تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی زیبایی / درمان افتادگی پوست صورت با روش های سفت کردن پوست
۷ دقیقه
درمان شلی و افتادگی پوست صورت با روش های سفت کردن پوست

درمان افتادگی پوست صورت با روش های سفت کردن پوست

آنچه می خوانید...

درمان شلی و افتادگی پوست صورت با روش های سفت کردن پوست

طبیعی است که با افزایش سن، پوست به دلیل کاهش کلاژن و الاستین، شل می‌شود. کلاژن و الاستین مسئول توانایی پوست برای حفظ شکل طبیعی است، اما هر چه سن بیشتر می‌شود، این رشته‌ها از بین رفته و پوست شروع به کشش و شل شدن می کند.
ممکن است پوست به دلیل قرار گرفتن زیاد در معرض اشعه‌های مضر خورشید، سال‌ها سیگار کشیدن، چاقی، کاهش وزن سریع، رژیم غذایی ضعیف یا کم آبی بدن حالت الاستیک خود را از دست دهد.
با وجود این که محصولات بی‌شماری وجود دارند که بدون نسخه فروخته می‌شوند و ادعا می‌کنند پوست شما را جوان  کرده و باعث کاهش شل شدگی پوست می‌شوند، تنها چند روش انتخابی وجود دارد که واقعا این کار را انجام می‌دهند.

علل

افزایش سن
رایج‌ترین علت شلی پوست، افزایش سن است. سن پوست نیز، مانند سن دیگر نقاط بدن، افزایش می‌یابد و بنابراین طبیعی است که کم‌کم ظاهر جوان خود را از دست بدهد. پوست نیاز به کلاژن و الاستین کافی دارد تا سفت و محکم مانده و خوب به نظر برسد. این پروتئین‌ها در دوران جوانی به مقدار زیادی در بدن وجود دارند، اما با افزایش سن مقدار این پروتئین‌ها نیز کاهش می‌یابد. این کاهش باعث شل‌ شدن پوست و پیرتر به نظر رسیدن آن می‌شود.

فقدان کلاژن
علاوه بر فقدان کلاژن و الاستین، افزایش سن عضلات ضورت نیز باعث شل شدگی پوست می‌شود. جاذبه‌ی زمین یک نیروی بسیار قوی است که هرروزه بر بدن شما وارد شده و آن را به سمت پایین می‌کشد، بنابراین طبیعی است که پوست کم‌کم در برابر این نیرو تسلیم شده و شل و افتاده شود.

قرارگیری در معرض نور خورشید
دومین علت رایج افتادگی و شل شدگی پوست صورت قرار گیری طولانی مدت در معرض نور خورشید است. اشعه‌های خورشید دارای نور ماوراء بنفش هستند که به مرور زمان آسیب های جدی به سلول‌های پوست وارد می‌کنند. قرارگیری در معرض نور خورشید به اندازه‌ی معمولی و نرمال در دراز مدت هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند اما افرادی که مرتب در معرض اشعه‌های برنزه‌ کننده‌ی نور خورشید قرار دارند ممکن است دچار شل شدگی پوست شود زیرا مدت طولانی در اشعه‌های ماوراء بنفش بوده است. این اشعه‌های قوی خورشید به کلاژن و الاستین آسیب رسانده و روند افزایش سن را سرعت می‌بخشند.

کاهش وزن
سومین علت رایج شلی و افتادگی پوست صورت، کاهش وزن در افراد چاق و دارای وزن اضافی است. اگر در مدت زمان کوتاه، وزن زیادی را از دست بدهید، احتمال اینکه دچار پوست شل وافتاده شوید بسیار زیاد خواهد بود. اگر وزنتان افزایش یابد پوست کم‌ کم کشیده شده و باز می‌شود اما اگر چاق شوید نمی‌تواند سفت شده و به حالت کوچک‌تر خود برگردد. همین باعث می‌شود که پوست بدن و صورت شما افتاده و شل باقی بماند.

افتادگی پوست
افتادگی پوست

درمان

کرم و لوسیون

محصولات بدون نسخه‌ای وجود دارند که می‌توانند برای  سفت کردن پوست‌های شل بسیار مفید باشد. اکثر این محصولات به  شکل لوسیون و یا سرم بوده  و می‌توانند به افزایش توانایی پوست در بهبودی سریع خود کمک کنند. همچنین محصولات رتینول نیز می‌توانند در ساخت سلول‌های جدید و بهبود ظاهر شل شده ی پوست صورت کمک کنند‌.
این محصولات بیشتر شبیه محصولات کلاژن طراحی شده‌اند تا سلول های پوست را هدف قرار داده و سرعت ترن اور سلولی (بدین معنی که سلول‌های قبلی مرده و به سطح می‌آیند و سلول‌های تازه و نو در زیر آنها فعالیت خود را شروع می‌کنند) را افزایش دهند.

