بینی عقابی

عمل “رینوپلاستی”، همان جراحی پلاستیک بینی است که طی آن جراح می‌تواند بینی عقابی فرد را به بینی کوچکتری تبدیل کند. برخی از افراد خواهان حد کمال هرچیز از جمله اجزاء چهره خود هستند و مایلند عمل جراحی بینی عقابی را انجام دهند. به همین دلیل است که طول بینی آن‌ها هر انداره باشد برای تغییر شکل آن، به هر شکل و شیوه ممکن، به جراح پلاستیک بینی مراجعه می‌کنند. البته عمل بینی عقابی هیچ مشکلی ندارد، به شرطی که فرد استطاعت انجام آن را داشته باشد.

رفع برآمدگی پل بینی (قوز بینی) یکی از رایج‌ترین چیزهایی است که افراد می‌خواهند جراح زیبایی بینی برای آن‌ها انجام دهد. قوز بینی افراد، از نظر اندازه می‌تواند بسیار متنوع باشد. شاید بینی شما فقط یک قوز کوچک دارد که می‌خواهید آن را بردارید، یا شاید هم بیشتر از یک بینی رومی با یک قوز بزرگ، مزاحم و چشمگیر باشد، اگر بینی شما در یکی از این دو حد نهایی و یا حد وسط آن باشد، درهرصورت جراح با عمل بینی عقابی می‌تواند فرم بینی شما را اصلاح کند. فردی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی برای کوچک کردن برآمدگی  پل بینی خود را دارد، چند چیز را باید قبل از جراحی در نظر بگیرد.

انتخاب جراح بر اساس میزان تحصیلات، آموزش و گواهینامه‌ها، تجربه عمل جراحی زیبایی بینی و احساس راحتی شما با او، بسیار حائز اهمیت است.

تا چه حد می‌خواهید قوز بینی شما کوچک شود؟


مقالات مرتبط

 در مرحله اول، اینکه برآمدگی پل بینی تا چه حد باید کاهش یابد، امری مربوط به حس زیبایی شناسی و سلیقه فردی است. برخی از افراد، پل بینی گودتر و با برجستگی کمتر را می‌پسندند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند خط پروفایل بینی آن‌ها به صورت یک خط مستقیم (یا تقریبا” پر) حفظ شود. برخی از بیماران شاید بخواهند مقداری از برجستگی پل بینی آن‌ها بعد از عمل جراحی باقی بماند تا برخی از ویژگی‌های قومی و خانوادگی خود را حفظ کنند (یا ممکن است فقط به دلیل سلیقه شخصی باشد.). علاوه بر این، جراح برای حفظ حالت مردانگی بینی در بیماران مرد نیز مقداری از برآمدگی پل بینی را حفظ خواهد کرد.

به‌هرحال، لازم است شما جراح خود را درخصوص مقدار دلخواه کاهش برآمدگی، مطلع سازید. جراح شما باید قادر به انجام مدلسازی دیجیتال در مطب خود برای شبیه سازی کاهش قوز بینی باشد و به شما نشان دهد که نمای بینی شما در

سطوح مختلف حذف قوز، چگونه خواهد بود. انجام مدلسازی دیجیتال قبل ازعمل، زمینه را برای گفتگوی بین شما و جراح در مورد میزان برآمدگی دلخواهتان فراهم می‌کند. کل صورت و تناسب اجزای آن، باید هنگام این تصمیم گیری در نظر گرفته شود، زیرا پل بینی باید با چارچوب کلی صورت هماهنگی داشته باشد.

قوز بینی به دلیل استخوان اضافی، غضروف اضافی  و یا هر دو است؟


 به نظر می‌رسد که منشاء همه اشکال برآمدگی پل بینی یکسان است. پل بینی در واقع از استخوان (یک سوم فوقانی) و غضروف (دو سوم انتهایی)  تشکیل شده است. طراحی شماتیک زیر، آناتومی بینی را به خوبی نشان می‌دهد.

3

قوز بینی برخی از افراد به بخش استخوانی بالای پل محدود می‌شود. این حالت را می‌توان طی جراحی زیبایی بینی فقط با از بین بردن استخوان اضافی برطرف نمود. در برخی دیگر ممکن است قوز بینی ناشی از غضروف اضافی باشد. این حالت را با تراشیدن غضروفی که باعث پری عقب بینی می‌شود، می‌توان درمان کرد.

تاکنون متداول‌ترین حالت قوز بینی، ناشی از استخوان همراه با غضروف اضافی بوده است. درتصویر پایین، شکل شماتیک آن نشان داده شده است:

4

جراح از یک روش ترکیبی استفاده می‌کند که در آن استخوان برداشته شده و غضروف نیز تراشیده می‌شود. این روش به جراح اجازه می‌دهد تا هم استخوان و هم غضروف را تا سطح مناسب پایین بیاورد و نهایتا” خط پروفایل دلخواه بینی به‌دست آید.

