تهران، پاسداران، بوستان نهم، ساختمان مهـــر، پلاک ۱۳۳، طبقه ۵، واحد ۱۷

تزریق چربی

آنچه می خوانید...

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

در روش تزریق چربی، چربی از قسمت‌هایی از بدن مانند ران پاها که چربی زیادی دارند، برداشته می‌شود و به قسمت‌هایی که حجم کمتری دارند مانند صورت، دست‌ و پستان‌‌ها یا باسن تزریق می‌شود. تزریق چربی روشی ایمن، بادوام و سالم است که، باعث ایجاد ظاهری کاملاً طبیعی در این قسمت‌ها می‌شود. هر ساله هزاران نفر به طور موفقیت‌آمیزی عمل تزریق چربی را انجام می‌دهند و از نتایج آن کاملاً رضایت دارند. البته پیوند چربی روش جدیدی نیست، اما اخیراً برخی جراحان به دنبال یافتن راه‌هایی برای گسترش نقش این روش در زمینه‌های جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی بوده‌اند.

هدف ما در درمانگاه خود، ارائه بهترین و پیشرفته‌ترین فناوری‌های پزشکی به بیماران است، اما تنها هنگامی این کار انجام می‌شود که روش‌های مورد نظر به خوبی مطالعه شده و از ایمن بودن و کارآیی بالای آن، اطمینان کامل حاصل شده باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_buttons btn_title=”رزرو وقت مشاوره رایگان” btn_link=”url:%20https%3A%2F%2Fnosesurgeryclinic.com%2Frhinoplasty-landing%2F||target:%20_blank|” btn_align=”ubtn-center” btn_title_color=”#ffffff” btn_bg_color=”#d31d1d” btn_hover=”ubtn-center-dg-bg” btn_anim_effect=”ulta-hover” btn_bg_color_hover=”#edc26d” btn_title_color_hover=”#0e3c82″ icon_size=”32″ btn_icon_pos=”ubtn-sep-icon-at-left” btn_shadow=”shd-bottom” btn_shadow_size=”5″ btn_font_style=”font-weight:bold;” btn_font_size=”desktop:20px;”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

تزریق یا پیوند چربی


 جراحی‌های ترمیم با چربی (لیپواستراکچر)، یکی از روش‌های پیشرفته در زمینه پیوند چربی است. این روش در حد گسترده‌ای در سطح دنیا برای بهبود شکل و ویژگی‌های صورت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش نوین لیپواستراکچر و ابزارهای تخصصی مربوط به آن توسط پزشک آمریکایی، دکتر سیدنی ریز کولمن ابداع شد. نتایجی که از روش لیپواستراکچر به دست می‌آید در مقایسه با روش مرسوم تزریق چربی (لیپوفیلینگ)، بیشتر قابل پیش‌بینی هستند. به‌علاوه نتایج این روش درمانی، دائمی و همیشگی هستند. چربی موجود در بدن خود بیمار، حالت کاملاً نرمی دارد و بنابراین همیشه می‌توان آن را به صورت دلخواه شکل داد.

در روش پیوند چربی (لیپوفیلینگ)، چربی از بدن خود بیمار گرفته می‌شود و برای پر کردن چروک‌ها، تاخوردگی‌ها و تورفتگی‌های موجود در سایر قسمت‌های بدن استفاده می‌شود. همچنین از روش پیوند چربی برای اصلاح فرم باسن‌ها، اصلاح گونه‌های تورفته یا گودافتاده، ترمیم آثار زخم یا سوختگی و هر نوع ناهمواری موجود در سطح پوست و نیز عمل زیباسازی ظاهری پشت دست‌ها استفاده می‌شود.

مزایای پیوند چربی


 مزیت بزرگ روش پیوند چربی آن است که برای تزریق چربی، به جای چربی‌های با منشأ خارجی، از بافت چربی بدن خود شما استفاده می‌کند. مزیت دیگر آن، استفاده از روش لیپوساکشن برای برداشتن چربی‌های زائد از مناطقی است که شما نمی‌خواهید. همچنین چربی‌هایی که از بدن خود شما گرفته شده است، در مقایسه با چربی‌های خارجی که تنها چند ماه تا چند سال دوام دارند و برای حفظ خواص آن‌ها باید مجدداً عمل تزریق را انجام داد، دوام بسیار بیشتری دارند.

