جراحی بینی در آقایان

هنوز افراد و حتی پزشکانی هستند که اعتقاد دارند جراحی بینی در آقایان انجام نشود ولی‌ جراحان زیبایی بینی هستند که معتقدند که زیباسازی و تناسب اندام و اعضا حق هم خانمها و هم آقایان میباشد. البته تفاوتهای زیادی بین دو جنس از نظر ساختمان بینی‌، انگیزه‌ها و روحیات وجود دارد که جراح باید آنها را به دقت مورد بررسی قرار دهد. برخی‌ آقایان درک روشنی از انگیزه‌ها و دلایل انجام جراحی بینی ندارند و یا بعضی ممکن است انتظارات غیر واقعی و ایده آلیستی داشته باشند. در نتیجه پس ازجراحی بینی هم به هیچ وجه راضی‌ نشده که دچار مشکلاتی شوند. جراح زیبایی بینی  باید این افراد را مورد ارزیابی دقیق قرار داده و از انجام جراحی بینی در افرادی با شخصیت متزلزل جدا اجتناب نماید.

از نظر ساختمانی تفاوتهای قابل ملاحظه ای بین بینی‌ خانمها و آقایان وجود دارد. آقایان دارای بینی‌ بزرگتر و محکمتر با پوست ضخیمتر و استخوان و غضروف قویتری میباشند، بنابراین نتیجه جراحی بینی در آنان متفاوت است.

تفاوتهای اصلی‌ جراحی بینی در آقایان و خانم ها

۱- زاویه بین پیشانی و بینی(Nasofrontal Angle)‌ در آقایان کمی تنگتر (حادتر) از خانمهاست.
۲- زاویه مطلوب بین بینی‌ و لب(Nasolabial Angle) در خانمها حدود ۹۵ تا ۱۰۵ و در آقایان ۹۰ تا ۹۵ درجه است.
۳- خط پشت بینی‌ از نیمرخ در آقایان کاملا صاف و در خانمها کمی‌ شیبدار است.
۴ -طول بینی‌ در آقایان بیشتر است.
۵- برجستگی نو‌ک بینی‌ (فاصله نو‌ک تا صورت در نیمرخ) در آقایان بیشتر است.
۶- در نمای روبرو عرض بینی‌ در تمام نقاط از جمله در نو‌ک بینی بیش از خانم هست.

همچنین مدت زمان تورم، ترمیم و نتیجه نهایی جراحی بینی در آقایان بیش از خانمهاست. بنابرین نباید انتظار بینی‌ ظریف و کوچک را در آقایان داشت و چنانچه آقائی درخواست بینی‌ ظریف کرد درخواستی غیر منطقی است و جراح زیبایی بینی  باید از این جراحی احتراز کند.

بهترین نتایج جراحی زیبایی بینی آقایان

بهترین نتایج جراحی زیبایی بینی در مردان زمانی بدست می اید که هم جنبه های جراحی زیبایی و هم عملکرد بینی مد نظر قرار گیرد. رینوپلاستی آقایان اصلاح‌ جراحی‌ ساختمان‌ خارجی‌ بینی ‌برای‌ رفع‌ نقص‌های‌ زیبایی‌ یا عملکردی‌ مادرزادی‌ و اکتسابی‌ بینی‌ است‌. بیماران‌ ابتدا در مورد گرفتگی یک‌ طرفه‌ یا دو طرفه‌ بینی‌، مشکلات سینوس‌های‌ اطراف بینی‌، ضربه‌ بینی‌ یا سابقه‌ جراحی ‌پیشین‌ بر روی‌ بینی مورد پرسش قرار می‌گیرند. نظرات ‌بیمار در مورد ظاهر بینی‌ خود ارزیابی‌ می‌شود.

هم‌ ساختمان‌ داخلی‌ و هم‌ ساختمان‌ خارجی‌ بینی‌ مورد معاینه‌ قرارمی‌گیرند. از نمای‌ نیمرخ‌، تناسب بینی‌ با دیگر قسمت‌های‌ صورت‌ بررسی‌ می‌شود. یک سوم بالایی بینی استخوانی‌است و دوسوم پائینی آن غضروفی‌ می باشد. در نمای‌ نیم‌رخ، برآمدگی‌ پشت ‌بینی‌ و افتادگی‌ نوک‌ بینی‌ مورد بررسی‌ قرار می‌گیرد. اصولا معیارهای زیباشناسی بینی در آقایان کمی متفاوت از زنان است و مردان بعد از عمل بیشتر از زنان ابراز نارضایتی می کنند بنابراین بررسی بیشتری قبل از عمل جراحی زیبایی بینی لازم دارند. روشهای عمل در هر دو جنس مشابه می باشد.فتو گرافی قبل از عمل ضرورت دارد.

به‌ طور کلی‌، جراحی زیبایی بینی، دستیابی‌ به‌ اسکلت ‌استخوانی‌ و غضروفی‌ از طریق‌ برش‌ داخل‌ یا خارج‌ بینی‌، بر اساس‌ موقعیت‌ ناهنجاری‌ است‌. می‌توان‌ قوزهای ‌استخوانی‌ و غضروفی‌ را متناسب‌ کرد و اندازه‌ و شکل‌ نوک ‌بینی‌ را تغییر داد. نقایص‌ گوناگون‌ بینی‌ را می‌توان‌ با کاستن ‌بافت‌، برطرف‌ و با افزودن‌ بافت‌ها استتار کرد. برای‌دستیابی‌ به‌ این‌ هدف‌ استفاده‌ از بافت‌های‌ خودی‌ نظیر غضروف‌ تیغه بینی پیشنهاد می‌شود، چون‌ کاشت‌ مواد مصنوعی‌ در بینی‌، با عوارض‌ فراوانی‌ همراه‌ است‌. پس‌ از برش‌های‌ مختلف‌ و دسترسی‌ به‌ اسکلت‌ غضروفی‌ و استخوانی‌ بینی، اعمال مختلف و متنوعی بر روی ساختمان های داخل بینی صورت می گیرد که بر حسب نوع بینی متفاوت است.

* انواع جراحی زیبایی بینی عبارتند از ؛

مقالات مرتبط

۱- اصلاح‌ ناهنجاری و انحراف تیغه‌ بینی‌ (سپتوپلاستی).
۲-  برداشتن‌ قوز استخوانی‌ و غضروفی‌.
۳-  ترمیم‌ نوک‌ بینی‌ مانند باریک‌ کردن‌ و بالا بردن.
۴-  بریدن استخوان های بینی جهت‌ باریک‌ کردن‌ قسمت‌ فوقانی‌ و میانی‌ بینی‌.
۵- جراحی زیبایی بینی با استفاده از افزودن‌ پیوندهای‌ استخوانی‌ و غضروفی‌ در موارد ضعف‌ حمایتی‌ اسکلت‌ بینی‌ یا دفورمیتی‌هایی‌ مانند بینی‌زینی‌ شکل‌.

 

در سالهای اخیر به دنبال افزایش شدید تقاضا جهت جراحی بینی، تعداد متقاضیان مرد جهت عمل زیبایی بینی به شدت افزایش یافته است لذا توجه ویژه ای به جراحی بینی در مردان می شود.

بین جراحی بینی در مردان و زنان تفاوتهای ظریفی وجود دارد، در جراحی بینی مردان بایستی از برداشت زیاد از ناحیه  پشت بینی و ایجاد قوس به درون در حد امکان اجتناب کرد بلکه باید دورسوم یا پشت بینی صاف ایجاد کرد. نمای پشت بینی صاف در مردان زیباتر است.

جراحی بینی

زاویه بین کولوملا و لب در مردان حدود ۹۰ تا ۱۰۰ درجه ارجح است، این موضوع بر خلاف زنان است که بینی سر بالاتر اولویت دارد.

در اکثر مردان، پوست کلفت تر از حد می باشد این امر باعث می شود مدت زمان کاهش تورم بعد از جراحی بینی مردان نسبت به زنان طولانی تر باشد و در خیلی از مردان نیاز به تزریق مکرر تریامسینولون جهت کاهش تورم یعد از عمل بینی است.

حفظ تنفس و عملکرد بینی در جراحی بینی مردان با توجه به فعالیت فیزیکی زیادتر در مردان بسیار ضروری است.

در مردان به علت شکستگی های بیشتر بینی و ضربات مکرر به بینی شانس کج بودن بیشتر است. لذا تاکید بر استئوتومی دقیقتر و مکرر باعث متحرک شدن استخوان بینی و صاف شدن بینی می شود.

امروزه خیلی از مراجعه کنندگان جهت جراحی زیبایی بینی در خواست بینی عروسکی و فانتزی دارند تاکید می کنم این امر در جراحی بینی مردان منجر به بد شکلی بینی می شود و باید در جراحی بینی مردان از بینی فانتزی تا حد امکان اجتناب کرد.

نکته دیگری که باید در جراحی بینی در مردان حتما بررسی شود مسئله روحی و شخصیتی بیمار متقاضی جراحی زیبایی بینی است. اختلالات شخصیت در مردان متقاضی به نسبت زنان بیشتر است، لذا در بعضی از اوقات صلاح بر مشاوره روانپزشکی قبل از انجام عمل زیبایی بینی می باشد. تاکید می شود حتماً از مردان متقاضی جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی باید در مورد مسئلی مانند وسواس و افسردگی سوال دقیق شود و در صورت وجود این مسائل از جراحی بینی در مردان اجتناب شود.

به طور خلاصه جراحی بینی در مردان توجهات ویژه ای نیاز دارد و چه از لحاظ تکنیک و چه از لحاظ روانشناسی ظرافت بیشتری نسبت به خانمها نیاز دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.