تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی زیبایی / نکات مهم درباره جراحی پروتز چانه که تاکنون نخوانده اید
۱۰ دقیقه
جراحی-پروتز-چانه

نکات مهم درباره جراحی پروتز چانه که تاکنون نخوانده اید

آنچه می خوانید...

ساختار چانه ای که خط فک کاملا مشخص باشد، پایه‌ی داشتن یک چهره جذاب برای زن یا مرد است. یک جراح زیبایی ماهر با قرار دادن پروتز چانه مناسب در فک می‌تواند به یک چانه کوچک یا عقب رفته، زیبایی بی افزاید و هارمونی صورت را بهبود بخشد. نقش چانه و برجستگی و جلوآمدگی آن در زیبایی صورت و خوش‌فرم کردن آن انکارناپذیر است. با‌این حال عامل‌های متعددی زیبایی چانه و به تبع آن اعتماد به نفس فرد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. یکی از راه‌های زیباتر کردن چانه و متناسب کردن آن با دیگر اجزاء چهره عمل زیبایی چانه‌گذاری از طریق قرار دادن پروتز در چانه است.

ما در این مقاله هر آنچه را که نیاز است در مورد پروتز چانه بدانید را برایتان توضیح داده ایم. با ما در ادامه همراه باشید تا اطلاعات جامعی در این زمینه کسب کنید…

جراحی-پروتز-چانه

جراحی پروتز چانه چیست؟

در طی جراحی پروتز چانه، که به آن ژنیوپلاستی نیز گفته می شود، خطوط چانه، گردن و خط فک را بهبود می بخشند و باعث می شوند در چهره شما سازگاری ایجاد شود و زیباتر از قبل به نظر برسید. به طور کلی، با قرار دادن ایمپلنت در اطراف استخوان چانه شخص، باعث افزایش اندازه و شکل چانه می شوند و فرورفتگی چانه شما که یکی از مهم ترین اعضای صورت در زیبایی است، را بهبود می‌بخشند. اگر جراحی توسط یک دکتر زیبایی ماهر و مجرب انجام شود، پروتز چانه می تواند راه حلی دائمی برای بهبود چانه کوچک یا فرورفته باشد. این جراحی می تواند مشکلاتی مانند عقب بودن و کوچک بودن چانه که به دلایلی مانند ژنتیک، بافت چربی اضافه و … را رفع نماید. همچنین این پروتز چانه را می توان به طور همزمان با سایر جراحی ها مانند جراحی زیبایی بینی، لیفت گردن، لیفت صورت و … جهت بهبود نتایج جراحی انجام داد.

چرا باید چانه کوچک خود را درمان کنیم؟

اگر چانه فرورفته یا کوچک شما آزارتان می دهد، یا احساس می کنید که اجزای صورت شما تناسب و سازگاری ندارند، جراحی پروتز چانه می تواند به شما کمک کند تا نسبت به ظاهر خود احساس خوبی داشته باشید و اعتماد به نفس بیشتری بدست بیاورید. به طور کلی، پروتز چانه می تواند باعث شود:

  • اعضای صورت شما باهم سازگار شود.
  • چانه کوچک یا فرورفته شما اصلاح شود.
  • گردن و خط فک شما بیشتر خود را نشان دهند.
  • زیباتر از قبل به نظر برسید.

متقاضی مناسب پروتز چانه

افرادی بیشترین فایده را از جراحی زیبایی چانه گذاری می‌برند که از سلامت عمومی مناسبی برخوردار باشند، به میل خود و با آگاهی کامل نه برای برآورده کردن انتظارات غیرمعقول دیگران تصمیم به انجام عمل گرفته باشند.

متقاضی مناسب جراحی پروتز چانه از ویژگی‌های زیر برخوردار است:

  • عدم ابتلا به عارضه‌ها یا بیماری‌های جدی
  • سیگار نکشیدن
  • دارای عملکرد مناسب فک
  • داشتن انتظاراتی واقع‌بینانه از نتیجه درمان

انواع پروتز چانه


protezchane1

پروتز مخصوص بزرگ کردن چانه معمولاً از ماده‌ای سنتزی ساخته می‌شود. سیلیکون جامد به دلیل خاصیت انعطاف‌پذیری و کشسانی ماده‌ای است که بیشترین کاربرد را در ساخت پروتز چانه دارد. سیلیکون جامد برخلاف پروتز سینه پاره نمی‌شود یا سیلیکون موجود در آن به داخل بدن ترشح نمی‌کند. پلی اتیلن، پلی تترافلوئورواتیلن گسترده (PTFE یا گورتکس) و فراورده شبکه‌ای پوستی غیرسلولی (الودرم) مواد دیگری هستند که در تهیه پروتز فک به کار برده می‌شوند. پروتزهای سنتزی در شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون و به طور سفارشی ساخته می‌شوند.

برخی جراحان چانه را با استفاده از قطعه‌های استخوان یا غضروف گرفته شده از جای دیگری از بدن بزرگ می‌کنند، اما در این صورت احتمال عفونت کردن به دلیل وجود دو ناحیه جراحی افزایش می‌یابد. جراحی پروتز با استفاده از پیوند گرفته شده از بدن خود بیمار غالباً برای ترمیم چانه آسیب‌دیده در اثر تصادف یا بیماری به کار برده می‌شود.

ایمپلنت چانه چگونه است؟

ایمپلنت‌های چانه اشیای کوچک و جامدی هستند که از جنس یک ماده سازگار با محیط زیست، معمولاً سیلیکون، ساخته شده‌اند که برای قرار گرفتن در اطراف استخوان چانه بیمار قالب‌گیری شده است. ایمپلنت چانه در اندازه و سایز های متفاوتی موجود است. جراح زیبایی به شما کمک می کند ایمپلنتی را انتخاب کنید که مناسب صورت شما باشد و همین‌طور مورد دلخواه شما برسد و طبیعی ترین نتیجه را ارائه دهد.

هنگامی که ایمپلنت چانه جایگذاری می شود، بسیار شبیه به استخوان چانه طبیعی است و اگر توسط یک جراح زیبایی ماهر و با تجربه انجام می شود، معمولاً نمی توان تشخیص داد که یک بیمار جراحی پروتز چانه انجام داده است.

 آمادگی قبل از جراحی

پزشک در جلسه مشاوره چانه را معاینه می‌کند، سابقه پزشکی بیمار را بررسی می‌کند و از بیمار می‌خواهد اهداف و انتظار خود از انجام عمل را شرح دهد. به بیماران توصیه می‌کنیم که عکس‌هایی از چانه دلخواه خود را همراه داشته باشند تا بتوانند نتیجه مورد نظر خود را بهتر توصیف کنند. متخصص زیبایی عامل‌های دیگری مانند سن، نوع پوست و نگرش نسبت به جراحی را ارزیابی می‌کند تا مطمئن شود که پروتز فک و چانه عمل مناسبی به شمار می‌رود. متخصص درباره تکنیک جراحی و مواردی چون بی‌حسی و تجهیزات جراحی با بیمار صحبت می‌کند و عوارض و هزینه درمان را به بیمار اطلاع می‌دهد. جلسه مشاوره فرصت مناسبی است تا بیمار ابهام‌ها و پرسش‌های خود را مطرح کند.

بیمار باید سیگار کشیدن را از حداقل شش هفته قبل از جراحی متوقف کند تا روند التیام بهتر طی شود. مصرف آسپرین، بعضی داروهای ضدالتهاب و داروهای گیاهی نیز قبل از درمان ممنوع است، چون این داروها خطر خونریزی را افزایش می‌دهد. تامین آب بدن قبل و بعد از جراحی ایمنی دوران بهبود را تضمین می‌کند. به علاوه یکی از نزدیکان باید بیمار  را پس از جراحی به منزل برساند و حداقل شب اول پس از جراحی را مراقب‌اش باشد.

روش انجام جراحی پروتز چانه


جراحی پروتز چانه معمولاً یک عمل سرپایی است که با استفاده از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. در طی این جراحی، دکتر یک برش کوچک در زیر چانه و یا داخل دهان ایجاد می کند. جراح زیبایی از طریق این برش، فضایی را برای کاشت چانه ایجاد می کند و ایمپلنت را در اطراف استخوان چانه در فضایی که ایجاد کرده، قرار می دهد.

عمل جراحی پروتز چانه معمولاً کمتر از 1 ساعت طول می کشد. پس از جراحی، محل برش با بخیه بسته می شود و چانه ممکن است بانداژ شود.

protezchane2

دوران بهبود


اکثر بیمارانی که جراحی چانه انجام می‌دهند، مدت زمان خیلی کمی را برای استراحت می‌گذارند و در عرض 7 روز پس از جراحی، بر سر کار و سایر فعالیت‌های روزانه خود بازمی‌گردند. معمولاً هیچ گونه عوارضی در این جراحی وجود ندارد؛ حتی اگر تورم و یا دردی احساس شود به راحتی با داروهای مسکن یا یخ می توان آن را کنترل کرد. برای کمک به کنترل تورم پس از عمل و محافظت از برش های جراحی، باید حداقل 1 تا 2 هفته پس از جراحی، با سر بالا بخوابید. جراح زیبایی شما همچنین ممکن است از شما بخواهد که یک یا دو روز پس از جراحی فقط مایعات مصرف کنید. معمولاً در عرض 3 تا 4 هفته پس از جر احی پروتز چانه بهبودی کامل خود را بدست می‌آورید و می توانید فعالیت های خود را از سر بگیرید. پیروی از دستورالعمل‌های جراح زیبایی در طول دوران پس از عمل بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که به خوبی بهبود می‌یابید یا خیر. در عرض یک ماه پس از جراحی می‌توانید نتیجه نهایی خود را مشاهده کنی

protezchane3
protezchane4

بیمار پس از جراحی با ناراحتی و حساسیت مختصری روبرو می‌شود که به خوبی با دارو کنترل می‌شود. چون عملکرد جویدن تا چند روز محدود می‌شود، بیمار باید مایعات یا مواد غذایی نرم میل کند. اگر چانه پانسمان شده باشد، پانسمان پس از دو تا سه روز باز می‌شود. بخیه‌ها نیز پس از پنج تا هفت روز کشیده می‌شود. ورم و کبودی نیز طبیعی است و بخش اعظم آن پس از شش هفته برطرف می‌شود.

بررسی دردناک بودن عمل

درد و ناراحتی پس از هر عمل جراحی بروز می‌یابد. به همین دلیل مسکن برای بیماران تجویز می‌شود. بیماران گاهی تا دو یا سه روز پس از جراحی مسکن تجویزی مصرف می‌کنند و پس از آن از دارو را به تایلنول قوی تغییر می‌دهند. به ندرت پیش می‌آید که درد پس از جراحی غیر قابل کنترل باشد.

پروتز چانه تا چند سال ماندگار است؟

ایمپلنت‌های چانه اشیایی بسیار قوی، بادوام و دائمی هستند. در حالی که با گذشت زمان روند پیری در صورت شما شروع می شود، ایمپلنت چانه شما تغییر نخواهد کرد. تنها یک خطر جزئی برای آسیب رسیدگی به ایمپلنت چانه وجود دارد، این که ضربه‌ای به صورت باعث شود که ایمپلنت چانه آسیب ببیند و نیاز به جراحی دیگری برای جایگزینی آن داشته باشد.

ماندگاری-پروتز-چانه

ا

عوارض جراحی پروتز چانه چیست؟

اگر پروتز چانه توسط یک جراح زیبایی مجرب و با تجربه انجام شود، با عوارض بسیار کمی همراه خواهد بود. عوارض احتمالی شامل عفونت، هماتوم (خونریزی داخلی)، تغییر موقعیت ایمپلنت و عوارض جانبی ناشی از بیهوشی می‌شود.

