

مرحله اول، علامت زدن مکان چال خنده بر اساس عکس‌هایی است که طی پروسه تصویربرداری در کامپیوتر بدست آمده است. سپس پزشک مقدار کمی داروی بی‌حسی موضعی را در داخل گونه تزریق می‌کند تا گونه را از داخل بی‌حس کند. بقیه عمل جراحی بدون درد و راحت است. کل مراحل عمل از داخل گونه انجام می‌شود، بدون اینکه هیچ‌گونه برش خارجی مورد نیاز باشد.

عمل جراحی با ایجاد یک برش کوچک در داخل گونه و با دقت برداشتن یک قطعه کوچک از عضله گونه (فقط به اندازه چند میلی‌متر) انجام می‌شود. سپس طی مرحله ” ثابت کردن با نخ بخیه قابل جذب” پوست زیرین گونه به بافت نرم و عمیق‌تر گونه متصل می‌شود. سپس داخل گونه با یک یا دو نخ بخیه قابل جذب بخیه می‌شود. از آنجا که این عمل جراحی تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، شما می‌توانید پس از اتمام عمل به خانه بازگردید.

ریکاوری


 ممکن است تا چند روز پس از جراحی ، گونه شما دچار تورم خفیف و کبودی گردد. با این حال شما باید قادر به ادامه فعالیت‌های عادی روزانه خود در روز بعد از عمل جراحی باشید. می‌توانید خوردن غذاهای نرم را چند ساعت بعد از عمل شروع کنید. پزشک درصورت نیاز برای شما داروی مسکن تجویز خواهد کرد، هر چند برای اغلب بیماران فقط مصرف تایلنول (استامینوفن) کافی و کارساز است. بیماران به طور معمول ۱-۲ روز بعد از عمل به محل کار یا تحصیل بازمی‌گردند. به مدت چند روز پس از عمل مصرف آنتی بیوتیک ادامه خواهد داشت. ابتدا تا مدتی این گودی در تمام اوقات روی گونه باقی می‌ماند، پس از آن دوره، تنها هنگامی که لبخند می‌زنید پدیدار خواهد شد. این دوره ممکن است چند روز یا چند هفته بعد از عمل جراحی طول بکشد.

عوارض و خطرات


 جراحی ایجاد چال خنده روشی بسیار ایمن است، اما مانند هر عمل جراحی خطراتی نیز دربردارد که اولین آن‌ها بروز خونریزی است. با اجتناب از داروهایی که قبلا” ذکر شد، خطر خونریزی در طی یا پس از ایجاد چال خنده بسیار کم است. بروز عفونت نادر بوده و خطر آن با تجویز آنتی بیوتیک بعد از عمل جراحی به حداقل می‌رسد. امکان ضعف یکی از عضلات صورت به علت آسیب عصبی وجود دارد، اما این نیز بندرت اتفاق می‌افتد و معمولا” پس از چند هفته برطرف می‌شود. احتمال دیگر این است که شما از نتیجه جراحی خود ناراضی باشید که در این صورت می‌توان گودی را عمیق‌تر، سطحی‌تر (یا بالعکس) نمود. آخرین احتمال این است که بخیه قابل جذب در پوست ممکن است قبل از اتمام فرایند بهبودی پاره شود که در این صورت عمل بخیه دوباره تکرار خواهد شد.

چه مدت طول خواهدکشید که چال خنده جدید ظاهر طبیعی به‌خود بگیرد؟


 معمولا” طی شدن یک دوره زمانی پس از عمل جراحی لازم است که چال خنده ظاهر شود، حتی هنگامی که شما در حال لبخند زدن نیستید. این دوره متغیر است و می‌تواند از چند روز تا چند هفته و گاهی چند ماه به‌طول انجامد. همزمان با روند بهبودی شما، این گودی هنگام حالت عادی چهره به آرامی گسترده‌تر می‌شود و تنها هنگام لبخند زدن ظاهر می‌گردد. اگر چه ممکن است که زمان ظاهر شدن چال خنده طولانی‌تر از چند ماه باشد، اما بروز این حالت چندان شایع نیست. ما ترجیح می دهیم که جانب احتیاط را رعایت کنیم و توصیه می‌کنیم برای ظاهر شدن چال خنده در گونه‌های خود مدت زمانی را تامل نمایید. جراح باید تصاویر قبل و بعد از جراحی بیماران خود را به شما نشان دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.