جراحی گوش (اتوپلاستی)

معمولا بچه هایی که گوش های برجسته  دارند، توسط هم سن و سالان خود مورد بی مهری و آزار واقع می شوند. در مورد کودکانی که ظاهرشان ایجاد نگرانی می کند، حتما باید قبل از اینکه فشار هم سن و سالانشان تأثیر بزرگی در روح و روانشان بگذارد، فکری کرد و معمولا بهترین کار انجام اتوپلاستی در سن ۷ سالگی به بالا است.

وقتی که جراحی گوش در سنین حدود ۷ سالگی انجام می شود، رشد غضروف گوش (اوریکولار) در یک مرحله مطلوبی از بلوغ قرار دارد لذا تغییر انجام شده را به راحتی می پذیرد. جراحی گوش یک روش بی خطر و سودمند است. که برای دستیابی به ظاهری نرمال ضمن حفظ عملکرد گوش بکار می رود. از آنجایی که این عمل اعتماد به نفس افراد را بالا می برد، لذا از آن به عنوان رضایتبخش ترین جراحی پلاستیک یاد می شود.

بحث و گفتگو راجع به اتوپلاستی و جراحی پلاستیک گوش  با نگاه کردن به عکس های قبل و بعد از عمل جراحی شروع می شود. به این ترتیب بسیار بوسیله عکس ها متوجه می شوید که بعد از عمل جراحی گوش چه تغییری خواهد کرد؟ افراد بزرگسال اغلب به ما می گویند که گوش های بزرگ و برآمدشان از زیبایی آنها می کاهد و تمایل دارند که اتوپلاستی را به همراه یک جراحی زیبایی دیگر انجام دهند. از جمله جراحی های پلاستیکی که می توان با اتوپلاستی انجام داد می توان به کشیدن صورت، کشیدن ابرو، بلفاروپلاستی (جراحی پلک)، بزرگ کردن چانه، کاشتن گونه، رینوپلاستی (جراحی بینی)، جراحی لب و روش های صاف کننده پوست اشاره کرد.

یک جراح پلاستیک معتبر و مجرب که منحصرا جراحی های زیبایی چهره یا صورت انجام می دهد، می داند که وظیفه وی تنها ترمیم قسمت های موردنظر بیمار نمی باشد، بلکه او باید به انگیزه ماورای این عمل نیز پاسخ دهد. برخی بیماران که آمادگی انجام جراحی پلاستیک صورت را ندارند، ترجیح می دهند که از روش های محافظه کارانه تری مثل تزریق بوتاکس برای صاف کردن خطوط و چروک های صورت و یا کلاژن برای پر کردن چاله های صورت خود استفاده کنند. افرادی که راجع به عمل های احیا و تجدید جوانی آگاهی کافی دارند، می دانند که چه زمانی انجام این عمل برایشان مناسب است.

  • مشاوره قبل از جراحی

در جلسه مشاوره اول شما، ابتدا  ساختمان گوش شما را از نظر فرم و عملکرد بررسی و معاینه می کنیم . نوع پوست، نژاد، سن به همراه درجه اختلال و نوع کارکرد از جمله فاکتورهای مهم و موثر در بروز نتیجه نهایی جراحی گوشی می باشد.نظیر سایر جراحی های پلاستیک، معاینه سلامت کلی و داشتن توقعات معقول لازم است. آگاهی شما از روشها و روندها در نتیجه گیری موفق نهایی ضروری است. در جلسه مشاوره، ما راهنمایی های لازم را به شما می دهیم.

  • اقدامات قبل از عمل

اتوپلاستی حدود ۲ـ ۱ ساعت طول می کشد که این مدت به ساختار و نوع بافت پیش از جراحی گوش بستگی دارد. اگر به همراهاین عمل از جراحی های دیگر نیز استفاده می کنید بالطبع زمان عمل بیشتر خواهد شد. در جراحی گوش از ۲ روش "  برداشتن غضروف گوش و یا بخیه گوش " استفاده می گردد.

۱٫می توانید قبل از جراحی گوش غذای مختصری که باعث سیر شدن بیمار نشود بخورید.

۲٫لطفا از کشیدن مواد مخدر و مصرف الکل یک هفته قبل از جراحی گوش  و ۳ هفته بعد از آن خودداری کنید. اگر مصرف این دو را متوقف نکنید، بهبودی زخم ها به تعویق می افتد و قرمزی پوست و سایر اختلالات باقی می مانند.

