تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی بینی / جراحی بینی و مشکل سوراخ‌های بینی
۵ دقیقه

جراحی بینی و مشکل سوراخ‌های بینی

آنچه می خوانید...

انگیزه جراحی زیبایی بینی ممکن است تغییر شکل بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد. به طور معمول وقتی افراد احساس ناخوشایندی از ظاهر بینی خود دارند، سراغ جراحی زیبایی بینی می‌روند. هیچ کس این عمل زیبایی را انجام نمی‌دهد که بعد آن به جراحی دیگر احتیاج پیدا کند. اما برخی بیماران بعد از عمل جراحی زیبایی بینی نتیجه دلخواه را نمی‌گیرند. این عدم رضایت دلایل مختلفی دارد، یکی از مهم‌ترین آن‌ها مشکلات تنفسی است، دلیل دیگر نارضایتی بیماران از نتیجه جراحی، مشکل سوراخ های بینی و عدم متقارن سوراخ‌های بینی است که به آن خواهیم پرداخت.

۱. سوراخ بینی بعد از عمل

هدف از جراحی زیبایی بینی، ایجاد شکل و فرم مناسب برای آن و البته بهبود تنفس است. بعد از عمل، معمولا بینی پف دارد، عدم متقارن سوراخ‌های بینی و البته تنفس مشکل است. اگر می‌بینید بینی شما بعد از عمل جراحی زیبایی ناهموار است، طبیعی است. عوامل مختلفی ممکن است باعث شود که بینی شما برای مدت کوتاهی یکنواخت به نظر نرسد از جمله تورم، تشکیل بافت اسکار و …. هنگامی که بینی به طور کامل بهبود پیدا کند بسیاری می‌بینند که بینی آن‌ها متقارن است. مشکل شایع دیگر بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، گرفتگی سوراخ بینی و سخت شدن تنفس برای فرد است. تا جایی که شخص مجبور به تنفس از راه دهان می‌شود که مشکلات زیادی از جمله خشکی دهان و گلو را برای او ایجاد می‌کند. این موضوع دلایل متعددی دارد از جمله فشار وارده به بینی در هنگام عمل که باعث کج شدن غشاء میانی بینی به یک سمت و بسته شدن راه تنفس شده است که برای درمان آن باید به پزشک مراجعه شود. دیگری تورم ناشی از عمل جراحی است که به مرور زمان برطرف شده و جای نگرانی نیست.

سوراخ بینی متقارن

۲٫ نا متقارن شدن سوراخ‌های بینی بعد از عمل

بعد از طی شدن دوره‌ای حدود هشت هفته و از بین رفتن ورم ناشی از عمل اگر بینی شما نامتقارن باشد، بهتر است با جراح خود صحبت کنید. البته پزشکان توصیه می‌کنند تا یک سال از انجام مجدد هر عملی روی بینی خودداری کنید، آن‌ها معتقدند به مرور درطی یک سال مشکلات مربوط به عدم متقارن سوراخ‌های بینی رفع می‌گردد. اگر با گذشت این مدت هنوز هم معتقد بودید بینی شما نامتقارن است قبل از هر اقدامی با یک متخصص زیبایی مشورت کنید. زیرا به دلیل حساسیت‌های ایجاد شده برای شما ممکن است تشخیص متقارن بودن یا نبودن بینی برای شما مشکل باشد. مشکل عدم متقارن سوراخ‌های بینی، با بخیه زدن یا دستگاه لیزر قابل حل است و نیاز به جراحی مجدد ندارد. این کار معمولا در مطب توسط پزشک مربوطه انجام می‌شود. البته همان طور که گفته شد باید مدت زمان لازم برای از بین رفتن ورم بعد از عمل بینی طی شده باشد تا این کار نتیجه مطلوب داشته باشد. نکته قابل توجه این که تقریبا می‌توان گفت عدم تقارن سوراخ‌های بینی بعد از عمل جراحی زیبایی یک اصل است، زیرا علی رغم تلاش پزشکان برای ساختن یک بینی کاملا متقارن این امر در شرایط خاص امکان پذیر است. نوع غضروف‌های بینی، جنس پوست اطراف بینی و مهارت جراح از جمله عواملی است که باعث تقارن یا عدم تقارن بینی بعد از عمل جراحی می‌گردد.

عدم تقارن بعد از عمل جراحی

۳٫ بالا و پایین بودن سوراخ بینی بعد از عمل

در عمل جراحی زیبایی جهت شکل دهی به بینی مقداری از بافت غضروفی آن برداشته می‌شود، در صورتی که دقت کافی صورت نگیرد ممکن است باعث بالا رفتن یا افتادگی سوراخ بینی شود، این موضوع ظاهر ناخوشایندی برای فرد ایجاد می‌کند. معمولا برای اصلاح بالا بودن سوراخ بینی بعد از عمل جراحی از پیوند غضروف لاله گوش استفاده می‌کنند که عملی بسیار سخت است، زیرا به هر حال برداشتن بسیار راحت‌تر از پیوند زدن و شکل دهی مجدد می‌باشد. بهتر است قبل از هر اقدامی با متخصص جراحی بینی مشورت کنید تا شرایط را توضیح داده و شما را برای این جراحی آماده کند. دوباره تاکید می‌کنم بهتر است برای تصمیم گیری یک سال صبر کنید، پزشکان معتقد هستند انجام هرگونه عمل ترمیمی قبل از یک سال اشتباه است.

قبل و بعد از عمل جراحی بینی

۴٫ مراقبت‌های بعد از عمل جراحی بینی

برای کم شدن خونریزی و تورم بعد از عمل جراحی بینی باید هنگام استراحت سر شما بالاتر از قفسه سینه قرار بگیرد. در اکثر موارد پانسمان‌های داخلی به مدت یک هفته در جای خود باقی می‌مانند همچنین پزشک برای محافظت از بینی شما یک نوار محافظ به آن می‌زند. خونریزی و تخلیه اندک مخاط قدیمی چند روز بعد از عمل طبیعی است. برای بهبود سریعتر و کاهش عوارض جراحی، بهتر است از فعالیت‌های شدید بدنی مانند ایروبیک و دویدن خودداری کنید. محافظ و باند روی بینی خود را هنگام حمام کردن برندارید. محتویات بینی را بافشار خالی نکنید، دندان‌های خود را به آرامی مسواک بزنید، از قهقهه زدن خودداری کنید، لباس‌هایی بپوشید که از جلو باز می‌شوند، مزاج خود را کنترل کنید، یبوست می‌تواند باعث صدمه زدن به شما شود. از عینک استفاده نکنید زیرا باعث فشار بر روی بینی شما می‌شود. با تمام این مراقبت‌ها بسیار سخت است که بگوییم شما نتیجه دلخواه را از عمل جراحی گرفته‌اید زیرا حدود یک سال طول می‌کشد تا ورم بینی کامل از بین برود و نتیجه جراحی مشخص شود.

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =