تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی بینی / مقایسه جراحی باز بینی با جراحی بسته بینی
۷ دقیقه
مقایسه جراحی باز بینی با جراحی بسته بینی

مقایسه جراحی باز بینی با جراحی بسته بینی

آنچه می خوانید...

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

رینوپلاستی: فرق روش باز و بسته جراحی بینی

بسیاری از بیماران نمی‌دانند که عمل جراحی زیبایی بینی سابقه تاریخی طولانی دارد اما در سالیان اخیر بحث‌های زیادی در مورد روش‌های تکنیکی عمل رینوپلاستی بین پزشکان وجود داشته است. بیمارانی که به دنبال انجام عمل بینی بوده‌اند بدون شک در مورد این که عمل جراحی باز بینی برای آنها مناسب است یا جراحی بسته بینی بحث‌های زیادی انجام داده‌اند. با این که پزشکان بر این باورند که اهداف زیبایی بیماران و ساختار و آناتومی بینی آنها مشخص کننده نوع عمل است، ما می‌خواهیم در مورد تفاوت‌های این روش‌ها صحبت کرده و مزایای هر یک از آنها را شرح دهیم.

اگر شما تمایل به انجام عمل جراحی بینی دارید باید در مورد انجام عمل جراحی باز بینی و عمل جراحی بسته بینی تصمیم‌گیری کنید. متخصص جراحی زیبایی بینی قادر به تعیین روش و نوع عمل جراحی زیبایی بینی مناسب برای شما در جلسه مشاوره هستند. شما باید به طور شفاف در مورد اهداف جراحی بینی خود صحبت کرده و سوابق کامل پزشکی شامل سوابق دندانپزشکی خود را با جراح در میان بگذارید تا وی بهترین روش را که می‌تواند شما را به اهدافتان برساند تعیین نماید.

انتخاب یک جراح زیبایی مجرب و متبحر برای انجام عمل رینوپلاستی از اهمیت زیادی برخوردار است و می‌تواند شما را در دست‌یابی به نتایج مطلوب مطمئن‌تر سازد. شما می‌توانید برای طرح سؤالات خود درباره روش‌های جراحی زیبایی بینی با شماره‌های ۲۲۷۹۳۰۲۵ و ۴۴۷۶۳۱۱۰ تماس حاصل فرمایید.

جراحی زیبایی بینی چیست؟


رینوپلاستی یک روش شگفت‌انگیز برای بهبود ظاهر و عملکرد بینی است. پزشکان متوجه هستند که یک تغییر کوچک در ظاهر بینی می‌تواند تأثیر چشمگیری در تصویر فردی شخص داشته باشد. از آنجا که بینی نقش عمده‌ای در تنفس دارد باید عمل جراحی زیبایی بینی توسط یک جراح مجرب انجام شود.

چه کسانی متقاضی مناسب برای هر دو نوع عمل جراحی بینی هستند؟


rinobaz1

بیمارانی که باید پل بینی آنها ترمیم شود می‌توانند عمل بسته بینی را انجام دهند. معمولاً گفته می‌شود که عمل جراحی بسته بینی برای افرادی که نیاز به ایجاد تغییرات در حد متوسط دارند مناسب است. افرادی که می‌خواهند نوک بینی خود را ترمیم کنند باید عمل جراحی باز بینی را انتخاب کنند. اگر افراد قوز شدید بینی داشته باشند که نیاز به انجام عمل‌های سنگین‌تر دارد باید عمل جراحی باز بینی را انجام دهند.

از آنجا که با انجام عمل جراحی باز بینی می‌توان تغییرات چشمگیری در بینی ایجاد کرد افرادی که به دنبال ایجاد تغییرات اساسی در ساختار بینی خود هستند باید این نوع عمل را انجام دهند. یک جراح زیبایی متبحر این عمل را به گونه‌ای انجام می‌دهد که حداقل بافت اسکار (جای زخم) پس از عمل باز بینی باقی بماند؛ به عبارت دیگر، افرادی که به دنبال ایجاد تغییرات جزئی یا اصلاح پل بینی خود هستند و نمی‌خواهند نوک بینی خود را تغییر دهند یا تغییراتی که باید در نوک بینی آنها ایجاد شود جزئی است بهتر است از رینوپلاستی بسته بهره ببرند.

مقایسه جراحی باز بینی با جراحی بسته بینی


rinobaz2

عمل‌های جراحی بینی به دو دسته تقسیم می‌شوند. در عمل جراحی باز بینی، جراح بینی را در حین انجام عمل می‌شکافد در حالی که در عمل رینوپلاستی بسته شکاف در یکی از نوستریل‌ها یا سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود. در ادامه ما در مورد تفاوت این دو نوع عمل جراحی توضیحاتی را ارائه می‌کنیم.

در خلال جلسه مشاوره شما باید اهداف زیبایی خود را به طور واضح بیان کنید. جراح دستورالعمل‌هایی را برای قبل از انجام عمل جراحی به شما می‌دهد که شامل شروع یک رژیم ویتامینی برای تسریع در روند بهبودی و پرهیز از مصرف برخی غذاها در رژیم غذایی در روز قبل از انجام عمل جراحی است. وی همچنین در مورد مراقبت‌های پس از عمل نیز با شما صحبت می‌کند.

نحوه انجام عمل باز بینی

rinobaz3

جراح در خلال عمل جراحی باز بینی یک شکاف کوچک روی قسمت خارجی بینی بین دو سوراخ بینی و یک شکاف دیگر در داخل بینی ایجاد می‌کند. شکاف‌های ایجادشده معمولاً به شکل زیگزاگ بوده و تقریباً به سرعت بهبود می‌یابند و اسکار کمی از خود به جای می‌گذارند.

جراح در عمل جراحی باز بینی پوست بینی را عقب برده تا بتواند به غضروفی که باید از روی بینی برداشته شود دسترسی پیدا کند و آن را بردارد یا تغییر شکل دهد تا بینی به ظاهر مطلوب خود برسد. زمانی که غضروف اصلاح شد، بافت شکافته شده بخیه شده و بینی پانسمان می‌شود تا بهبودی حاصل شود.

مزایای عمل جراحی باز بینی

 • باعث می‌شود که عمل پیوند ساده‌تر انجام شود.
 • تمام قسمت‌های غضروف بینی در دسترس قرار می‌گیرد و جراح می‌تواند به دقت عمل را انجام دهد.
 • جراح می‌تواند آناتومی و ساختار بینی را به دقت مورد بررسی قرار دهد.

معایب عمل جراحی باز بینی

 • در این روش نمی‌توان دست‌یابی به نتایج مطلوب‌تر را نسبت به روش‌های جراحی دیگر تضمین نمود.
 • زمان انجام عمل جراحی باز بینی طولانی‌تر از عمل بسته بینی است.
 • معمولاً این عمل سه ساعت یا بیشتر طول می‌کشد.
 • اسکارهای به جامانده ممکن است باعث ضخیم شدن بافت‌ها شود.
 • تورم ایجادشده به دلیل انجام این عمل بیش از سایر عمل‌ها باقی می‌ماند.

عمل بسته بینی

عمل جراحی بسته بینی که به آن تغییر شک بینی هم گفته می‌شود در سال‌های اخیر به یک عمل زیبایی محبوب تبدیل شده است. یک جراح بینی متبحر می‌تواند بینی را تغییر شکل داده، آن را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نماید. وی قادر به تغییر شکل دادن نوک بینی یا باریک کردن سوراخ‌های بینی است. اگر شما به انحراف بینی مبتلا باشید که در آن غضروف یا استخوان بینی جابجا شده و باعث ایجاد مشکلات تنفسی برای شما شده باشد. با جراح زیبایی یا متخصص دارای بورد تخصصی در مورد این که آیا عمل جراحی بسته بینی برای شرایط شما مناسب است یا نه و همچنین در مورد تفاوتان با عمل جراحی باز بینی، مشورت کنید.

نحوه انجام جراحی بسته بینی

rinobaz4

جراحی بسته بینی یک عمل جراحی سرپایی محسوب می‌شود و معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. از آنجا که در این عمل شکاف‌ها در زیر بینی ایجاد می‌شوند و اسکاری پس از انجام عمل مشاهده نمی‌شود، انجام آن نسبت به سایر روش‌ها ترجیح داده می‌شود. اگر بینی شما خیلی بزرگ باشد، جراح پلاستیک به آرامی بینی شما را شکسته و قسمت کوچکی از استخوان آن را برداشته تا به آن تغییر شکل دهد. اگر بینی شما دارای قوز باشد، آن را صاف کرده یا می‌تواند غضروف بینی شما را تغییر شکل داده تا نوک بینی نیز تغییر یابد. زمانی که عمل جراحی به اتمام رسید، جراح شکاف‌ها را بسته و بینی شما را با یک گاز پانسمان می‌بندد تا شکل و ساختار جدید آن حفظ شود.

مزایای جراحی بسته بینی

 • نتایج حاصل از این عمل دائمی است.
 • تصویر شخصی شما از خودتان بهبود یافته و اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد.
 • مشکلات تنفسی شما برطرف می‌شود.

معایب جراحی بسته بینی

 • همیشه احتمال بروز عفونت پس از انجام عمل وجود دارد بنابراین شما باید از نظر سلامتی از وضعیت خوبی برخوردار باشید.
 • خونریزی و تورم ممکن است تا یک هفته ادامه یابد.
 • احتمال واکنش‌های جانبی نسبت به بیهوشی وجود دارد.

بهترین روش


rinobaz5

این دو نوع عمل واقعاً نسبت به هم مزیتی ندارند. هر دو روش نتایج مطلوبی به دنبال دارند. ترجیحات پزشکان عمدتاً به خاطر تجربیات گذشته آنها در انجام هر روش است. جراح در مورد عواملی مانند تورم، کبودی و طول دوران بهبودی در هر دو روش با شما تبادل ‌نظر کرده تا ببیند که کدام روش برای شما مناسب‌تر است. چه شما عمل جراحی باز انجام دهید و چه عمل جراحی بسته بینی را انتخاب کرده باشید، نتایج حاصل از هر دو مشابه هم خواهد بود.

[/vc_column_text][vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjIxODgyMzk2NjI5NiUyMiUzRSUzQ3NjcmlwdCUyMHR5cGUlM0QlMjJ0ZXh0JTJGSmF2YVNjcmlwdCUyMiUyMHNyYyUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGd3d3LmFwYXJhdC5jb20lMkZlbWJlZCUyRjdBQjl3JTNGZGF0YSU1QnJuZGRpdiU1RCUzRDE4ODIzOTY2Mjk2JTI2ZGF0YSU1QnJlc3BvbnNpdmUlNUQlM0R5ZXMlMjIlM0UlM0MlMkZzY3JpcHQlM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html][/vc_column][/vc_row]

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =