تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی زیبایی / بارداری و حاملگی قبل یا بعد از جراحی بینی؟
۶ دقیقه

بارداری و حاملگی قبل یا بعد از جراحی بینی؟

آنچه می خوانید...

در طول بارداری، اکثر زنان یاد می‌گیرند از مواردی که بر جنین آن‌ها اثر منفی دارد، اجتناب ورزند. در مورد خطر و اثر عمل‌های جراحی زیبایی بخصوص رینوپلاستی در دوران بارداری، اطلاعات دقیقی در اختیار نداریم. برخی از افراد گمان می‌کنند جراحی بینی آن‌ها هیچ ربطی به موضوع بارداری آن‌ها ندارد. ممکن است جراحی زیبایی بینی بیشتر ازآنچه شما فکر می‌کنید بر وضعیت شما اثر بگذارد. باید بدانید که بارداری می‌تواند بر جراحی زیبایی بینی اثر گذارد و برعکس این موضوع نیز صادق است.

جراحی بینی قبل از بارداری


جراحی زیبایی بینی شامل برنامه‌ریزی درمان، آماده‌سازی بیمار و دوره بهبودی است. برای بسیاری از زنان، دانستن زمان مناسب برای اقدام به بارداری پس از بهبودی عمل رینوپلاستی از اهمیت بالایی برخوردار است. اکثر جراحان معتقدند زمانی که فرایند بهبودی شما در حال تکمیل است نیازی نیست از اقدام برای بارداری، جلوگیری به عمل‌ آورید. زمانی که آناتومی بینی در موقعیت جدید خود استقرار یابد، شما می‌توانید روی موضوعات مهم زندگی خود مانند بارداری تمرکز کنید. زمانی که ‌ترمیم و بهبودی شما کامل گردید، هیچ دلیلی پزشکی برای جلوگیری از بارداری وجود ندارد. دستورالعمل‌های بعد از عمل، به شما ارائه خواهد شد و در مورد هر یک از نگرانی‌های خود در طول مشاوره جراحی بینی، می‌توانید با جراح خود درباره بارداری و عمل بینی خود به مشورت بپردازید. گرفتن مشاوره تخصصی بر اساس شرایط و نیازهای فردی، بهترین راهکار ممکن است.

جراحی زیبایی بینی در طول دوران حاملگی


برای زنان که عمل جراحی زیبایی بینی آن‌ها برنامه‌ریزی ‌شده است و قبل از عمل متوجه بارداری خود می‌شوند، این موضوع برایشان می‌تواند واقعاً نگران‌کننده باشد. هرگونه جراحی داوطلبانه در دوران بارداری ممنوع است، از جمله جراحی زیبایی بینی. اگرچه جراحی بینی هیچ ربطی به رحم خانم باردار ندارد، اما داروی بیهوشی و دیگر داروها می‌توانند بر روی جنین در حال رشد اثر بگذارند. این موضوع می‌تواند سلامتی کودک شما را به خطر بیندازد، بنابراین شما می‌توانید این عمل داوطلبانه را به تعویق بیندازید.

اگر به دلیل انحراف تیغه بینی در تنفس شما اختلال ایجاد شده باشد، جراحی زیبایی بینی دیگر یک عمل درمانی داوطلبانه محسوب نمی‌شود. حتی اگر شما حامله باشید، ممکن است انجام عمل جراحی بینی برای شما ضروری گردد. هنگامی که سلامت شما در اثر اختلال در تنفس تهدید گردد، ممکن است عمل جراحی بینی لازم باشد. در جلسه مشاوره، شرایط شما توسط پزشکان مورد بررسی قرار می‌گیرد و مزایا و خطرات عمل جراحی سبک و سنگین می‌شود تا مشخص شود، می‌توان عمل جراحی را به بعد از بارداری موکول نمود یا نه.

جراحی بینی بعد از بارداری


bardaririnipelasti1

شما باید از لحاظ روحی و جسمی آمادگی لازم را برای جراحی رینوپلاستی داشته باشید. شما می‌توانید چند ماه پس از تولد نوزادتان، تحت جراحی زیبایی بینی قرار بگیرید. شیردهی به نوزاد می‌تواند پس از عمل جراحی انجام شود، اما شما باید در طول دوره پس از عمل، برخی داروها را مصرف نمایید که در چند روز اول ممکن است از طریق شیر مادر، نوزاد در معرض این داروها قرار بگیرد. برای حل این مشکل شما می‌توانید برای این دوره زمانی شیر خود را ذخیره نمایید. باید در خصوص بهترین زمان ممکن برای انجام جراحی زیبایی بینی (بهترین شرایط برای شما (و کودکتان)) با جراح خود به مشورت بپردازید.