شما می توانید با انتخاب یک جراح زیبایی باتجربه و ماهر، عوارض این جراحی را به حداقل برسانید. به همین دلیل است که انتخاب جراح بسیار مهم می‌باشد.

جراحی های مختلف که می توان همزمان با پروتز چانه انجام داد

در حالی که بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند جراحی پروتز چانه را به تنهایی انجام دهند، به همان اندازه، برخی افراد ترجیح می‌دهند پروتز چانه را با سایر جراحی ها برای نتایج بهتر انجام دهند.

انجام جراحی بینی به همراه پروتز چانه

پروتز چانه می تواند به طور چشمگیری نتایج جراحی زیبایی بینی را افزایش دهد و جراحی پروتز چانه با عمل بینی یکی از رایج ترین ترکیبات جراحی های کانتورینگ صورت است. پروتز چانه می تواند به طور چشمگیری نتایج جراحی زیبایی بینی را افزایش دهد و جراحی پروتز چانه با عمل بینی یکی از رایج ترین ترکیبات جراحی های کانتورینگ صورت است.

هزینه جراحی پروتز چانه

هزینه جراحی پروتز چانه و فک به روش انجام درمان، مهارت و تجربه جراح و عوامل دیگری بستگی دارد. چنانچه می خواهید از هزینه این جراحی مطلع شوید، باید با پزشک مشورت کنید.

چگونه یک جراح زیبایی صورت خوب انتخاب کنیم؟

یکی از مهم‌ترین کار‎‌هایی که در هنگام اقدام به جراحی پروتز چانه باید انجام دهید این است که چه کسی جراحی شما را انجام بدهد. شما باید یک جراحی را انتخاب کنید که تجربه زیادی در جراحی زیبایی صورت (خصوصا چانه) داشته باشد.

جراحان زیبایی که در منطقه محل زندگیتان هستند را پیدا کنید. در موردشان تحقیق کنید از چندتاشون مشاوره بگیرید و بپرسید که چند عمل پروتز چانه انجام داده‌اند و عکس های قبل و بعد بیماران خود را نشان دهند تا شما بتوانید نتایج را بررسی کنید و ببینید که کدام یک طبیعی تر این جراحی را انجام داده است. دکتر هادی سرمست با تجربه و دانش بالا در زمینه جراحی پلاستیک صورت و بینی، عمل پروتز چانه را انجام می دهند.

کلام آخر

کوچک بودن چانه علاوه بر این که به زیبایی چهره صدمه می‌زند و صورت را نامتناسب می‌کند، اعتماد به نفس را نیز کاهش می‌‍دهد، به همین دلیل متخصصین جراحی پروتز چانه را به منظور اصلاح شکل چانه و خوش فرم کردن آن پیشنهاد می‌دهند. اصلاح شکل چانه یا قرار دادن پروتز در چانه‌ی کوچک و بدشکل چهره را به نحو قابل توجهی زیباتر و خوش‌فرم‌تر می‌کند. نتیجه چنان چشمگیر است که بیماران نمی‌توانند باور کنند چنین دستکاری کوچکی این تغییر قابل توجه را به وجود آورده است. متخصصین ما مناسب بودن عمل پروتز چانه و فک را پس از بررسی دقیق سابقه پزشکی و انجام معاینه کامل تعیین می‌کنند. متخصصین مجرب ما توصیه‌های مربوط به آمادگی قبل از عمل را در جلسه مشاوره به بیماران اطلاع می‌دهند و به تمام پرسش‌های بیماران پاسخ می‌دهند. برای آشنایی بیشتر با روشهای درمانی برجسته‌سازی و پروتز چانه یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۲۲۷۹۳۰۲۵ و ۴۴۷۶۳۱۱۰ تماس حاصل نمایید.

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − دو =