تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی زیبایی / روش انجام عمل جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)
۶ دقیقه

روش انجام عمل جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

آنچه می خوانید...

روش انجام عمل جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی)

معمولا بچه هایی که گوش های بزرگ و برآمده دارند، توسط هم سن و سالان خود مورد بی مهری و آزار واقع می شوند. در مورد کودکانی که ظاهرشان ایجاد نگرانی می کند، حتما باید قبل از اینکه فشار هم سن و سالانشان تأثیر بزرگی در روح و روانشان بگذارد، فکری کرد و معمولا بهترین کار انجام اتوپلاستی در سن ۷ـ ۶ سالگی است.

در اکثر فرهنگ ها گوش های بیرون زده با احساس اضطراب و ناراحتی همراه می باشد. لذا در کودکان و جوانان موجب تمسخر می شود. به روش اصلاح گوش های بیرون زده در اصطلاح اتوپلاستی می گویند.

این روش قدمتی به طول تاریخ جراحی پلاستیک بینی و صورت دارد. این جراحی به راحتی با بی حسی موضعی در مطب قابل انجام می باشد. به طور کلی استعداد ژنتیکی در این ناهنجاری نقش دارد و حدود شصت در صد بیماران اتوپلاستی زمینه خانوادگی مثبت دارند.

در حالت طبیعی زاویه گوش از جمجمه ۱۵ الی ۲۰ درجه است زاویه بیش از ۴۰ درجه غیر طبیعی  و ناهنجار است. همین جا باید بگویم در سه سالگی ۸۵ درصد از رشد گوش کامل است و در پنج سالگی رشد غضروفی کامل می شود. لذا بهترین سن برای این عمل سرپایی شش سالگی قبل از مدرسه و شروع تحقیر توسط کودکان است.

هدف نهایی اتوپلاستی حصول یک نتیجه زیبایی دایمی با ایجاد دوباره آناتومی طبیعی و موقعیت آناتومیک طبیعی در گوش بد شکل است.

این عمل عوارض کمی دارد. عوارض زود هنگام آن درد و تجمع خون است و با خونگیری دقیق حین عمل و بانداژ مناسب قابل پیشگیری است. تجمع خون اکثرا با درد همراه است و این خون باید سریعاً تخلیه و هموستاز بر قرار شود.

در عوارض دیر هنگام، باقی ماندن رد و اسکار مطرح است به طور کلی در دست جراحان با تجربه ای چون دکتر کاظمی جراحی زیبایی گوش یا همان اتوپلاستی عملی آسان، سرپایی و بدون عارضه می باشد و انجام آن در سنین پایین توصیه می شود.

روش جراحی

اگر گوش دچار عارضه مادرزادی باشد بهتر است در سنین کودکی (بعد از شش سالگی ) که در سن ورود به مدرسه است انجام شود زیرا ممکن است به دلیل برخی مشکلاتی که در جامعه وجود دارد توسط بچه های دیگر مورد تمسخر واقع شود . در این سن گوش ها به اندازه کافی رشد کرده اند و برای جراحی مناسب است .

محل برش جراحی پشت لاله گوش است. پس از برش مذکور، باریکه نازکی از پوست پشت گوش برداشته می‌شود، سپس برای خواباندن غضروف و نزدیک کردن آن به سر و همچنین برای جلوگیری از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اولیه، سطح پشتی غضروف در قسمت‌های لازم تراشیده شده و با کمک بخیه‌های دائمی چین های طبیعی گوش ایجاد میگردد‫. نهایتا برش پوستی بخیه می گردد‫. از آنجا که محل برش پشت گوش است، بعد از عمل جای برش قابل رویت نخواهد بود‫. در این جراحی هدف اصلی نزدیک کردن لاله گوش ها به سر و قرینه نمودن آن‌هاست. اگر تنها یک گوش مشکل داشته باشد می‌توان با نزدیک کردن آن به سر تقارن لازم را بین گوش ها ایجاد نمود‫.

وقتی که به هوش می آیید دور سرتان یک نوار راحت و نرم خواهید دید که گوش هایتان را می پوشاند.این نوار جلوی بزرگ شدن تورم را می گیرد و موقعیت جدید گوش ها را تقویت می کند. این پوشش ممکن است روی شنوایی شما تأثیر بگذارد. نوار باعث تسریع از بین رفتن مایع بافتی می شود و از بروزعفونت نیز جلوگیری می کند. بعد از انجام عمل، پرستارها به شما کمک می کنند تا موارد زیر را انجام دهید:

نوشیدن مایعات، راه رفتن به صورت ملایم و آهسته، دفع، برطرف کردن ناراحتی و نظارت روی نوار شما. پرستارها مجددا راهنمایی های لازم و اقدامات بعد از عمل را گوشزد می نمایند. پرستارها به شما آموزش خواهند داد که چگونه این نوار را تا ۴ ـ ۳ خشک و دست نخورده نگه دارید.

۳ روز پس از جراحی باید به دکتر مراجعه کنید تا این نوار برداشته شود و به جای این نوار یک سربند به سر شما بسته می شود. بیماران می گویند وقتی که پوشش سر برداشته می شود یک احساس راحت و خیلی خوبی به آنها دست می دهد.

مراقبت های بعد از جراحی

فعالیت: هنگام خواب زیر سرتان ۳ ـ ۲ بالش قرار دهید تا سرتان بالاتر بیاید. لطفا از خم شدن، بار سنگین بلند کردن، تقلا کردن، خودداری کنید. اگر کودک خردسال دارید، مستقیما آنرا را از روی زمین بلند نکنید. توصیه می شود تا یک هفته رانندگی نکنید چون پوشش روی گوش، شنوایی شما را کاهش می دهد و از انعکاس و عکس العمل سر و گردن می کاهد. حداقل یک هفته مرخصی بگیرید.

  • رژیم غذایی: رژیم خود را با مایعات شروع کنید و به تدریج به سمت غذای معمول خود حرکت کنید.
  • مراقبت از زخم ها:۴ ـ ۳ روز بعد از جراحی پوشش سر را خشک و دست نخورده نگه دارید. می توانید حمام کنید ولی سر خود را خیس نکنید.
  • داروها: در صورت لزوم از مسکن ضد درد استفاده کنید. بیماران بیشتر ناراحتی دارند تا درد. عوارض جانبی مسکن ها عبارتند از استفراغ و یبوست. مسکن را با غذا بخورید تا از استفراغتان کاسته شود. اگر یبوستتان خوب نشد از ملین استفاده کنید.

لطفا به خاطر داشته باشید، تورم، کوفتگی و بی خوابی از علائم بسیار عادی پس از عمل می باشند و با پیشرفت بهبودی از شدت آنها کاسته می شود. داشتن یک همراه بالغ و مسئولیت پذیر و انجام فعالیت های روزانه ذکر شده تا ۳ روز بعد از عمل شدیدا توصیه می شود.

بهبودی

otoplasty (1)

خوابیدن تورم و بهبود پوست صورت فرآیندی زمانبر و طولانی است و خوب شدن اینها طول می کشد. اغلب بیماران معمولا یک هفته بعد از عمل به سر کار خود باز می گردند. ما به شما ۲ هفته استراحت و مرخصی را توصیه می کنیم ولی این مدت می تواند با توجه به حساسیت فرد بیشتر شود. تا ۲ هفته بعد از عمل وجود تورم و کوفتگی در صورت برای شما خیلی جلوه می کند ولی برای دوستان و همکارانتان این چنین نیست.

نتایج نهایی بعد از عمل تا یکسال بعد از عمل کاملاً دیده نمی شوند. با وجود مشکل پسند بودن شما درباره کار ما خیلی زودتر از اتمام یکسال ، از کار ما راضی خواهید شد. ما بعد از یکسال از شما می خواهیم که برای همکاری با ما چند عکس بگیرید و به این ترتیب ما از نتیجه نهایی لذت خواهیم برد.

عوارض

  • درد در برخی موارد ممکن است کمی‌ زیاد باشد که با مسکن‌های قویتر بهبود می‌یابد.
  • در موارد کمی‌ عفونت در محل جراحی ایجاد میشود که باید بطور جدی دارمان شود.
  • مواردی از عدم تقارن بین دو گوش دیده میشود که فقط در تعداد اندکی‌ نیاز به جراحی مجدد است.
دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *