تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

دکتر هادی سرمست / جراحی بینی / جراحی ترمیمی بینی
۵ دقیقه

جراحی ترمیمی بینی

آنچه می خوانید...

جراحی ساخت بینی

روشی جراحی ترمیمی بینی که اغلب تحت عنوان “ساخت بینی” نیز نامیده می­ شود یکی از متداول­ ترین جراحی­ های پلاستیک می­ باشد. جراحی ترمیمی بینی منجر به تغییر شکل بینی می­ شود که منجر به کاهش یا افزایش اندازه، تغییر در شکل نوک و یا میانه بینی و محدوده سوراخ­ های بینی و نیز زاویه بین بینی و لب بالا می­ شود. تغییر شکل بینی این امکان را فراهم می­ کند ظاهر و عملکرد بینی خود را از طریق تغییر شکل بافت نرم، غضروف و استخوان تنظیم کنید. جراحی می ­تواند بنا به نظر شما به صورت عمومی یا اختصاص باشد.

دلایل انجام جراحی ساخت بینی

افراد معمولاً به منظور تغییر شکل بینی برای انجام جراحی ترمیمی بینی تصمیم می ­گیرند. برای برخی این مورد می­ تواند با اهداف ساختاری نظیر اصلاح ناهنجاری­ های تولد یا مشکل تنفسی و یا درمان هر نوع تروما که به دماغ آسیب می­زند صورت بگیرد. در مورد سایر افراد این جراحی جنبه زیبایی داشته که به منظور بهبود ظاهر و کسب چهره مناسب­ تر صورت می ­گیرد.

جراحی ساخت بینی
جراحی ساخت بینی

مورد مناسبی که منجر به تصمیم گیری در رابطه با عمل ترمیمی بینی می­ شود ایجاد هماهنگی و هارمونی بیشتر در چهره فرد می­ باشد. یک چهره زمانی هماهنگ در نظر گرفته می­ شود که محل تمرکز اصلی بر روی چشم­ ها باشد. اگر توجه و تمرکز از روی چشم برداشته شود، و یا در سایر نواحی صورت باشد، تحت عنوان عدم هماهنگی و هارمونی در نظر گرفته می ­شود. جراحی ترمیمی بینی می ­تواند به ایجاد تعادل در چهره و در نهایت رسیدن به یک ظاهر هماهنگ کمک کند.

جراحی ترمیمی بینی یک روش منعطف می­ باشد که به شکل­ های متفاوت به منظور دستیابی به  ظاهر مختلف مورد اجرا قرار می­گیرد. شما می­توانید بین تغییر جزئی تا تغییر کلی تصمیم­ گیری کنید. در سطح پایه، جراحی بینی به شکل ساده برای افزایش یا کاهش اندازه بینی مورد استفاده قرار می­گیرد. این مورد می­ تواند برای تغییر و تنظیم نواحی اختصاصی، از تغییر شیب بینی تا عرض سوراخ ­های بینی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

انتظار از جراحی ترمیمی بینی

نتیجه نهایی باید ظاهری طبیعی داشته باشد، ولی انتظارات باید واقع بینانه باشد. جراحی ترمیمی بینی به هماهنگی بینی با سایر ویژگی های صورت کمک می کند و زمانی که بهبودی کامل فراهم شد، جراحی بینی به خوبی به کل صورت ترکیب می شود.

به عنوان یک مزیت جانبی این عمل منجر به بهبود تصویر بدنی می شود، بیشتر افراد که تحت این جراحی قرار گرفته اند، تجربیاتی از افزایش اعتماد به نفس را دارند. همانند بسیاری از جراحی های دیگر، ارتباط بهتر با پزشک، منجر به افزایش برآورده شدن انتظارات می شود.

روش اجرای جراحی ترمیمی بینی

دو روش برای جراحی بینی وجود دارد که مورد اجرا قرار می گیرد. روش بسته که برای جراحی های جزئی بینی مورد استفاده قرار می گیرد و روش باز در زمانی اجرا می شود که تغییرات عمده در نظر گرفته شود. در هر دو مورد، بیهوشی عمومی به منظور جلوگیری از احساس هر گونه درد مورد استفاده قرار می گیرد. برای انتخاب مناسب ترین روش باید با پزشک خود مشورت کنید.
در روش بسته، جراح به منظور دستیابی به استخوان و غضروف، برش های کوچکی را در بینی ایجاد می کنند.

این عمل با وارد کردن ابزارهایی از طریق برش داخل صورت می گیرد که منجر به جدا شدن پوست از ساختارهای بینی شده و در ادامه منجر به جدا شدن استخوان از غضروف می شود. با حذف این اتصالات، در شکل دلخواه مجدداً آرایش یافته و دوباره در محل خود قرار می گیرد. در ادامه بافت بینی بر روی بافت جدید کشیده شده و برش های اولیه برای کامل کردن جراحی بسته می شود.
در جراحی بینی باز، برش به صورت خارجی بر روی پوست صورت می گیرد و منجر به جدا شدن منافذ خروجی بینش شده و به این ترتیب دسترسی به استخوان و غضروف فراهم می شود. این روش به صورت مقایسه ای پیچیده تر از روش بسته می باشد ولی در صورت نیاز به تغییرات عمده روش  مناسب تری می باشد.
در هر دو روش، با اتمام تغییر شکل، برش ها سریعاً بسته می شوند. ساختارهای جدید در طول مسیرهای هوایی بینی به صورت داخلی توسط مواد اسفنجی حمایت می شوند. علاوه بر این اسپلیت های خارجی نیز برای تسیهل در روند بهبود و حفظ شکل جدید به بینی متصل می شود.

nose plastic surgery

بهبودی پس از جراحی بینی و مراقبت های پس از آن

در حالت معمول، حداکثر دو هفته زمان برای بهبودی پس از جراحی بینی زمان لازم می باشد. در طی دوره ریکاروی نیاز به استفاده از پوشش های محافظتی بر روی بینی به مدت ۱ هفته پس از جراحی دارید و برای دو هفته پس از عمل تاحدودی کبودی مشاهده می شود.

در زیر این محافظ، اسپلیت در برابر بینی برای محافظت از بافت های حساس داخلی بینی و نیز ساختارهای جدید در طی فرایند بهبود قرار می گیرد. بسیاری از جراحی های بینی نسبتاً جزئی بوده و در موارد نادری نیاز به بستری شدن در بیمارستان برای ۱ شب می باشد. در حقیقت بسیاری از افراد چند ساعت پس از زمان ریکاوری می توانند به خانه برگردند. اکثریت افراد، ۳-۲ روز پس از جراحی قادر به بازگشت به کار بوده و در عرض ۲ هفته قادر به انجام بیشتر فعالیت های روزمره خود هستند.

این نکته بسیار مهم است که در دوره قبل و بعد از عمل برخی محدودیت ها در نظر گرفته شود. استفاده از برخی داروها باید متوقف شود و فعالیت های روزمره نظیر مصرف سیگار، خوردن و آشامیدن باید در طی دوره پیش از عمل و نیز بعد از عمل در دوره ریکاروی محدود شود. در بیشتر موارد جراح به شما توصیه می کند که به مدت ۲ هفته پس از جراحی در زمان شستشوی صورت مراقبت کامل را داشته باشید.

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *