تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی گوش / جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)
۷ دقیقه

جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

آنچه می خوانید...

ناهنجاری‌ های گوش در شرایط مختلفی رخ می‌دهد. برخی از بیماران به دلیل اختلالات مادرزادی بدون گوش به دنیا می‌آیند، یا اینکه به خاطر ضعیف بودن غضروفها، گوش‌های بیرون زده دارند و یا با افتادگی گوش مواجه هستند. همچنین نافرمی های گوش ممکن است به علت وارد شدن صدمه شدید (مثلا تصادف ماشین و یا گاز گرفتن حیوانات وحشی) و پارگی لاله گوش رخ ‌دهد. دفورمیتی گوش ممکن است سبب اضطراب اجتماعی شده و کودکان را تحت اذیت و آزار بقیه قرار دهد. صرف نظر از علت بدشکلی و دفورمیتی گوش، این وضعیت را می‌توان با انجام جراحی زیبایی گوش و عمل گوش اصلاح کرد. عمل جراحی زیبایی گوش در شنوایی بیمار تغییری ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند ظاهر و اعتماد به نفس فرد را بهبود بخشد.

جراحی زیبایی گوش چه مشکلاتی را برطرف خواهد کرد؟

این مشکلات را می توان با عمل جراحی زیبایی گوش و تغییراتی در غضروف گوش اصلاح کرد و به حالت طبیعی برگرداند.

اتوپلاستی گوش برای انواع مشکلات ظاهری گوش ها مثل گوش بزرگ صورت می گیرد :
اتوپلاستی جهت گوش هایی که حالت برجسته به خود گرفته و در جای طبیعی خود قرار نگرفته اند و جلوتر و برجسته تر دیده می شوند که این حالت ممکن است در یک یا هر دو گوش دیده شود.
جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی جهت رفع حالت عدم تقارن و نامساوی بودن اندازه گوش هاست.
اتوپلاستی جهت رفع مشکل در دسته ای از افراد هم هستند که به طور مادرزاداری لاله گوش در آن ها شکل نگرفته است که در مجرای گوش و شنوایی دچار نقص می شوند.
افرادی هستند که که نقص را به صورت اکتسابی بدست می آورند مثلا در اثر ضربه خوردن یا سوختگی آسیب دیده اند یا کنده شده ان یا به دلیل استفاده از گوشواره های سنگین نرمه گوششان پاره شده است.
جراحی زیبایی گوش به صورت بی حسی موضعی ، نیمه بی هوشی و بی هوشی کامل قابل انجام است.
در جراحی زیبایی‌ گوش مهمترین و شایعترین مورد برجسته بودن لاله گوش است که به آن گوش خفاشی هم میگویند. گاهی اوقات ایرادات دیگری همچون نامساوی بودن دو گوش یا گوش‌های بزرگ وجود دارد.
حدود ۵% مردم گوش‌های برجسته دارند که ۶۰% آنان سابقه فامیلی مثبت دارند. خوشبختانه این مساله هیچ ارتباطی‌ با داخل گوش و التهاب گوش  ندارد و فرد ایرادی از نظر شنوأیی ندارد.

اتوپلاستی

چه کسانی‌ برای جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) مناسبند؟

همانطور که ذکر شد کودکان با گوش‌های برجسته مهمترین کاندیدهای جراحی زیبایی گوش هستند.رشد لاله گوش در سنّ ۵-۶ سالگی کامل میشود و اتفاقا این سنی است که کودک آماده رفتن به مدرسه میشود، بنابرین این زمان بهترین موقع جراحی اتوپلاستی است. اولیائ کودک کاملا باید در جریان جراحی زیبایی گوش ، قیمت جراحی زیبایی گوش و مسائل آن قرار بگیرند. به آنها باید اطمینان کافی‌ داده شود که نتیجه عمل اتوپلاستی معمولا بسیار خوب است و تاثیرات مثبت فراوانی‌ بر روحیه فرزندشان دارد .

افراد بزرگسال بایداز سلامت جسمی‌ و روانی مناسب برخوردار باشند. درک صحیح و داشتن انتظارات معقول از جراحی زیبایی گوش از نکات مهم است . آنها باید بدانند که غضروف لاله گوش آنانب ه نرمی کودکان نیست، و ممکن است که نتیجه اتوپلاستی به اندازهٔ خردسالان مطلوب نباشد ولی‌ تقریبا در تمامی‌ موارد تغیرات بهحدی است که رضایت افرادی که انتظارات معقول دارند را برآورده مینماید.

قبل از جراحی زیبایی گوش

رعایت نکات زیر الزامی است:

چربی‌های اضافه‌ی بدن ممکن است در هر ناحیه‌ای از بدن تجمع پیدا کنند، اما یکی از بدترین حالت‌های تجمع موضعی چربی‌ها زمانی است که این چربی‌ها در ناحیه باسن جمع می‌شوند. داشتن باسنی که اندازه‌ی آن بیش از حد بزرگ است، می‌تواند موجب کاهش اعتماد به نفس شما شده و انتخاب لباس را به مشکلی همیشگی برای شما تبدیل کند. خبر خوب این است که روش‌های مختلفی برای از بین بردن چربی‌های اضافه‌ی باسن وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید فرم دلخواه خود را به باسن خود بدهید.

سیگارکشیدن باید متوقف گردد زیراسیگار با کاهش جریان خون، روند ترمیم پوست را کند می کند.
مصرف بعضی داروها مانند آسپیرین و داروهای ضدالتهاب به دلیل احتمال افزایش خونریزی باید قطع شود.
قبل ازجراحی باید موهای پشت گوش ها به اندازه ۳ سانتی متر کوتاه شود.
شب قبل از عمل جراحی و یا صبح عمل دوش گرفته شود و موها به خوبی با شامپو شستشو گردد. روز جراحی از لباس دگمه دار یا زیپ دار و راحت استفاده شود و شلوار به گونه ای باشد که بتوان آن را تا زانو بالا زد.

اتوپلاستی

روش جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

به این صورت است که اتوپلاستی از پشت گوش شروع می شود و پشت لاله گوش برش می خورد. به این صورت که یک باریکه نازک از پوست پشت گوش برداشته می شود و برای جلوگیری از برگشت غضروف لاله گوش و دادن حالت طبیعی به گوش ، قسمتی از غضروف پشت تراشیده می شود و با کمک بخیه ها دائمی و ایجاد چند چین کوچک در جراحی گوش ، گوش حالت عادی پیدا می کند . جای بخیه هم پنهان می ماند و قابل رویت نیست. جراحی زیبایی گوش عمل سنگینی نیست اما بهتر است که توسط فوق تخصص زیبایی که در این زمینه مهارت کافی دارند انجام شود. زیرا ممکن است عمل زیبایی گوش ایجاد مشکلاتی کند مثلا نداشتن حالت متقارن و طبیعی یا اینکه بعد از تراشیدن غضروف ، پشت گوش حالت برجسته  پیدا کند.

عمل زیبایی گوش درکودکان باید تحت بیهوشی کامل ولی‌ در بالغین با استفاده از بیحسی موضعی و داروهای آرام بخش انجام میشود. برای رفع برجستگی برشی در پشت گوش و درست در محل اتصال به سر داده میشود.روشهای مختلفی‌ وجود دارد،ممکن است برش روی غضروف داده شده یا قسمتی‌ ازآن برداشته شود. در روش دیگر از اتوپلاستی با استفاده از نخ‌های مخصوص، غضروف لاله گوش به سمت عقب کشیدهشده و در محل مناسب محکم میشود. آنگاه قسمتی‌ از پوست برداشته شده و محل برش اتوپلاستی دوخته میشود. عمل جراحی زیبایی گوش حدوداً ۱.۵ تا ۲ ساعت طول میکشد و معمولا بیمار همان روز عمل اتوپلاستی مرخص میشود.

[vc_column_text]

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

انجام مراقبتهای بعد از اتوپلاستی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یک پانسمان نرم تا ۷ روز بعد از جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) روی دو گوش به شکل هدبند گذاشته میشود که باید آنرا تحمل کرد. پس از آن می‌توان استحمام کرد. بمدت چند هفته بعد از جراحی زیبایی گوش نباید روی گوشها خوابید. درد گوش بعد از جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) در برخی موارد ممکن است کمی‌ زیاد باشد که با مسکن‌های قویتر بهبود می‌یابد.

عوارض احتمالی جراحی اتوپلاستی چیست؟

احتمال بروز عوارض ناشی از جراحی پلاستیک گوش به میزان قابل ملاحظه‌ای اندک است. گاهی اوقات ممکن است انجام یک جراحی اصلاحی بعد از اتوپلاستی لازم باشد، زیرا اصلاح گوش در عمل جراحی اولیه ممکن است پایدار نباشد و بیرون‌زدگی گوش دوباره رخ دهد. ممکن است بعداً جراحی ثانویه گوش به منظور ترمیم و یا اصلاح جراحی اتوپلاستی اولیه مورد نیاز باشد.

هزینه

هزینه اتوپلاستی، بسته به میزان گستردگی عمل، تخصص جراح و طول مدت بهبودی دارد. شما می‌توانید از جراح و شرکت بیمه خود در مورد درصد پوشش بیمه برای این نوع جراحی، اطلاعات لازم را کسب کنید. اگر پرداخت هزینه عمل جراحی گوش برای شما بسیار سنگین باشد، با جراح خود در مورد گزینه‌های پرداخت صحبت کنید.

[/vc_column_text]

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 19 =