مراحل تزریق چربی


 برداشتن چربی

چربی از طریق مکش با استفاده از لوله کوچکی که به طور اختصاصی برای همین منظور طراحی شده و به یک پمپ خلأ متصل شده است، برداشته می‌شود. پزشک برای انجام این کار، یک یا چند بریدگی در پوست ناحیه‌ای که چربی از آن برداشته می‌شود، ایجاد می‌کند. در این روش، حداقل آسیب ممکن بر سلول‌های چربی برداشته شده وارد می‌شود و این نکته اهمیت بسیار زیادی در نتایج نهایی این روش دارد. برای برداشتن چربی، معمولاً از چربی‌های شکم، ران پاها و یا قسمت داخلی ران‌ها استفاده می‌شود. با استفاده از روش لیپوساکشن، معمولاً حجم زیادی از چربی برداشته می‌شود و سپس از چربی مازاد به عنوان یک ماده حجم دهنده (فیلر) استفاده می‌شود.

شکل‌دهی و خالص‌سازی چربی

پزشک معمولاً چربی را از ران پا یا شکم برمی‌دارد. از این قسمت‌ها می‌توان تا حدود ۱۵۰۰ سی سی یا ۵/۱ لیتر چربی خالص برای تزریق در نواحی مورد نظر برداشت نمود. پزشک این چربی برداشته شده را در یک دستگاه سانتریفیوژ، اسپین کرده و سپس آن را فیلتر می‌کند. در مرحله بعد، چربی خالص‌سازی شده به داخل چند سرنگ استریل کوچک، کشیده می‌شود.

تزریق

پزشک یک یا چند سوراخ کوچک بر روی سطح پوست در ناحیه محل تزریق ایجاد می‌کند. سپس مقادیر بسیار کمی از چربی، با دقت در این ناحیه تزریق می‌شود و به صورت ستون‌های بسیار باریکی از چربی در امتداد مجاری نازکی به زیر پوست هدایت می‌شود. در این روش، سلول‌های چربی تزریق شده، حداکثر تماس را با بافت‌های احاطه کننده مانند پوست، ماهیچه‌ها و غضروف برقرار خواهند کرد. بافت‌های احاطه کننده نیز اکسیژن و عناصر غذایی مورد نیاز برای رشد را به مقدار کافی برای سلول‌های چربی تزریق شده، فراهم می‌کند.

جراحی‌های مرتبط


  •  ترمیم موضعی پستان‌ها و اصلاح پستان‌های ترمیم شده: در این روش از تزریق چربی برای اصلاح بد شکلی و عوارض ناشی از جراحی لامپکتومی یا ماستکتومی (پستان‌ برداری)، استفاده می‌شود. برای برطرف کردن مشکلات پستان، بیمار باید حتماً به مدت حداقل یک سال قبل از تزریق چربی، کاملاً عاری از سرطان بوده باشد.
  • افزایش حجم و رفع چروک‌های صورت: در ناحیه اطراف گونه‌ها، چانه، خطوط بین گونه و لب بالایی (خطوط خنده) یا بین مژه‌های پایینی و قسمت میانی صورت.
  • اصلاح بد شکلی‌های ناشی از جراحت و جراحی: از تزریق چربی می‌توان برای پر کردن بعضی بد شکلی‌های پوست در قسمت فرق سر، صورت، بینی، بازوها یا پاها استفاده کرد. همچنین از این روش جراحی می‌توان برای شکل دادن به اختلالات و بد شکلی‌ها استفاده کرد. مثلاً از دست رفتن ماهیچه‌ها بعد از عمل جراحی مغز می‌تواند باعث بد شکلی پوست در قسمت فرق سر شود. برداشتن تومورهای خوش‌خیم هم ممکن است باعث ایجاد بد شکلی‌های بزرگ در بازوها، پاها یا بینی شود که می‌توان آن را با استفاده از روش پیوند چربی برطرف کرد. حتی گاهی اوقات خود عمل لیپوساکشن می‌تواند باعث ایجاد بد شکلی موضعی شود که می‌توان آن را با پیوند چربی برطرف کرد.
  • ترمیم کامل پستان بعد از جراحی ماستکتومی: امروزه روش‌های متعددی برای ترمیم کامل پستان بعد از جراحی ماستکتومی معرفی شده‌اند.
  • افزایش حجم پستان با استفاده از تزریق چربی: تزریق چربی می‌تواند برای افزایش حجم پستان به مقدار کم تا متوسط مورد استفاده قرار گیرد. بزرگ‌ترین افزایش حجم با استفاده از این روش، در کشور ژاپن تجربه شده است.
  • جراحی زیبایی صورت
  • عمل کشیدن پوست صورت
  • لیپوساکشن
  • افزایش حجم باسن با استفاده از تزریق چربی

 

نتایج فوری


 این نتایج بلافاصله بعد از انجام عمل، قابل مشاهده خواهند بود. بسته به میزان تحرک و موضع محل تزریق، چربی به مقدار حدود ۲۵ درصد بیش از مقدار مورد نیاز، به محل جدید تزریق می‌شود. این یعنی، پزشک در حدود یک چهارم بیشتر از مقداری که برای نتیجه نهایی لازم است، هم چربی برمی‌دارد و هم تزریق می‌کند. این کار به این دلیل لازم است که ثابت شده در حدود یک چهارم از سلول‌های تزریق شده از بین می‌روند و باعث چروک ‌خوردگی در محل تزرق می‌شود.