مشاوره


bardaririnipelasti2

بهترین کار برای افرادی که در مورد جراحی زیبایی بینی و بارداری دچار نگرانی هستند، مشاوره قبل از عمل جراحی است. در طول مشاوره، جراح سابقه پزشکی و شرایط بینی شما را ارزیابی می‌کند. شما و جراح در خصوص نگرانی و دغدغه‌هایتان به گفتگو خواهید پرداخت، همچنین نتایج عمل و اهدافی که از عمل جراحی دنبال می‌کنید، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. پزشک تعیین خواهد کرد آیا زمان مناسبی برای عمل جراحی می‌باشد و یا اینکه باید آن را به بعد از بارداری موکول نمود. اگر متقاضی مناسبی برای جراحی زیبایی بینی باشید، پزشک برنامه‌ریزی عمل جراحی را آغاز خواهد کرد تا ظاهر مورد نظر شما به دست آید، همچنین بهترین زمان بارداری به‌نحوی‌که بر عمل جراحی زیبایی بینی شما تأثیری نداشته باشد به شما گفته خواهد شد.

فرایند عمل


bardaririnipelasti3

شما می‌توانید ظاهر بینی خود را از طریق روش‌های مختلفی تغییر دهید. به‌طورکلی روش جراحی زیبایی بینی، به دو نوع تقسیم می‌شوند: جراحی زیبایی بینی باز و جراحی زیبایی بینی بسته. در هنگام مشاوره، جراح در خصوص گزینه‌ها توضیحات لازم را به شما ارائه کرده و بهترین گزینه را بر اساس شرایط شما معرفی خواهد نمود. قبل از عمل جراحی شما با جراح خود مجدداً ملاقات خواهد داشت تا محل جراحی مشخص گردد. رینوپلاستی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در روش جراحی زیبایی بسته بینی، برش‌های جراحی داخل سوراخ‌های بینی زده می‌شود، درحالی‌که در روش جراحی باز، برش در عرض قسمت کلوملا (پل کوچکی که بین سوراخ‌های بینی قرار دارد) ایجاد می‌شود. اسکار و جای زخم برش‌ها معمولاً بسیار ظریف و نامشخص است. پس از عمل از نزدیک تحت نظارت قرار می‌گیرید تا فرایند بهبودی شما آغازشده و اثرات بیهوشی برطرف گردد.

 بهبودی


بیمارانی که تحت جراحی زیبایی بینی قرار می‌گیرند تحت مراقبت‌های ویژه قرارگرفته و معمولاً در همان روز به خانه بازخواهند گشت. همان‌طور که در هر عمل جراحی متداول است، ممکن است مقداری کبودی و تورم در محل جراحی رخ دهد. وجود درد خفیف در چند روز پس از عمل نیز غیرمعمول نیست. آتل و بخیه‌ها پس از حدود یک هفته برداشته می‌شوند، اما ممکن است مقداری کبودی و تورم برای مدت‌زمانی باقی بماند. شکل جدید بینی پس از حذف پانسمان قابل ‌مشاهده است، اما نتیجه نهایی پس از حدود ۶ ماه قابل ارزیابی خواهد بود.

نتیجه عمل در دوران حاملگی


bardaririnipelasti4

جراح به نحوی جراحی بینی شما را برنامه‌ریزی می‌کند که نتیجه عمل به‌صورت موفقیت‌آمیز در طول و پس از بارداری حفظ شود. اگرچه گاهی اوقات ظاهر و یا داخل بینی متورم و پف‌آلود می‌شود، اما همه این علائم طبیعی هستند و پس از بارداری برطرف خواهند شد. اگر به دنبال تورم دچار مشکلات تنفسی شدید، در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه نمایید.

توصیه


بهترین توصیه برای زنان باردار که در خصوص زیبایی بینی خود حساسیت دارند، این است که بهتر است برای مدتی با این وضعیت کنار بیایند. مردم می‌دانند که شما باردار هستید و انتظاری غیر از یک ظاهر خانم باردار از شما ندارند. همان‌طور که می‌دانید، سلامت شما و سلامت نوزاد از اهمیت زیادی برخوردار است، بنابراین اگر احساس می‌کنید که بینی شما باید زیباتر شود، بهتر است مدتی دست نگهدارید تا کودک شما به دنیا آمده و مجدداً پس از زایمان برای ارزیابی و عمل جراحی به پزشک مراجعه نمایید.

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − ده =