بوتاکس

بوتاکس یکی از محبوب‌ترین درمان‌های تزریقی در جهان است. این روش معمولا برای کاهش شلی پوست صورت و ایجاد یک پوست جوان‌تر و شاداب‌تر استفاده می‌شود. بیماران بوتاکس را دوست دارند زیرا روشی غیر تهاجمی و بدون جراحی است که اثرات زیبایی بخشی ظریف و قابل توجهی دارد. قبل از درمان باید محل مورد نظر را تمیز کرد. ممکن است از یک داروی بیحسی موضعی برای جلوگیری از ایجاد ناراحتی در حین تزریق استفاده شود. مقدار بسیار کمی از بوتاکس به عضلاتی از صورت که با انقباض خود باعث ایجاد چین و چروک شده‌اند تزریق می‌شود. از آنجا که این محصول به پوست تزریق می‌شود، ممکن است کمی هنگام تزریق احساس سوزش داشته باشید اما دردناک نخواهد بود. تعداد دفعات تزریق به اندازه محل درمان و میزان اصلاح مورد نظر بستگی دارد. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که پس از درمان، روی محل تزریق یخ قرار دهید. ممکن است کمی قرمزی و کبودی در محل درمان ایجاد شود اما این عوارض جانبی به زودی برطرف می‌شوند. پس از درمان با بوتاکس، پوست شما نرم‌تر و سفت‌تر بنظر می‌رسد و جوان شده و از شر پوست شل خلاص می‌شوید.

تزریق ژل

تزریق ژل معمولا برای انجام لیفت صورت استفاده می‌شود و پس از یک مرتبه درمان با این روش پوستی جوان‌تر و ظاهری جذاب‌تر خواهید داشت. شلی پوست در اثر از بین رفتن کلاژن و الاستین زیر پوست ایجاد می‌شود. ژل‌ها با افزایش حجم پوست، همان تاثیر کلاژن و الاستین را در سطح زیرین پوست ایجاد می‌کنند. محل تزریق با یک ماده‌ی آنتی باکتریال تمیز می‌شود. معمولا تزریق در هر محل تنها چند دقیقه طول می‌کشد. مراحل تزریق، ماساژ و ارزیابی نتایج انجام شده و سپس در صورت نیاز تزریق دیگری انجام می‌شود. تمام فرآیند درمان، با توجه به تعداد محل‌هایی که به درمان نیاز دارند، ممکن است بین ۱۵ دقیقه تا یک ساعت طول بکشند. پس از تزریق می‌توانید برای کاهش ناراحتی و تورم از کمپرس یخ استفاده کنید. هرچند ممکن است محل تزریق به مدت یک تا دو روز کمی حساس باشد اما معمولا درد آن به اندازه‌ای نیست که نیاز به دارو داشته باشد.

سفت کردن پوست با لیزر

سفت کردن پوست با لیزر روش بسیار موثری بوده و برای افرادی مناسب است که قسمت کوچکی از صورت آنها افتاده یا شل و بدحالت است. این روش کمی تهاجمی و بدون جراحی است که دوره‌ی بهبودی ندارد. درمان با این روش سریع بوده، نیاز به داروی بیهوشی نداشته و نتایج حاصل به مرور زمان بهتر و بیشتر می‌شوند.

در هنگام انجام عمل سفت کردن پوست با لیزر، لیزر روی طول موج ۱۳۱۹ تنظیم می‌شود. لیزر به لایه های عمیق پوست محل درمان هدایت شده و کم کم بافت را گرم می‌کند تا روند درمان توسط بدن شروع ‌شود. لیزر می‌تواند بافت‌های عمقی را گرم کند بدون این که به لایه‌های دیگر صورت آسیب برساند. گرمای حاصل از اشعه‌های لیزر باعث انقباض بافت و بدن و در نتیجه تولید کلاژن بیشتر می‌شود. بازسازی کلاژن در طول زمان منجر به بهبود ظاهر شل صورت می‌شود. درمان ۳۰ دقیقه طول می‌کشد، و برای کسب نتایج بهتر چند جلسه درمان توصیه می‌شود. جلسات با فواصل سه هفته‌ای بوده و معمولا سه تا چهار جلسه برای درمان موثر کافی است.

لیفت صورت

جراحی لیفت صورت تنها جراحی زیبایی است که عضلات زیرین را سفت کرده، چربی‌های اضافی را برداشته و پوست صورت را دوباره روشن و درخشان می‌کند.

برای لیفت صورت، مانند روش‌های قدیمی، شکافی در خط مو در اطراف شقیقه ایجاد می‌شود. این شکاف تا دور گوشها ادامه یافته و در پایین‌ترین قسمت جمجمه تمام می‌شود. پزشک چربی‌ها را تراشیده، عضلات زیرین را سفت کرده و بافتهای نرم را تغییر می‌دهد تا در قسمت پایین صورت و گردن تراشیدگی بیشتری داشته باشد. سپس پوست بر روی خطوط تازه شکل گرفته قرار داده شده و پوست اضافی برداشته می‌شود. جراح  ازپوست و بافت نرم موجود در طول برش اصلی محافظت می‌کند. لیفت صورت به روش کلاسیک یک گزینه عالی برای افرادی است که به دنبال جامع ترین روش برای سفت کردن صورت هستند. پس از عمل لیفت صورت، ممکن است در چند روز اول کمی احساس ناراحتی داشته باشید. برای رفع این ناراحتی داروهای ضد درد برای شما تجویز می‌شود. در چند روز اول صورتتان متورم می‌شود اما با پیشرفت درمان، این تورم برطرف می‌گردد.

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یک =