۳٫لطفا پزشک جراح خود را در جریان تمام سوابق پزشکی و درمانی خود قرار دهید. در قرار ملاقات قبل از عمل ،  پزشک شما را در جریان داروهایی که باید در روز جراحی گوش با یک جرعه آب مصرف کنید قرار می دهد.

۴٫در قرار ملاقات پیش از جراحی گوش به شما نسخه ای داده می شود که در آن آنتی بیوتیک های خوراکی، پماد آنتی بیوتیکی چشم (در صورت داشتن عمل پلک) و داروهای مسکن درد وجود دارد. لطفا داروهای این نسخه را فراهم کنید تا بعد از خاتمه عمل و بازگشت به خانه آنها را آماده داشته باشید.

۵٫ پشت گوش هایتان را به فاصله ی ۳ سانت کاملا اصلاح نمایید تا حین جراحی گوش مشکل عفونتی به وجود نیاید.

  • اقدامات بعد از عمل

وقتی که عمل تمام شد دور سرتان یک نوار راحت و نرم خواهید دید که گوش هایتان را می پوشاند.این نوار جلوی بزرگ شدن تورم گوش را می گیرد و موقعیت جدید گوش ها را تقویت می کند. این پوشش ممکن است روی شنوایی شما تأثیر بگذارد. نوار باعث تسریع از بین رفتن مایع بافتی می شود و از بروزعفونت نیز جلوگیری می کند. ۲ روز پس از جراحی گوش باید به پزشک جراح مراجعه کنید تا این نوار برداشته شود و دوباره پانسمان جدید بسته می شود.

  • فعالیت

هنگام خواب زیر سرتان ۳ ـ ۲ بالش قرار دهید تا سرتان بالاتر بیاید. لطفا از خم شدن، بار سنگین بلند کردن، تقلا کردن، خودداری کنید. اگر کودک خردسال دارید، مستقیما آنرا را از روی زمین بلند نکنید. توصیه می شود تا یک هفته بعد از جراحی گوش رانندگی نکنید چون پوشش روی گوش، شنوایی شما را کاهش می دهد و از انعکاس و عکس العمل سر و گردن می کاهد. حداقل یک هفته مرخصی بگیرید.

  • رژیم غذایی

رژیم خود را بعد از جراحی گوش با مایعات شروع کنید و به تدریج به سمت غذای معمول خود حرکت کنید.

  • مراقبت از زخم ها

۴ ـ ۳ روز بعد از جراحی گوش  پوشش سر را خشک و دست نخورده نگه دارید. می توانید حمام کنید ولی سر خود را خیس نکنید ممکن است از زیر پانسمان شما چند قطره خون بیاید اما نگران نباشید .

  • داروها

در صورت لزوم بعد از جراحی گوش از مسکن ضد درد استفاده کنید. بیماران بیشتر ناراحتی دارند تا درد. عوارض جانبی مسکن ها عبارتند از استفراغ و یبوست. مسکن را با غذا بخورید تا از استفراغتان کاسته شود. اگر یبوستتان خوب نشد از ملین استفاده کنید. لطفا به خاطر داشته باشید : تورم، کوفتگی و بی خوابی از علائم بسیار عادی پس از عمل می باشند و با پیشرفت بهبودی از شدت آنها کاسته می شود. داشتن یک همراه بالغ و مسئولیت پذیر و انجام فعالیت های روزانه ذکر شده تا ۳ روز بعد از جراحی گوش شدیدا توصیه می شود.

  • نتیجه نهایی بعد از جراحی گوش

کم شدن تورم و بهبود پوست صورت فرآیندی زمانبر و طولانی است و خوب شدن اینها بعد از جراحی گوش طول می کشد. اغلب بیماران معمولا یک هفته بعد از به سر کار خود باز می گردند. ما به شما ۲ هفته استراحت و مرخصی را بعد از جراحی گوش توصیه می کنیم ولی این مدت می تواند با توجه به حساسیت فرد بیشتر شود. تا ۲ هفته بعد از عمل وجود تورم و کوفتگی در صورت برای شما خیلی جلوه می کند ولی برای دوستان و همکارانتان این چنین نیست.نتایج نهایی تا یکسال بعد از عمل کاملاً دیده نمی شوند .

  • خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه "جراحی گوش " مطالعه فرمایید .

هزینه عمل زیبایی گوش

جراحی گوش برجسته

جراحی گوش گل کلمی

منبع: سایت پزشک آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است