آیا شما به یک پیوند رادیکس نیز نیاز دارید؟


 جراح باید بینی شما را برای تشخیص “بدفرمی شبه قوز” ارزیابی کند. این حالت وقتی به‌وجود می‌آید که قسمت استخوانی بالای پل بینی (رادیکس) کاملا” رشد نکرده باشد، که این منجر به پری بیش از حد پل بینی در امتداد خط پروفایل زیر رادیکس می‌گردد.

مراحل عمل


 پیش از عمل، جراح بینی انجام موارد زیر را از شما خواهد خواست:

  • ترک مصرف سیگار، حداقل شش هفته قبل از عمل جراحی به منظور ترمیم بهتر بینی
  • اجتناب از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و برخی از داروهای گیاهی که می‌تواند باعث افزایش خونریزی شود.
  • صرف نظر از نوع عمل جراحی که قرار است انجام شود، هیدراتاسیون قبل و بعد از عمل جراحی به منظور ریکاوری بی‌خطر بسیار مهم است.

جراحی زیبایی بینی معمولا” به صورت سرپایی انجام می‌شود. با این حال ترتیبی بدهید که فرد همراهتان شما را پس از عمل به خانه ببرد و حداقل شب اول بعد از عمل نزدتان بماند. اگر عمل جراحی شما شامل سپتوم (تیغه) بینی باشد یا اینکه اصلاح عمل قبلی باشد، ممکن است یک شب بستری در بیمارستان برای شما لازم باشد.

جراح، مدت زمان لازم برای اینکه بتوانید به سطح عادی فعالیت و کار خود بازگردید، با شما درمیان خواهد گذاشت. بعد از عمل، جراح دستورالعمل و اطلاعاتی دقیق در مورد مراقبت بعد از عمل به شما و فرد همراهتان خواهد داد، از جمله اطلاعاتی در مورد:

  • درن‌ها (اگر قرار داده شده باشد)
  • علائم عادی که تجربه خواهید کرد
  • علائم عوارض احتمالی.

چگونه پوست بینی بعد از برداشتن قوز، کشیده خواهد شد؟


 مشکل دیگری که هنگام کاهش قوز بینی (یا به طور کلی کوچکتر ساختن بینی) پیش می‌آید این است که، پوست پوشاننده باید بر روی ساختار بینی کوچکتر و جدید به‌خوبی کشیده شود. پوست بینی در حین عمل جراحی برداشته نمی‌شود، بلکه به لطف خاصیت کشسانی پوست، جراح آن را در اطراف بینی کوچک‌ شده، خواهد کشید.

مسئله کشیدگی پوست مربوط به مقدار کاهش قوز بینی است. هر چند کاهش قوز باید در هر سطحی تا حدی میسر باشد، اما در بیماران دارای پوست ضخیم، ممکن است کاهش حجم بینی دقیقا” به همان اندازه دلخواه امکان پذیر نباشد. اگر پوست در اطراف بینی تازه به اندازه کافی جمع نشود، ممکن است منجر به ایجاد لکه آمورف پوست شود که به احتمال زیاد، شکل بینی را بدتر خواهد کرد.

بررسی جراحی باید برای ارزیابی میزان تطبیق پوست فرد با پروسه کشیدگی انجام شود. به طور کلی، در بیماران جوان‌تر و بیمارانی که دارای پوست نازک‌‌‌تر هستند، پوست به خوبی کشیده خواهد شد. بیماران مسن و کسانی که دارای پوست ضخیم‌ترهستند، قادر به کشیدگی مستحکم پوست نخواهند بود. این احتمال وجود دارد که پوست اضافی منجر به شکل ناجور و گوشتالود بینی شود.

نتیجه عمل بینی تا چه مدت دوام خواهد داشت؟


 نتایج حاصل از جراحی زیبایی بینی دائمی است، بنابراین مهم است که شما هنگام برنامه ریزی عمل جراحی، اهداف زیباشناسی روشنی داشته باشید. جراحی پلاستیک بینی تنها باید درصورتی انجام شود که مراحل رشد بینی شما کامل شده باشد. رشد کامل بینی معمولا” در سن شانزده یا هفده سالگی حاصل می‌شود. اگر جراحی زیبایی بینی  قبل از رشد کامل آن باشد، ادامه رشد بینی می‌تواند نتیجه عمل جراحی را تغییر دهد و باعث مشکلات و عوارض احتمالی گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.