تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی زیبایی / نکات مهم درباره جراحی پروتز گونه که تاکنون جایی نخوانده اید
۷ دقیقه
هزینه-جراحی-پروتز-گونه

نکات مهم درباره جراحی پروتز گونه که تاکنون جایی نخوانده اید

آنچه می خوانید...

این روزها اگر نگاهی به صفحات اجتماعی بندازید مشاهده می‌کنید که بیشتر افراد خطوط فک و گونه‌ی متقارن و زیبایی طبیعی دارند، به نظر می‌رسد برخی به اکسیر جوانی دست یافته‌اند، اما حقیقت این است در کنار پیشرفت‌های روز افزون علم پزشکی، جراحی‌های زیبایی نیز پیشرفت قابل چشمگیری داشته‌اند که دست یافتن به صورت متقارن، گونه های برجسته، صورت جوان و شاداب دیگر یک رویای غیر قابل دست یافتن نیست. روش جراحی پروتز گونه برای افزایش حجم گونه و رفع چین و چروک های آن ناحیه انجام می شود و در افزایش جذابیت چهره نقش مهمی دارد.

در این مقاله به بررسی جراحی پروتز گونه می پردازیم و اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار می دهیم. با ما در ادامه همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید.

جراحی پروتز گونه چیست؟

با افزایش سن، پوست بدن شادابی و نشاط خود را از دست می‌دهد، ساختار استخوانی و بافت‌های نرم زیر پوست حجم و استحکام دوران جوانی را به تدریج از دست می‌دهد، این تغییرات در پوست تمام نواحی بدن ایجاد می‌شود اما زمانی که در پوست صورت ایجاد شود از لحاظ زیبایی تاثیر منفی بر اعتماد به نفس افراد می‌گذارد. زمانی که پوست صورت شل می‌شود یکی از نواحی که به سرعت از این تغییرات تاثیر میپذیرد ناحیه گونه می‌باشد، با کاهش حجم گونه، چین و چروک ها بیشتر نمایان می‌شود. اما برای تمام این مشکلات این روزها راه‌حل های متنوعی وجود دارد و بازگرداندن شادابی و جوانی به صورت با جراحی‌های ساده به راحتی قابل انجام می‌باشند. برای بازگرداندن حجم طبیعی و برجسته کردن گونه‌ها معمولا از روش تزریق ژل و یا پروتز استفاده می‌شود، در ادامه به بررسی جراحی پروتز گونه، روش انجام آن، مزای و معایب آن می‌پردازیم.

جراحی-پروتز-گونه
در روش کاشت گونه به روش پروتز، به فرد بیهوشی عمومی داده می‌شود و پس از آن پزشک متخصص برای قرار دادن پروتز، ناحیه‌ی داخلی گونه از بین دندان‌ها و لپ را برش می‌دهد و سپس پروتز را روی استخوان گونه قرار داده و با پیچ ثابت نگه می‌دارد.

پروتز گونه بهتر است یا فیلر؟

شاید برای شما سوال پیش بیاید که پروتز گونه بهتر است یا تزریق فیلر و چربی؟ اگر شما به دنبال حجم دادن گونه‌های خود باشید، با یک جستجوی کوتاه، چندین راه حل متفاوت می‌یابید اما در میان آنها تزریق فیلر و پروتز گونه بیشترین طرفدار را دارند. هر کدام از این روش ها مزای و معایب خاص خود را دارند که پزشک شما با توجه به شرایط موجود و نظر شما تصمیم می‌گیرند که کدام روش برای شما مناسب است و بهترین بازده را دارد.

اگر به دنبال یک روش موقتی برای حجم‌دهی به گونه‌های خود هستید، تزریق فیلر بهترین پیشنهاد برای شما می‌باشد، این روش به سادگی و در مطب پزشک متخصص طی چند دقیقه قابل انجام است، کم هزینه‌ است، احتیاج به مراقب خاصی ندارد و عوارض جانبی آن کمتر است اما مشکل بزرگی که در مورد فیلرها وجود دراد این است که موقتی بوده و بعد از ۶ ماه تا یک سال، حجم ایجاد شده به مرور از بین می‌رود و شما احتیاج به تزریق مجدد پیدا می نمایید، بنابراین اگر به دنبال راه‌حل دائمی هستید جراحی پروتز گونه بهترین پیشنهاد برای شما می‌باشد.

نحوه‌ی انجام جراحی پروتز گونه

ابتدا یک برش کوچک داخل دهان شما ایجاد می‌شود و سپس پروتز گونه در محل مناسب قرار می گیرد، جراح بعد از بررسی تقارن و حالت ایمپلنت ممکن است آن را جابه‌جا کند تا تقارن و تناسب مناسب صورت فرد ایجاد شود، بخیه‌های داخل دهان بعد از ۵ روز خارج می‌شود و سپس شما می‌توانید از گونه‌هایی برجسته و خوش‌حالت برای همیشه لذت ببرید، در این روش هیچ برش یا بخیه‌ای رو پوست صورت شما ایجاد نمی‌شود.

