تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی بینی / معیارهای عمل جراحی زیبایی بینی خوب و موفق چیست؟
۸ دقیقه
جراحی زیبایی بینی

معیارهای عمل جراحی زیبایی بینی خوب و موفق چیست؟

آنچه می خوانید...

بدون شک عمل جراحی زیبایی بینی پر طرفدارترین عمل زیبایی در کشور ما است. سالانه بسیاری از خانم‌ها و آقایان داوطلب انجام جراحی زیبایی بینی هستند. کلینیک‌ها و افراد متخصص زیادی نیز در این باره فعالیت می‌کنند. اما قطعا همه‌ی آن‌ها نتوانسته‌اند آن طور که باید موفق و شایسته عمل کنند.گاهی شنیده می‌شود که برای برخی افراد نتیجه‌ای که از عمل جراحی بینی انتظار داشتند، حاصل نشده است. به دلیل اینکه آن ها با معیارهای زیبایی بینی آشنایی ندارند.

هم‌چنین خطا و قصور، در انجام عمل سخت و پیچیده‌ی جراحی بینی، دور از انتظار نیست. بدیهی است همه‌ی افراد متخصص در یک زمینه، به عالی‌ترین حد ممکن یک کار را انجام نخواهند داد. بلکه شما برای رفتن نزد یک پزشک یا جراح، سعی می‌کنید با تحقیق و پرس و جو، طبق تجربیات دوستان و آشنایان بهترین گزینه‌ی ممکن را انتخاب کنید. در این مقاله به شما می‌گوییم که یک عمل جراحی زیبایی بینی موفق چه ویژگی‌هایی دارد.

 

عمل جراحی زیبایی بینی

وقتی شخصی را در روبروی ما قرار دارد، اولین چیزی که از او خواهیم دید، صورت وی است. در صورت نیز اعضای مختلف توجه ما را جلب خواهد کرد. بینی که عضو مرکزی چهره است، در صورتی که هر گونه مشکلی داشته باشد بیشتر از سایر اعضا در معرض دید خواهد بود. شناخت معیارهای زیبایی بینی از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین چندان عجیب نیست که جراحی بینی تا این حد مهم و پر طرفدار شود.

در افرادی که شکل سه بعدی بینی آن‌ها حالت طبیعی یا زیبای مورد انتظار وجود نداشته باشد، احساس نیاز به زیبا سازی  حقی بدیهی خواهد بود. بنابراین فرد در اولین فرصت به کلینیک زیبایی مراجعه کرده و با دکتر متخصص در این زمینه مشورت خواهد کرد. اما مساله‌ی اصلی کلینیک زیبایی و پزشکی است که زمام امور را در دست می‌گیرد. زیرا اوست که نتیجه‌ی نهایی و رضایت بیمار را از عمل جراحی بینی تامین می‌کند.

جراحی زیبایی بینی در صورت رضایت بخش بودن، یک بینی طبیعی و متناسب با اجزای صورت فرد را خواهد ساخت. این مساله موجب افزایش احساس خوشایند در وی و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس می‌شود. در صورتی که اگر خلاف این مساله اتفاق بیفتند، به لحاظ دیده شدن بینی در تمامی لحظات، و ارتباط تنگاتنگ آن با سایر قسمت‌ها تاثیر بدی بر روی زیبایی بیمار خواهد گذاشت.

عمل جراحی بینی از اوایل سنین بلوغ در نوجوانان و جوانان، تا سنین میانسالی و حتی در افراد مسن نیز قابل انجام خواهد بود. لازم به ذکر است که انجام این جراحی در افراد مسن موجب بهبود افتادگی بینی و در نتیجه بهبود تنفس در آن‌ها خواهد شد.

عمل جراحی زیبایی بینی

 

انتظارات داوطلب از عمل جراحی زیبایی بینی چیست؟

انتظارت مردم از یک عمل زیبایی موفقیت آمیز بسیار مختلف است، اما گزیده‌ای از آن‌ها را برایتان شرح خواهیم داد. این افراد از انجام عمل زیبایی اهداف گوناگونی دارند، از جمله کسب اعتماد بنفس بیشتر، رضایت در زندگی زناشویی، جلب رضایت بستگان و دوستان، کسب موقعیت‌های بهتر در ازدواج و مانند آن.