مراقبت‌های بعد از عمل


 ناحیه محل جراحی معمولاً بعد از عمل ورم می‌کند و گاهی کبود می‌شود که در این صورت می‌توان با گذاشتن یک جسم سرد مانند یک کیسه پر از قطعات یخ، این عوارض را تسکین داد. ورم و کبودی بعد از عمل، به تدریج بعد از چند روز برطرف می‌شود. نتایج نهایی تنها بعد از ۳ ماه از انجام عمل، مشخص خواهد شد. در صورت لزوم ممکن است یک عمل مجدد نیز برای بیمار در نظر گرفته شود.

خطرات – مشکلات – عوارض جانبی


 به طور کلی این روش معمولاً عوارض خارجی خاصی به دنبال ندارد. چربی تزریق شده، از بدن خود شخص گرفته شده است و بنابراین ۱۰۰% با بدن سازگاری دارد و نیازی به انجام آزمایش حساسیت‌سنجی هم نخواهد بود. ممکن است بروز خون‌مردگی، باعث تأخیر در روند بهبودی بعد از عمل شود. عفونت‌های احتمالی بعد از عمل را هم می‌توان با مصرف یک دوره آنتی‌بیوتیک، درمان کرد. گاهی اوقات چربی به طور یکنواخت در دو طرف ناحیه تزریق رشد نمی‌کند و باعث عدم تقارن در شکل بافت می‌شود. معمولاً در این گونه موارد می‌توان مشکل را به سادگی با یک عمل ثانویه برطرف کرد.

معمولاً حدود ۴۰ تا ۵۰% از حجم چربی تزریق شده، طی چند ماه بعد از عمل از بین می‌رود. برای جبران آن، ممکن است جراح شما با پیش‌بینی و در نظر گرفتن مقداری که از بین خواهد رفت، تصمیم بگیرد که مقدار چربی بیشتری در محل مورد نظر تزریق کند. روش دیگر برای برطرف کردن این مشکل، آن است که اصلاح چربی را تا زمانی که اصلاح فوری مشاهده شود، ادامه دهد و سپس منتظر بماند تا ببیند چقدر از چربی از بین می‌رود و چند ماه بعد، مجدداً عمل تزریق را تکرار کند. این یک روش کاملاً ایمن برای اصلاح موارد نادر و غیرمنتظره‌ای است که ممکن است چربی اضافه به خودی خود از بین نرود.

همچنین اگر چربی بیش از حد لازم تزریق شود، می‌تواند منجر به ایجاد برآمدگی‌هایی شود که اصطلاحاً با عنوان بافت‌مردگی چربی شناخته می‌شود. این عوارض هم ممکن است یا توسط خود بدن مجدداً جذب شود و یا برای برطرف کردن آن به جراحی تکمیلی نیاز باشد. معمولاً احتمال ایجاد بافت‌مردگی در مواردی که چربی به نواحی دارای گردش خون ضعیف، مانند بافت‌های لاغر یا بافت‌های مصنوعی تزریق می‌شود، بیشتر است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_buttons btn_title=”رزرو وقت مشاوره رایگان” btn_link=”url:%20https%3A%2F%2Fnosesurgeryclinic.com%2Frhinoplasty-landing%2F||target:%20_blank|” btn_align=”ubtn-center” btn_title_color=”#ffffff” btn_bg_color=”#d31d1d” btn_hover=”ubtn-center-dg-bg” btn_anim_effect=”ulta-hover” btn_bg_color_hover=”#edc26d” btn_title_color_hover=”#0e3c82″ icon_size=”32″ btn_icon_pos=”ubtn-sep-icon-at-left” btn_shadow=”shd-bottom” btn_shadow_size=”5″ btn_font_style=”font-weight:bold;” btn_font_size=”desktop:20px;”][/vc_column][/vc_row]

دکتر هادی سرمست

دکتر هادی سرمست

جراح پلاستیک بینی و صورت - متخصص گوش و گلو و بینی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + نه =