چه افرادی واجد شرایط جراحی ایمپلنت گونه هستند؟

 • افرادی که ساختار گونه‌ی آنها ضعیف است.
 • افرادی که صورتی صاف یا باریک دارند.
 • افرادی که با افزایش سن، حالت گونه‌ی آنها دستخوش تغییرات شده است.
 • افرادی که در ناحیه‌ی گونه چین و چروک‌های قابل مشاهده و عمیق دارند.
 • افرادی که گونه های فرو رفته دارند.
 • افرادی که گودی زیر چشم دارند.
 • افرادی که پوست صورت آنها شل شده و چین های برجسته روی پوست دارند.
 • افرادی که حالت دهان آنها به سمت پایین افتاده است.

اقدامات قبل از جراحی پروتز گونه

 • اگر سیگاری هستید یک هفته قبل و یک هفته بعد از جراحی باید سیگار کشیدن را متوقف کنید.
 • اگر داروی خاصی مانند آسپرین، ویتامین یا مکمل‌های گیاهی مصرف می‌نمایید حتما باید به پزشک خود اطلاع دهید.

خطرات جراحی پروتز گونه

عوارضی که در ادامه ذکر می‌شود عوارض نادری است که به ندرت ممکن است پیش بیاید اما قبل از اقدام به این جراحی باید آنها را بدانید تا با دید باز تصمیم بگیرید.

 • اگر ایمپلنت گونه به صورت نامتقارن و در محل نامناسب قرار بگیرد باعث برهم خوردن تناسب چهره‌ی شما می‌شود و ممکن است عواقب بعدی این مسئله به شدت برای شما غیرقابل تحمل باشد، بنابراین در انتخاب جراح خود نهایت دقت را داشته باشید، به طور حتم جراحی که تجربه‌ی کافی را داشته باشد این عمل را به بهترین نحو انجام خواهد داد و نتیجه‌ی آن رضایت خاطر شما خواهد بود.
 • گاهی اوقات ممکن است در محل پروتز عفونت ایجاد شود که البته با مصرف آنتی‌بیوتیک قابل کنترل و درمان است.

مراقبت‌های پس از جراحی پروتز گونه

پس از جراحی با بهبود حال عمومی در همان روز می‌توانید به منزل بازگردید، در محل برش‌ها ممکن است کمی درد و ناراحتی حس کنید که با مرور زمان بهبود می‌یابد، تورم و التهاب در ناحیه گونه حداکثر تا شش هفته بهبود می‌یابد، بعد از چند ماه و با کاهش شدت التهابات ظاهر گونه به حالت طبیعی خود باز می‌گردد و به صورت دائمی گونه‌هایی برجسته و خوش حالت خواهید داشت.

مراقبت-های-پس-از-جراحی-پروتز-گونه
جراح می بایست در مورد عوارض جانبی ذکر شده و سایر خطرات عمل جراحی پروتز گونه با شما صحبت نماید. لذا بهتر است تمامی سوالات خود را به طور مستقیم با وی مطرح نمایید.

زمان بهبودی لازم برای جراحی پروتز گونه

اغلب بیماران می توانند در عرض یک هفته پس از جراحی پروتز گونه به سرکار برگردند و فعالیت های روزمره خود را از سربگیرند و در عرض سه تا چهارهفته پس از جراحی زیبایی گونه می توانن ورزش و فعالیت های سنگین را از سر بگیرند. تا دو هفته پس از جراحی زیبایی گونه کمی کبودی و ورم قابل مشاهده است. با این حال، با استفاده از کمپرس یخ و کمی آرایش در قسمت میانی صورت، می توان آنها را به حداقل رساند.
در طول دوره بهبودی بعد از جراحی پروتز گونه تمامی داروهای مسکن و آنتی بیوتیک ها را برطبق تجویز پزشک مصرف کنید تا درد و ناراحتی را کاهش دهید و از عفونت جلوگیری کنید. اگر چه بخیه ها در عرض چند هفته حل می شوند و نیازی نیست که توسط پزشک باز شوند، هنوز باید برای مراقبت های بعدی به پزشک مراجعه کنید تا نتایج بدست آمده و روند بهبودی شما ارزیابی شود.
پس از اتمام دوره بهبودی اولیه جراحی پروتز گونه، در عرض چندین هفته نتایج نهایی به تدریج نمایان تر می شوند. شش ماه پس از جراحی زیبایی پروتز گونه، گونه های شما پرتر و متقارن تر می شود و پوست شما سفت می شود. هیچ جای زخمی قابل مشاهده نیست و صورت شما ظاهر طبیعی و جوانی خواهد داشت.

منابع:

https://www.ejyfacialplastics.com/cheek-enhancement/
https://www.buglinoplasticsurgery.com/blog/chin-jaw-cheeks-implants-fillers

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *