تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی زیبایی / درمان و رفع لاغری صورت و گونه ها
۶ دقیقه
درمان و رفع لاغری صورت و گونه ها و علت لاغر شدن صورت

درمان و رفع لاغری صورت و گونه ها

آنچه می خوانید...

درمان و رفع لاغری صورت و گونه ها و علت لاغر شدن صورت

اگر به چهره‌های شاداب و جوان نگاه کنید متوجه می‌شوید که همه‌ی آن‌ها یک خصوصیت مشترک دارند و آن برجستگی و پُری صورت است. این پُر بودن صورت نتیجه‌ی پوستی است که از پشتیبانی ساختاری لازم برای داشتن ظاهری شفاف و انعطاف‌پذیر و روشن برخوردار می‌باشد. اگرچه لاغری صورت ممکن است به بسیاری از عوامل وابسته باشد اما روش‌های مدرن و ترکیبی برای درمان لاغری صورت وجود دارد.

از دست دادن برجستگی و حجم صورت یا به عبارتی لاغری صورت یکی از نشانه‌های اولیه پیری است. زمانی که با افزایش سن صورت لاغر می‌شود، پوست دیگر انعطاف‌پذیری قبل را ندارد که این امر باعث شلی پوست و ایجاد چین‌وچروک می‌شود. تغییرات در آناتومی صورت ناشی از تغییرات در استخوان و همچنین سایش استخوان‌ها است که باعث می‌شود پوست و بافت نرم شل شوند و این امر بر مناطق متعدد صورت تأثیر می‌گذارد. خود پوست نیز هم‌زمان از تجزیه کلاژن موجود و کاهش ظرفیت برای تولید کلاژن جدید رنج می‌برد که باعث افزایش شلی و افتادگی صورت می‌شود. روش‌های مختلفی برای رفع لاغری صورت وجود دارد. این روش‌ها عبارت‌اند از: تزریق ژل و تزریق چربی و لیفت صورت.

اگر فکر می‌کنید صورتتان لاغر شده است، به پوستتان توجه بیشتری نشان دهید. با افزایش سن، بدن شما به اندازه قبل اسید هیالورونیک را تولید نمی‌کند. این تغییر در واقع ممکن است از اوایل بیست سالگی شروع شود. اگر دچار افتادگی و شلی پوست صورت شده‌اید، شما ممکن است فکر کنید که نیاز به یک عمل کشیدگی و لیفت صورت برای رفع مشکل دارید، ولی در واقع آنچه شما ممکن است نیاز داشته باشید روشی است که در وهله اول لاغری صورت را درمان کند. متخصص جراحی زیبایی بینی با نگاه کردن به چهره بیمار سریع سن را ارزیابی می‌کند و راه مناسب برای رفع لاغری صورت را تجویز می‌کند. این درمان می‌تواند تزریق ژل و چربی به مناطقی از صورت باشد که به دلیل پیری برجستگی‌شان را از دست‌ داده‌اند. برای آشنایی بیشتر با روش‌های درمانی رفع لاغری صورت می‌توانید با شماره‌های ۲۲۷۹۳۰۲۵ و ۴۴۷۶۳۱۱۰ تماس حاصل فرمایید و از همکاران ما مشاوره دریافت کرده یا نوبت رزرو کنید.

مزایای پر شدن صورت


لاغریصورت1

روش‌های رفع لاغری صورت یک پیشرفت مهم در عمل جراحی زیبایی است. این روش‌ها در واقع درمان لاغری  صورت است که به‌عنوان بخشی از روند پیری اتفاق می‌افتد و باعث جوان‌سازی صورت، رفع خطوط صورت، بهبود حالت پوست و شادابی ظاهر صورت می‌شوند.

روش‌های رفع لاغری صورت


تزریق ژل

لاغریصورت2

برای آن دسته از بیماران صبور تزریق ژل یک راه تدریجی برای بازگرداندن پُری به صورت لاغر است. این روش با تحریک تولید کلاژن در اعماق پوست ساختار پشتیبانی پوست را تقویت می‌کند. تزریق ژل همچنین می‌تواند پوست را تا یک سانتی‌متر ضخیم‌تر کند و بهبود قابل‌ توجهی در پوست ایجاد کند. نتایج این روش هرچند فوری نیست اما اثراتش با یک مرحله درمان برای بیش از دو سال باقی می‌ماند.

روش کار

زمان درمان فقط پنج تا ده دقیقه طول می‌کشد و معمولاً بی‌حس‌کننده موضعی استفاده می‌شود. در مواردی مقداری کبودی جزئی رخ می‌دهد. با این ‌حال، هیچ دوره‌ی بهبودی در روش تزریق ژل وجود ندارد و بیماران قادر به بازگشت به کار در همان روز هستند.

نتایج بسیار خوب و رضایت بخشی با تزریق ژل گزارش شده است. اغلب اوقات تزریق ژل را می‌توان با پرکننده‌های معمول برای رفع لاغری صورت ترکیب کرد. این کار باعث می‌شود تا نتایج سریع‌تری به دست بیاید. مردان نیز تزریق ژل را روشی طبیعی‌تر برای درمان لاغری و زاویه‌دار کردن صورت می‌دانند.

تزریق چربی

لاغریصورت4

تزریق چربی یک پیشرفت نسبتاً جدید برای جوان‌سازی صورت است. این روند در واقع برداشتن چربی از بدن خود فرد و استفاده از آن برای درمان لاغری صورت است. تزریق چربی درمانی مناسب برای جوان‌سازی و پُر کردن صورت لاغر است که باعث بازگشت مجدد ظاهر شاداب و جوان صورت می‌شود. همچنین برای برجسته‌سازی لب نیز توصیه می‌شود.

فرایند درمان

در بیشتر بیماران، چربی از باسن، ران، و یا شکم در یک فرایند شبیه به لیپوساکشن گرفته می‌شود. در این روش از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود و تنها یک برش کوچک و یا سوراخ مورد نیاز است. هنگامی‌که چربی برداشته شود، چربی اضافی و مایعات از آن حذف خواهند شد. سپس چربی از طریق یک لوله کوچک دوباره به منطقه مورد نظر در صورت تزریق می‌شود. عمل جراحی انتقال چربی یک تا سه ساعت طول می‌کشد.

برش‌ها و سوراخ‌های تزریق چربی به سختی قابل ‌مشاهده‌اند. ممکن است در محل برش یا سوراخ‌ها تورم، کبودی و بی‌حسی در دوره بهبودی دیده شود. بیشتر بیماران می‌توانند ظرف هفت روز بعد از عمل تزریق چربی به کار برگردند و در حدود دو هفته بعد از تزریق اکثر فعالیت‌های عادی و روزمره را انجام دهند.

جراحی کشیدن یا لیفت صورت

لاغریصورت5

هرکسی که مشکل لاغری صورت و چانه دارد، در اطراف بینی و دور لب چین عمیق دارد و یا با مشکل گودی زیر چشم مواجه است، می‌تواند یک متقاضی مناسب برای جراحی لیفت صورت باشد.

این روش به‌طور معمول برای به حداقل رساندن ناراحتی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود اما بی‌حسی موضعی نیز ممکن است که با آرام‌بخش داخل وریدی همراه است. هنگامی‌که فرد بی‌هوش می‌شود، پزشک کار را با ایجاد برش آغاز خواهد کرد.

فرایند درمان

در بسیاری از لیفت‌های صورت، برش در شقیقه آغاز خواهد شد، به سمت جلو گوش ادامه می‌یابد و به خط رویش مو می‌رسد. برش‌ها به‌دقت در چین طبیعی صورت پنهان می‌شوند تا زخم‌های ایجادشده تا حد ممکن پنهان شوند. روش‌های دیگر جراحی لیفت صورت که از برش‌های کوتاه‌تر و کوچک‌تر استفاده می‌شود نیز ممکن است بسته به نیاز فرد استفاده شود. همچنین برخی از بیماران ممکن است نیاز به برش اضافی در نزدیکی پلک و لب بالا داشته باشند.

هنگامی‌که برش‌ها ایجاد می‌شوند، پوست به عقب کشیده خواهد شد به‌طوری‌که لایه‌های عمیق‌تر صورت مانند ماهیچه و چربی را می‌توان برای ایجاد فرم جدید تنظیم کرد. پوست تضعیف‌شده از لایه‌ی پایینی جدا می‌شود و زمانی که بافت به‌طور کامل فرم و برجستگی مورد نظر را پیدا کرد، به حالت اولیه بر خواهد گشت. در این مرحله چربی اضافی برای رفع لاغری صورت نیز می‌تواند اضافه شود.

هنگامی‌که فرم دهی کامل شد، پوست روی فرم جدید قرار می‌گیرد و برش‌ها با بخیه بسته می‌شوند. پزشک قبل از فرستادن بیمار به اتاق ریکاوری جای بخیه را بانداژ می‌کند.

دوره بهبودی

لاغریصورت6

وقتی‌که شما در اتاق ریکاوری بیدار می‌شوید، صورت با بانداژ پوشیده شده است. این بانداژها ظرف یک یا دو روز برداشته می‌شوند و ممکن است بانداژ فشرده‌سازی در صورت نیاز برای حمایت از بافت‌های در حال بهبود جایگزین شود. در ابتدا مقدار زیادی تورم و کبودی وجود خواهد داشت که نهایتاً ظرف ۱تا ۲ روز بعد از عمل دیده می‌شوند و به‌تدریج بعد از ۱۰تا ۱۴روز فرو می‌نشیند. مقدار کمی از تورم ممکن است برای حدود یک ماه باقی بماند. ناراحتی و درد باید در حد متوسط ​​باشد و باید پس از حدود دو روز کاهش یابد.

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =