تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی زیبایی / انجام لیفت ابرو
۵ دقیقه

انجام لیفت ابرو

آنچه می خوانید...

انجام لیفت ابرو وضعیت جوان و هوشیاری تری به بیمار می دهد. چهره هایی که افتادگی ابرو دارند و کناره های خارجی ابروهایشان نسبت به حالت ایده آل پایین تر است که باعث غمگین و افسرده به نظر رسیدن صورت می شود، مناسب ترین کاندید برای انجام این جراحی می باشند. این جراحی می تواند همزمان با سایر اعمال جراحی صورت انجام پذیرد.

بسیاری از خانم‌ها و آقایان جوان چون از تزریق بوتاکس مکررا جهت بالا بردن گوشه ابروها خسته شده‌اند تمایل دارند تا ابروهای‌شان بالا کشیده شود. توجه به این نکته بسیار مهم است که در صورت افتادگی ابرو و پوست شل و اضافه در ناحیه پیشانی، با عمل جراحی لیفت پیشانی محسوسی حاصل می‌گردد ولی در پوست‌های بسیار سفت و افراد بسیار جوان ممکن است علیرغم تکنیک صحیح جراحی، تغییر محسوسی حاصل نگردد.

در طی عمل لیفت ابرو اشکالات مختلف زیر را می توان برطرف کرد:

  • چروک های پوستی پیشانی ، پل بینی و بین چشم ها
  • خط اخم و چروک عمودی بین دو ابرو
  • ابروی پائین و یا افتاده که روی پلک فوقانی را پوشانده
  • عدم قرینگی کناره های ابروها در مقایسه با یکدیگر

کاربردها

بیمارانی که شرایط زیر را داشته باشند، می‌توانند کاندیدای مناسبی برای جراحی لیفت ابرو و پیشانی باشند:

۱- ابروها پایین‌تر از حد طبیعی باشد که باعث شود صورت فرد غمگین یا خسته به نظر برسد یا ابروها قوس زیبایی نداشته باشد.

۲-  وجود چین‌ و‌ چروک‌های افقی در ناحیه پیشانی

۳- وجود چین‌ و‌ چروک‌های عمودی در فاصله بین ابروها

بیش از ۹۰درصد از افرادی که با شکایت از پوست اضافه در پلک‌های فوقانی مراجعه می‌کنند، مشکل اصلی‌شان افتادگی (پتوز) ابرو است نه پلک فوقانی و درصورتی که این افراد تحت عمل جراحی زیبایی پلک بالا (بلفاروپلاستی فوقانی) و برداشتن پوست اضافه پلک فوقانی قرار گیرند، افتادگی ابروی آنها بیشتر شده و فاصله ابرو تا چشم کاهش یافته و درنتیجه دچار علائم پیری ناحیه چشم و اطراف چشم می‌شوند.

درواقع عمل جراحی مناسب در اکثر این افراد لیفت ابرو است و با بالا بردن ابرو با عمل جراحی، پوست اضافه در پلک فوقانی برطرف می‌شود و چشم‌ها بازتر و زیباتر می‌شوند.

چندین تکنیک جهت لیفت ابرو و پیشانی وجود دارد که انتخاب تکنیک مناسب بستگی به ارتفاع پیشانی و وجود چین ‌و‌چروک‌های بین ابروها دارد

روش جراحی

چندین تکنیک جهت لیفت ابرو و پیشانی وجود دارد که انتخاب تکنیک مناسب بستگی به ارتفاع پیشانی و وجود چین‌ و‌ چروک‌های بین ابروها دارد. در افرادی که پیشانی بلند (ارتفاع پیشانی بیش از ۷ سانتی‌متر) دارند، بهترین تکنیک، لیفت ابرو از طریق برش Hairline (محل تلاقی پوست مودار سر و پوست بدون موی پیشانی) است که در این روش علاوه‌بر لیفت ابرو، پوست اضافه پیشانی نیز برداشته می‌شود.

در افرادی که پیشانی بلند ندارند (ارتفاع پیشانی کمتر از ۷ سانتی‌متر) و دارای چین‌ و‌ چروک ناشی از اخم در بین ابروها هستند، بهترین تکنیک روش آندوسکوپیک است که با دوربین و برش‌های کوچک در محل رویش موها در پوست سر انجام می‌شود که علاوه بر لیفت ابرو، عضلات اخم نیز قطع می‌شوند و باعث بهبود همیشگی چین‌ و‌ چروک‌های ناشی از اخم می‌شود.

در افرادی که پیشانی آنها بلند نیست (ارتفاع پیشانی کمتر از ۷ سانتی‌متر) و چین‌‌ و چروک در بین ابروها ندارند، لیفت تمپورال (شقیقه) تکنیک مناسبی است که در این تکنیک با دو برش در نواحی شقیقه در محل رویش موها، لیفت قسمت خارجی ابروها انجام می‌شود ولی روی عضلات اخم و چین‌ و‌ چروک‌های ناشی از این عضلات تاثیری ندارد.

بهبودی

Picture2

ظرف مدت چند روز به سرکار باز خواهید گشت . در صورت نیاز به کشیدن بخیه بین روزهای ۷ الی ۱۰ بعد از عمل انجام می شود . به مدت ۳ هفته از فعالیت های شدید باید خودداری کنید . کبودی و تورم شما ظرف ۱تا ۲ هفته از بین می رود. طی چند ماه اول پس از عمل جراحی از تماس مستقیم با نور خورشید خودداری فرمائید . نتایج این جراحی معمولاً بین ۸ الی ۱۰ سال ماندگاری خواهد داشت .

عوارض

این عمل کاملا فوق تخصصی است و باید توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی که آشنایی کامل به آناتومی این ناحیه دارد، انجام پذیرد، در غیر این صورت ممکن است باعث آسیب به عصب پیشانی و در نتیجه ناتوانی در بالا بردن ابروها شود.

البته این عارضه معمولا موقتی است و با مرور زمان بهبود می‌یابد. از عوارض دیگر کبودی و تورم اطراف چشم‌هاست که در چند روز اول دیده می‌شود و تا هفته اول خود به‌ خود برطرف می‌شود.

همچنین ممکن است ابروها پس از عمل بالاتر از حد نرمال به‌نظر برسند که این مسئله نیز موقتی است و تا ماه اول به محل طبیعی خود برمی‌گردند.

جراحی لیفت ابرو منحصراً برای بالا بردن محل ابرو ها و اصلاح قوس و افتادگی ابرو جهت ایجاد چهره ای زیباتر و جوان تر بکار می رود . افتادگی ابروی افراد سبب ایجاد ظاهری افسرده ، پیر، اخمو و همچنین سنگینی روی پلک و اختلال دید و محل قرار گیری سر و گردن می گردد. با کمک این جراحی و بالا بردن محل ابرو ها بیمار چهره ای شاداب و مهربان پیدا می کند و معمولاً جراحی لیفت ابرو بصورت همراه با جراحی های زیبای پلک فوقانی و بسته به شرایط بیمار انجام می شود .

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × چهار =