اما مساله‌ای که باید حتما به آن توجه شود، این است که وضعیت روحی و روانی فرد در رضایت نهایی تاثیر زیادی خواهد داشت. برای مثال اگر داوطلب شخصیتی فوق کمال طلب یا وسواسی داشته باشد، از نتیجه‌ی مطلوب نیز رضایت نخواهد داشت. هم چنین افرادی که بیش از حد تحت تاثیر دیگران بوده و استقلال فکری و شخصیتی نداشته باشند، نه تنها در عمل زیبایی، بلکه در بسیاری جوانب زندگی خشنود نخواهند بود.

چیزی که مشخص است، باید انتظارات عجیب و غیر منطقی از عمل جراحی بینی را کنار گذاشته و توقع واقع بینانه‌ای داشته باشیم. زیرا بر خلاف تصور عموم، در جراحی بینی حد و مرز مشخصی وجود دارد.

  • از بین رفتن تورم: تورم بینی بعد از عمل، مساله‌ای زودگذر و نیازمند زمان است که حساسیت بیش از حد برخی افراد را بر می‌انگیزد.
  • محو شدن جای زخم و بخیه: جای برش‌ها و بخیه‌های یک جراح ماهر، به مرور زمان از بین خواهند رفت. پس نیازی نیست نگرانی بابت آن‌ها نگران باشید.
  • در نظر گرفتن نوع بینی و بافت هدف: نوع بینی بسته به استخوانی یا گوشتی بودن بر نتیجه‌ی نهایی تاثیر گذار است. این مساله باید توسط پزشک در نظر گرفته شود.
  • نداشتن درد: بر خلاف تصور عموم مردم، عمل جراحی زیبایی بینی درد قابل توجهی ندارد.
  • عدم ایجاد عوارض تنفسی: داوطلب عمل، انتظار دارد عمل جراحی تا جایی به کوچک کردن بینی بپردازد که تنفس فرد دچار مشکل نشود.
  • شکلی متناسب با صورت: این موضوع مستلزم بررسی‌های متخصص زیبایی است که به مهارت پزشک شما بستگی دارد.
  • مشاهده‌ی فرم نهایی بینی قبل از عمل: این کار را اغلب جراحان زیبایی حاذق امروزی برای شما انجام خواهند داد. در واقع آن‌ها شکل نهایی بینی را قبل از عمل جراحی بینی شبیه سازی می‌کنند.
  • بالا بردن نوک بینی و جلوگیری از افتادگی آن در هنگام خنده: این مورد نیز مساله‌ای است که متخصصان زیبایی در نظر دارند.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی نیمه فانتزی

عمل زیبایی موفقیت آمیز

 

عمل جراحی راینو پلاستی

این عمل زیبایی جهت اصلاح ساختمان خارجی بینی انجام می‌شود که نقص‌های این عضو حساس را بر طرف می‌کند. این نواقص ظاهری می‌توانند دلایل ارثی و مادر زادی باشند، یا دلایل اکتسابی مانند تصادف و ضربه‌ی سنگین.

قبل از این جراحی، بیمار متقاضی عمل جراحی بینی در مورد مشکلات عدیده‌ی تنفسی، سینوسی یا جراحی‌های قبلی بررسی و معاینه می‌شود. برآمدگی پشت بینی، افتادگی نوک آن، و تمامی خصوصیات باید جزء به جزء بررسی گردند. سپس مطابق میل بیمار، تجربه‌ی زیبایی شناختی پزشک و بالاخص تناسب اعضای صورت وی، شکل نهایی پس از عمل مشخص خواهد شد.

در یک دید کلی از عمل راینو پلاستی، باید از طریق برش داخلی یا خارجی پوست بینی، به غضروف و استخوان زیر آن دسترسی پیدا کرد. سپس اصلاح قوزهای استخوانی و ناهنجاری‌های غضروفی ممکن خواهد شد. نوک و اندازه‌ی کلی بینی نیز به تناسب با سایر اعضای صورت قابل تغییر است. در حقیقت در عمل جراحی زیبایی هر گونه نقص ظاهری در بینی را با کاستن یا افزودن بافت‌ها یا تقویت و اصلاح استخوان تصحیح می‌کنند.

مراحل کلی زیر در این عمل صورت می‌گیرند:

۱- اصلاح ناهنجاری، انحراف و قوز در استخوان و غضروف

۲- ترمیم و اصلاح نوک بینی

۳- شکسن یا برش استخوان‌های بینی برای باریک کردن آن

۴- افزودن پیوندهای مورد نیاز استخوان و غضروف

۵- بخیه زدن پوست بینی و در نهایت گچ گرفتن آن

عمل جراحی راینو پلاستی

 بیشتر بخوانید: جراحی زیبایی پلک

معیارهای موفقیت عمل جراحی زیبایی بینی چیست؟

ملاک‌های متعددی برای موفقیت آمیز دانستن جراحی زیبایی وجود دارند. در زیر برخی از آن‌ها را ذکر می‌کنیم:

۱- فرم نهایی بینی بعد از عمل جراحی بینی با سایر اجزای صورت متناسب باشد. در حقیقت یک ارتباط منطقی و خوشایند با چشم‌ها، لب‌ها و گونه‌ها برقرار شود.

۲- شکل نهایی حاصل شده باید زیباتر از بینی قبلی به نظر برسد. یک انحنای طبیعی در کنار تناسب بسیار ایده آل به نظر می‌رسد.

۳- تا حد امکان، بینی به قدری طبیعی به نظر برسد که گویی عمل جراحی بینی انجام نشده است.

۴- تشخیص کارهایی که در جراحی باید انجام شود تا نتیجه‌ی مطلوب شود، قبل از عمل و توسط ارائه‌ی یک تصویر مشخص از بیمار انجام شود.

این تشخیص سه مرحله‌ی لازم دارد:

۱- آندوسکوپی برای تعیین آناتومی داخل بینی

۲- راینومانومتری برای بررسی راه عبور هوا (مسیر تنفسی)

۳- آکوستیک راینومتری  برای مشخص کردن موانع و تنگی‌های درون حفره‌ی بینی

۴- انحراف تیغه‌ی بینی در صورت وجود برطرف شده و تنفس بهبود یابد.

۵- در مورد جراحی بینی‌های گوشتی، روش‌های مختلف شناخته شده برای تقویت اسکلت آن و حمایت از بافت‌های نرم بینی عملی شود.

۶- برطرف کردن و اصلاح  قوز موجود در طول بینی با روش‌های تایید شده‌ی جدید انجام شود. زیرا که روش‌ها و تکنولوژی‌های قدیمی عمل جراحی بینی نقایص خاصی داشتند.

۷- روش‌های نوین در عمل جراحی به کار گرفته شوند که عیوب روش‌های قدیمی را ندارند. برای مثال در روش های پیشین برای عمل زیبایی بینی، قسمتی از بافت آن را حذف می‌کردند. در حالی که در روش‌های جدید فرم استخوانی آن را اصلاح می‌کنند.

۸- برای برطرف نمودن افتادگی بینی از روش‌های تقویتی استفاده شود. این روش‌ها کمک می‌کنند دوام فرم بینی در طی افزایش سن حفظ شده و دچار افتادگی نشود.

۹- سوراخ‌های بینی به هیچ وجه دستکاری و کوچک نشوند. یکی بینی عروسکی با سوراخ‌های ریز اصلا وجهه‌ی زیبایی به چهره نخواهد داد.

۱۰- یک جراحی موفق باید در شرایطی انجام شود که برش‌ها و زخم‌های حاصل از آن حداقل ممکن باشد. در این صورت درد و ناراحتی‌های پس از پایان عمل، ورم و خون مردگی نیز بسیار کم خواهد بود.

معیارهای موفقیت عمل جراحی زیبایی بینی

در این مقاله تا حدی با عمل جراحی زیبایی بینی آشنا شدیم. هم چنین ملاک های موفقیت آمیز بودن آن را ذکر کردیم. همانطور که می دانید برای کسب رضایت از عمل جراحی بینی، باید از کلنیک معتبر و پزشک حاذق بهره گرفت. امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید و موثر واقع شده باشد.

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =